main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jak oświetlić łazienkę - odpowiedzi na pytania

Jak oświetlić łazienkę - odpowiedzi na pytania

Dziękujemy za udział w webinarze: "Jak oświetlić łazienkę (i nie żałować)?"Odpowiedzi na pytania zadane podczas webinaru:

 1. Ile lumenów dać w ciemnej małej toalecie?

  Ze względu na dużą ilość zmiennych trudno podać konkretną wartość, nie znając szczegółów łazienki i upodobań użytkowników. To zależy między innymi od samej oprawy oświetleniowej (lub kilku opraw), kąta świecenia, wysokości jej (ich) umieszczenie nad posadzką itp. Można zaryzykować generalizację, że potrzeba będzie nie mniej niż 1000 lumenów na metr kwadratowy, jednak każdorazowo trzeba to zweryfikować względem założeń i wymagań konkretnego projektu.

 2. Szukam wąskiej oprawy ip65. Czy istnieją 6,5 cm?

  W ofercie AQForm jest oprawa o średnicy 6 cm z IP65 – PET LED 230V hermetic surface.

 3. Czy oprawy pod prysznic na suficie mogą mieć 230V?

  Mogą, jeśli mają IP65 lub wyższe. Jednak najlepiej, żeby były to oprawy z wbudowanym modułem LED, których nie trzeba „otwierać” do wymiany „żarówki”.

 4. Czy mogę poprosić o podanie norm oświetleniowych/elektrycznych do stosowania w łazienkach? Chodzi mi o wykaz IP, gdzie, jakie należy stosować.

  Obowiązująca norma to: PN-HD 60364-7-701: 2010. Na 349 stronie katalogu AQForm można znaleźć rysunek poglądowy obrazujący wymagania dotyczące poszczególnych stref.

 5. Czy oprawy ONLY mają regulację barwy światła?

  Nie, w oprawie ONLY taka regulacja nie jest dostępna.

 6. Co to jest za program do wyliczania oświetlenia?

  Korzystamy z programu DIALux.

 7. Dialux jest darmowy czy do kupienia?

  DIALux jest darmowym oprogramowaniem.

 8. Jak dobrze oświetlić lustro do sufitu w czarnej matowej łazience?

  W takiej aranżacji sprawdzą się dwa podwójne kinkiety AQForm MODERN BALL lub inne oprawy ścienne świecące rozproszonym światłem do przodu, umieszczone po dwóch stronach lustra lub na lustrze.

 9. A jak wpływa wykończenie materiałów na odbicie światła? Jaka różnica będzie przy rozproszeniu światła pomiędzy płytką w tym samym kolorze, ale w różnym wykończeniu - mat, połysk czy lappato?

  Im ciemniejszy materiał, tym mniejszy współczynnik odbicia. Warto pamiętać, że czerwone płytki odbijają tylko czerwone światło. Zielone odbijają zielone itp. Dlatego przy np. niebieskiej posadzce i białych ścianach, kolor niebieski pojawi się również na tych białych powierzchniach. Na współczynnik odbicia ma wpływ struktura powierzchni, różnice nie są ogromne, jednak mogą być widoczne. Ściana wykończona zwykłym tynkiem i płyta MDF pomalowane tą samą farbą mogą mieć delikatnie inny odcień. Można przyjąć, że im gładsza powierzchnia, tym wyższy współczynnik odbicia. Więc biała polerowana płytka będzie nieco jaśniejsza od matowej. A matowa jaśniejsza od matowej ze strukturą. Bardzo trudno ocenić ogólnie, jak będzie z lappato, bo mamy tu część powierzchni polerowanej, część matowej i jeszcze strukturę. Prawdopodobnie będzie różnie, w zależności od tego, czy to drobne czy „gruboziarniste” lappato. Najlepiej byłoby to zweryfikować na konkretnym materiale.

 10. A co myślicie Panowie o podświetlanych od tyłu lustrach? Czy traktować je wyłącznie jako dekoracyjne, czy mogą być używane przy makijażu?

  Wyłącznie dekoracyjne. Takie światło nie daje komfortowych warunków ani do makijażu, ani do innych zadań związanych z pielęgnacją twarzy. Można takie lustra z podświetleniem zastosować, ale traktować takie światło jako typowo dekoracyjne i dodać jeszcze porządne oświetlenie twarzy za pomocą np. dwóch jasno świecących kinkietów po dwóch stronach lustra.

 11. Czy ciemny sufit jest zły? Czy musimy mieć jasny sufit w łazience, jeśli jednak ściany i podłoga są względnie jasne? Pytam o łazienkę w wersji beton + drewno

  Nie musimy. Nawet czarny sufit można rozważyć. Wszystko zależy od efektu i emocji, jakie wnętrze ma wywoływać. Ciemny sufit optycznie obniży pomieszczenie, ale wcale to nie oznacza, że będzie źle. Trzeba się jednak liczyć z tym, że może się wydać nieco przytłaczający, gdy spojrzymy do góry, leżąc w wannie. Przy ciemnym suficie konieczne jest zastosowanie większej ilości światła, które najlepiej kierować na jaśniejsze powierzchnie.

 12. Czy jest w ofercie set raw mini led zwieszany hermetyczny?

  W wersji hermetycznej wiszącej mamy oprawę SET TRU suspended.

 13. Czy jest dostępny model 3D lampy Modern Ball?

  Tak, na stronie internetowej producenta przy wszystkich produktach AQForm można znaleźć bryły 3D w formacie 3Ds. Trwają zaawansowane prace nad modernizacją biblioteki modeli 3D polegające m.in. na optymalizacji siatki oraz rozdzieleniu elementów na poszczególne warstwy. Do wszystkich najpopularniejszych produktów są już dostępne zoptymalizowane modele 3D.

 14. Ile lat gwarancji przewidziano na moduł Modern Ball?

  Na oprawy ze zintegrowanym modułem LED udzielamy pięcioletniej gwarancji.

 15. A lustra z wbudowanym oświetleniem z przodu?

  Świetne rozwiązanie. Pod warunkiem, że strumień świetlny takiego lustra jest odpowiednio wysoki. Niemal wszystkie niedrogie lustra z oświetleniem dają tego światła zdecydowanie za mało. Do tego dochodzi niski współczynnik oddawania barw i często nie do końca określona temperatura barwowa. Lustra z oświetleniem z przodu tak – ale dobre!

 16. A Modern Ball WP LED zwieszany po obu stronach lustra ok?

  Właściwie OK. Ale ze zwieszanymi oprawami przy lustrze trzeba uważać. Bo można je potrącić i potłuc klosz albo nawet lustro. A nawet, jak się nic nie stłucze, ale lampa będzie się huśtać, to nie pomoże przy makijażu. Dlatego warto rozważyć Modern Ball WP LED w wersji kinkiet, która jest właśnie w trakcie uzyskiwania dokumentów dotyczących szczelności.

 17. Poproszę o podanie "narzędzi" pomocnych przy projektowaniu oświetlenia? Jaki program? Inne? Czym najlepiej się posiłkować?

  Oprogramowanie do obliczeń oświetlenia, z którego korzystamy w AQForm to DIALux. Najważniejsze wytyczne można znaleźć m.in. w obowiązujących normach, szczególnie te dotyczące przestrzeni publicznych. AQForm oraz 9design proponują również wsparcie i konsultacje doboru właściwego rozwiązania. Spotkania odbywają się w salonie 9design (ul. Lucerny 25, Warszawa), a można się na nie zapisywać tutaj: https://9design.pl/fb.com/book/9designPL/, poprzez e-mail: architekci@9design.pl lub telefonicznie: 794 449 455.

 18. Czy są dostępne kinkiety SET RAW mini ze zmiennym kątem tak, aby doświetlić twarz?

  Nie ma możliwości zmiany kąta w oprawie SET RAW mini, ale też nie ma takiej potrzeby dla dobrego oświetlenia twarzy. Kinkiety SET RAW mini są odsunięte od powierzchni lustra dzięki montażowi na dystansie i właśnie taki sposób zamocowania powoduje, że twarz jest dobrze oświetlona. W ofercie AQForm jest też wersja ruchomą kinkietu, która pozwala zmienić kąt nachylenia płaszczyzny świecącej – oprawa SET RAW mini move.

 19. Również proszę o informację, na jakiej wysokości powinna kończyć się lampa wisząca przy lustrze dla osób ok 1.7m wysokości?

  To zależy od lampy. Jeśli to oprawa liniowa z kloszem od dołu (np. SET RAW mini) sugerujemy około 220 cm od posadzki.

 20. Anie chcieliby Państwo zrobić takiego szkolenia dotyczącego szynoprzewodów? To było naprawdę dobre! Dziekuję.

  Tak, mamy takie szkolenia w planach i działamy w tym zakresie. :)
DORADZAMY W DOBORZE OŚWIETLENIA

Profesjonaliści marek 9design i AQForm zapraszają na bezpłatne konsultacje w sprawie doboru oświeltenia.

Miejsce: Salon 9design, ul. Lucerny 25, Warszawa

Termin: czwartki, godz. 10.00-14.00

ZAPISZ SIĘ NA KONSULTACJĘKontakt dla Architektów:

Porozmawiajmy

e-mail: architekci@9design.pl

tel.: 22 228 68 50

Salon 9design, ul. Lucerny 25, Warszawa (Wawer)

pixelpixelpixelpixel