Porady

Zasady projektowania oświetlenia łazienkowego

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym oświetlenie jest bardzo ważnym elementem aranżacyjnym i funkcjonalnym. To tam dbamy o to, by wyglądać perfekcyjnie przed wyjściem do pracy. To tam układamy fryzurę na romantyczne wyjście z drugą połówką. I w końcu to tam chcemy zrelaksować się i wypocząć wśród bąbelków i piany podczas wieczornej kąpieli. Jak zaprojektować oświetlenie, by to wszystko było możliwe w jednym tylko pomieszczeniu?

Źródła światła w łazience

W łazience konieczne jest zróżnicowanie źródeł światła, aby można było dowolnie sterować natężeniem czy kierunkiem padania promieni świetlnych. Najpopularniejsze w łazienkach są:

●    bardzo jasne lampy sufitowe,
●    kinkiety przy lustrze, które rzucają światło na jeden, konkretny obszar,
●    listwy LED, które delikatnie oświetlą łazienkę i lustro.

Pamiętajmy również, że nowoczesne oświetlenie może i powinno pełnić funkcję dekoracyjną. Odpowiednie źródło światła o ciepłej, delikatnej barwie wprowadzi do wnętrza nastrojowość i podkreśli wybrane elementy wyposażenia.

Oświetlenie sufitowe – jak powinno wyglądać?

Łazienki nie są dużymi pomieszczeniami – z reguły mają maksymalnie po kilka metrów kwadratowych. Normy oświetleniowe wskazują, że wystarczy jedynie żarówka o mocy 75W, ale warto w suficie podwieszanym umieścić kilka niezależnych źródeł, takich jak plafony. Ich zadanie jest dość typowe – oświetlić wnętrze bardzo dokładnie dużym natężeniem zimnego światła, by umożliwić czynności porządkowe. Klosz powinien być jak najbardziej przezroczysty i nierozpraszający promieni.

Oświetlenie dodatkowe na wiele sposobów

Dodatkowe oświetlenie może pochodzić z bardzo wielu źródeł światła. Zdecydowanie koniecznym elementem jest podświetlenie lustra i kinkiety, które będą rzucać promienie na taflę. Dzięki temu będziemy w stanie perfekcyjnie się ogolić czy wykonać makijaż. Innym, ciekawym rozwiązaniem jest umieszczenie taśm LED-owych wokół ramy lub zakup lustra z wbudowanym źródłem światła. Pamiętajmy jednak, by nie używać żarówek halogenowych, gdyż rzucane przez nie promienie nie są odpowiednie do oświetlania twarzy. Kinkiety lub świetlówki umieszczamy w odległości około 5-10 centymetrów od krawędzi ramy, by w pełni wykorzystać zalety światła.

Światło obok wanny lub kabiny prysznicowej

W przypadku dużych łazienek, konieczne jest umieszczenie we wnętrzu wielu źródeł światła, w tym również kinkietów i lamp sufitowych, ale i dokładniejszego oświetlenia wanny czy kabiny prysznicowej. Dobrze sprawdzi się tu światło miejscowe, które będą dawać lampy dekoracyjne. Dzięki temu będziemy mogli skorzystać z wyjątkowego nastroju i odprężyć się podczas kąpieli.  Nowoczesne oświetlenie strefy kąpielowej powinno zostać wykonane jako:

●    zamontowane kinkiety na ścianie obok wanny,
●    szczeliny świetlne w postaci świetlówek,
●    źródła w postaci otworów w suficie podwieszanych.

Pamiętajmy jednak, by promienie były kierowane w stronę sufitu. Dzięki temu rozproszymy światło, nadając mu delikatnego i zmysłowego wyrazu. Lampy designerskie potrafią całkowicie odmienić wnętrze.

Przede wszystkim jednak łazienka musi pozostać wnętrzem funkcjonalnym. Unikajmy stawiania lamp podłogowych czy montowania lamp wiszących. Duża ilość wilgoci w połączeniu z kablami elektrycznymi może być niebezpieczna. Nie umieszczajmy również źródeł światła naprzeciwko luster, gdyż mogą nas oślepiać, zamiast pomagać nam w codziennym korzystaniu z pomieszczenia.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixelpixelpixelpixelpixel