main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Designerski fotel - dla mola książkowego
Porady

Designerski fotel idealny do czytania

W nowoczesnym mieszkaniu wielbiciela książek nie może zabraknąć wydawniczych nowości oraz wygodnego, designerskiego fotela. To jego ulubione miejsce do wciągającej lektury. Wystarczy kilka minut, aby całkowicie dał się pochłonąć kolejnej fascynującej opowieści. Brzmi znajomo, prawda?

Upalne dni tego roku mamy już za sobą. Poranki witają nas przejmującym chłodem, pochmurnym niebem i nierzadko deszczem. Jednak jesień ma swoje zalety – niekorzystne warunki atmosferyczne sprzyjają domowemu relaksowi. To doskonała aura dla wszystkich moli książkowych, których padający za oknem deszcz prawie unieruchamia w fotelach. Mała strata, przecież jest jeszcze tyle do przeczytania…

Zuiver fotel Adwin z metalowymi podłokietnikami czarny
Zuiver :: fotel Adwin / zdjęcie: Zuiver

Reportaż do kawy, kryminał na wieczór, lekki romans na weekend


Jednak nie o książkach będzie tu mowa, a o fotelach – idealnym do lektury. Zacznijmy od stylu – ma być nowocześnie, wiadomo. W odstawkę idą więc wysłużone retro uszaki i rustykalne tapicerki w angielskie róże. To nie ta bajka. Postaw na oszczędne, kubiczne formy lub organiczną dynamikę linii. Metalowe lub drewniane nóżki dodadzą lekkości i ułatwią odkurzanie – w końcu nowocześnie znaczy praktycznie.

Tapicerka. Aranżacje w stylu modern lubią duże pola jednolitych kolorów. Im bardziej neutralny, tym go więcej. Prawie bez ograniczeń możesz stosować biel (lepiej nie na obiciach), beże czy szarości. Taka obojętna w charakterze, spokojna aranżacja aż się prosi o mocny akcent. I tutaj warto wykorzystać właśnie fotel. Obicie w intensywnym kolorze przełamie całość i doda jej odrobiny intrygującej energii. Pamiętaj, aby wybrany kolor powtórzyć we wnętrzu przynajmniej 3 razy, najlepiej na dodatkach. 

9design fotel z podłokietnikami Union musztardowy
zdjęcie: 9design

Czy designerski fotel może być wygodny?


Dobra książka potrafi pochłonąć na długie godziny. Fascynująca historia wciąga tak bardzo, że zapominamy o całym świecie. Na ziemię sprowadzić może nas przejmujący ból kręgosłupa spowodowany niewygodnym fotelem. Dlatego warto poświęcić odrobinę uwagi na wybór odpowiedniego modelu oraz podstawowe zasady ergonomii. Fotel fotelowi nierówny i nie każdy model sprawdzi się podczas wielogodzinnej lektury. Jaki więc wybrać?

Do czytania najlepiej sprawdzi się fotel z wysokim, prostym oparciem, które pomoże w utrzymaniu prawidłowej postawy. Tapicerowane, szerokie podłokietniki podeprą ramiona. Mebel możesz uzupełnić o podnóżek – ułatwi utrzymanie prawidłowego krążenia w nogach. Nie zapomnij o miękkiej, przyjemniej w dotyku tapicerce i odpowiednim wypełnieniu – elastyczną pianką poliuretanową lub sprężynami. Rozłożyste, obite zimną skórą fotele w stylu klubowym czy twarde, plastikowe siedziska z pewnością nie zapewnią komfortowych warunków do ucieczki w świat literackiej fikcji.

9design fotel Soroca z podłokietnikami jasnoszary
zdjęcie: 9design

Domowy kącik czytelnika


Wygodny fotel już mamy, jednak to jeszcze nie wszystko. W domowym kąciku czytelnika konieczne jest dobre oświetlenie. Lampa sufitowa na środku pokoju nie wystarczy. Górne światło uzupełnij lampą dedykowaną tej strefie i zlokalizowaną tak, aby punktowo oświetlała strony czytanej lektury. Najlepiej sprawdzi się model podłogowy, umieszczony za fotelem lub kinkiet, jeżeli siedzisko dostawione jest do ściany. Pamiętaj o ciepłej barwie światła – odpręża i jest idealna do czytania. 

Zuiver-Lampa-Podlogowa-Tripod-Cooper-czarna-miedziana-podstawa
zdjęcie: Zuiver

Pomyśl o dodatkach, które uprzyjemnią chwile z książką. Niewielki stoliczek pomocniczy nie zajmie wiele miejsca, a pozwoli wygodnie odstawić kubek z herbatą oraz przechowa aktualnie czytaną literaturę. Wybierając fotel designerski, nie musisz rezygnować z przytulności. Jego nowoczesną formę ocieplą miękkie tekstylia – poduszki i koc, którym owiniesz się w chłodne, jesienne wieczory. Teraz masz już wszystko! To jaką książkę dzisiaj przeczytasz?
Pokaż więcej wpisów z Październik 2018
pixelpixelpixelpixel