main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Leksykon

Leksykon

Barek

Stolik lub szafka na kółkach - służy do przechowywania trunków. Stylowy salon powinien być wyposażony w barek na alkohol i różne napoje. BArki występują jako barki drewniane, a także takie ze szklanym blatem.

Barwa światła

Inaczej temperatura barwowa. Parametr oświetlenia będący obiektywną miarą odcienia kolorystycznego promieni światła zauważalnych dla ludzkiego oka. Wartość barwy światła wyrażana jest w kelwinach.

Ceramika

Tworzywa nieorganiczne oraz niemetaliczne, które pozyskuje się w procesie poddania ich bardzo wysokiej temperaturze. Jest to materiał, który towarzyszy człowiekowi od wieków. Ceramika to m.in. zastawa jaką każdy posiada w domu. Może być czysta lub zdobiona, jak również może być wykonana z wielu materiałów tj. glinka, porcelana itp.

DIY

Z angielskiego “do it yourself”, czyli po polsku “zrób to sam”. Jest to popularne (zwłaszcza w sieci) określenie opisujące samodzielne wykonywanie różnych prac na własne potrzeby, bez pomocy profesjonalistów. DIY jest także często określane jako majsterkowanie.

Eklektyzm

W aranżacji wnętrz jest to styl, który polega na łączeniu niejednorodnych elementów mających swoje źródło w różnych stylach. Używanie tego stylu wymaga wyczucia i nie jest proste, ponieważ podczas doboru mebli i dodatków należy pamiętać o konsekwencji oraz spójności. Inaczej eklektyzm może zamienić się w mało atrakcyjny chaos.

Fornir

Naturalna okleina meblowa, która jest tworzona z płatów drewna. Jest to wytrzymały materiał, odporny na kontakt z wodą i uderzenia. Jego cena jest dość wysoka, jednak adekwatna do wytrzymałości. Meble wykonane z forniru posłużą przez długie lata. Warto pamiętać, że fornir nie lubi chemii, najlepiej czyścić go ciepłą wodą i delikatną szmatką.

Fotel

Jednoosobowe siedzisko z oparciem. Najbardziej komfortowe fotele mają podłokietniki lub boczne poręcze, a także głębokie siedziska, które decydują o wygodzie korzystania z mebla. Modele foteli bez podłokietników cieszą się jednak równie dużą popularnością, zwłaszcza te, które wyróżniają się stylowym designem, jak np. Fotel Soda z naszej oferty.

Fotel wiszący

Rodzaj jednoosobowego siedziska z oparciem. Fotel wiszący mocowany jest na suficie lub stawiany na podłodze.

Hoker

Wysokie krzesło barowe lub stołek barowy. Krzesła barowe są podstawą wyposażenia lokali gastronomicznych, kuchni oraz jadalni, których blaty są ulokowane wysoko.

Hygge

Z języka duńskiego oznacza komfort i równowagę. Coraz bardziej popularny styl we wnętrzarstwie. Hygge to atmosfera pełna ciepła i radości. Przestrzeń w tym stylu będzie charakteryzowała się ciepłym oświetleniem, świecami, klimatycznym kącikiem do relaksu, a także dużą ilością poduszek i koców.

Kinkiet

Lampa o niestandardowej konstrukcji, umożliwiającej powieszenie jej na ścianie. Są idealnym wyjściem w salonie, aby stworzyć wieczorny, przyjemny nastrój, ale równie dobrze sprawdzą się jako oświetlenie nad łóżkiem czy w korytarzach.

Kolaż

Z francuskiego “coller”, czyli sklejać. Jest to technika artystyczna polegająca na formowaniu różnych kompozycji z wielu materiałów i tworzyw. Najczęściej wykorzystywanym elementem kolarzy są wyciski gazet, katalogów, czasopism drukowanych - napisy i obrazki zestawiane są ze sobą w nowy, intrygujący sposób.

Komoda

Konstrukcja składająca ze skrzyni oraz szuflad do przechowywania bielizny, ubrań czy drobiazgów. Świetnie sprawdzi się w sypialni.

Konsola

Przyścienny stolik, który zazwyczaj jest umieszczony pod lustrem. Blat konsoli jest raczej wąski, dlatego zazwyczaj służy ona jako podstawa dla wazonu lub rzeźby.

Kredens

Masywny mebel do przechowywania naczyń, przyborów i bielizny stołowej. Bardzo często część kredensu jest przeszklona i tworzy gablotę.

Lastryko

Materiał budowlany, który powstaje z połączenia wody, grysu (np. marmur), cementu i barwnika. Najczęściej stosowany do tworzenia schodów lub posadzek, jednak coraz bardziej popularnym staje się trend stosowania tego materiału jako blatów do stołów i stolików kawowych.

Łatwe czyszczenie dywanów

Dywany posiadające tę cechę są niezwykle komfortowe w użytkowaniu. Możliwość prania w pralce i antypoślizgowy podkład to tylko niektóre z cech sprawiających, że są niezwykle praktyczne.

Maksymalizm

Połączenie różnych kolorów i faktur tak, aby ostatecznie wnętrze wyglądało estetycznie. Meble rodem z pchlego targu, różnorodność i kreatywność. Mimo pełnej dowolności w kolorach, warto zachować jedną albo dwie dominujące kolorystyki, jeśli chodzi o dodatki.

Meble personalizowane

Meble dostosowywane do indywidualnych potrzeb klienta. Gotowe projekty są modyfikowane tak, aby realizowały wymagania danej przestrzeni i wpisywały się w określone realia, przy jednoczesnym zachowaniu oryginalnej stylistyki wzorca. Modyfikacji podlegają m.in. rozmiar, wybarwienie oraz materiał. .

Mid-century

Prostota i funkcjonalność to najważniejsze cechy tego stylu wnętrzarskiego. Design wynikający z funkcjonalności determinował w czasach powojennych spojrzenie na wystrój wnętrz. Przestrzenie, w których żyli ludzie miały być proste, pełne naturalnych materiałów i jasne. Styl charakteryzuje się również wyrafinowaną elegancją i szlachetnymi materiałami.

Minimalizm

Styl wnętrzarski, którego główne założenie brzmi “im mniej tym lepiej”. Charakterystyczne dla minimalizmu są proste kształty, stonowane kolory, a także rozwaga przy doborze dodatków. Najważniejsze dodatki to rośliny, które nadadzą wnętrzu ciepła. Minimalizm to swojego rodzaju filozofia, która wskazuje, że każdy przedmiot musi mieć swoją funkcję. Istotna jest również przestrzeń. Wnętrza minimalistyczne to tak naprawdę jedna wielka przestrzeń - jeden pokój płynnie przechodzi w drugi.

Modernizm

Styl w architekturze, który narodził się na początku XX wieku. Głównymi założeniami miało być odcięcie się od historii, stworzenie czegoś przełomowego i funkcjonalnego. Dziś styl modernistyczny to przede wszystkim naturalne kolory, nieskomplikowane formy, materiały takie jak drewno, metal czy szkło. Dodatki w takich wnętrzach będą miały formy geometryczne.

Oświetlenie techniczne

Rodzaj oświetlenia o bardzo prostej formie. Kategorię tę możemy podzielić na 3 podkategorie: sufitowe, ścienne oraz wpuszczane. Zaletą lamp technicznych jest ich uniwersalny wygląd, dzięki czemu doskonale dopasowują się do wielu aranżacji.

Otomana

Kanapa posiadająca wałki z boku zamiast poręczy, wyposażona również w wygodne oparcie. Mebel kojarzący się z bogactwem i dużą elegancją. Jego historia rozpoczęła się pod koniec XVII wieku.

Patchwork

Metoda szycia, w której zszywa się ze sobą skrawki różnego rodzaju materiałów, tak aby stworzyć nowy wzór.

Patera

Ozdobne naczynie stołowe. Służy głownie do podawania słodkości oraz owoców. Jego konstrukcja składa się z nóżki i jednego lub większej ilości talerzy.

Plafon

Kiedyś, w zabytkowych wnętrzach, tak właśnie określało się dekoracje sufitów. Współcześnie nazwa znalazła swoje zastosowanie w oświetleniu. Plafonami nazywamy lampy bezpośrednio montowane do sufitu. Zazwyczaj lampa jest płaska lub dekoracyjna i charakteryzuje się delikatnym, przyjemnym rozproszeniem promieni światła

Plecionka wiedeńska

Trend mający swój początek w połowie XIX wieku. Jest to klasyczny motyw wykończenia mebli, charakteryzujący się ośmiokątnym wzorem. Plecionka wiedeńska najczęściej wykonywana jest z naturalnego rattanu. Dzięki swojej elastyczności, umożliwia ona łatwe formowanie kształtów, przy zachowaniu ogromnej trwałości splotu. Dziś trend ten uważany jest za jeden z bardziej efektownych i ponadczasowych.

Płyta MDF

Płyta wykonana z włókien drewna. Bardzo często wykorzystywany przy produkcji mebli oraz przy artykułach do wykończeń wnętrz tj. panele na ściany czy listwy ozdobne.

Postmodernizm

Nieoczywiste połączenia kolorów, przepych a także oryginalność i powrót do designu sprzed lat, to najlepsze określenie tego stylu wnętrzarskiego. Jeśli chcesz urządzić mieszkanie w tym stylu, musisz być odważny. Eklektyzm to drugie imię postmodernizmu.

Rattan

Od lat znany wnętrzarstwu naturalny materiał. Rattan jest pozyskiwany z włókien palm i często używa się go do produkcji mebli, a także koszy. Jest to niezwykle giętki materiał, dlatego tak dobrze sprawdza się we wnętrzarstwie. Poza świetnym wyglądem i możliwością tworzenia ciekawych form, rattan ma również swoje minusy. Po czasie może on tracić kolor i wytrzymałość.

Recykling

Metoda ochrony środowiska, poprzez zminimalizowanie ilości odpadów. Recykling zakłada odzyskiwanie surowców odpadowych na rzecz tworzenia nowych produktów. Metoda coraz częściej wykorzystywana we wnętrzarstwie. Jedną z marek, która stosuje materiały pozyskane z recyklingu jest firma oświetleniowa Good&Mojo.

Regał

Mebel typu bibliotecznego, który służy przede wszystkim do przechowywania książek. Obecnie często wykorzystywany również do przechowywania innych drobiazgów.

Rolety rzymskie

Rolety ze specjalnym przeznaczeniem do dekoracji okien. Zazwyczaj wykonane z tkaniny mocowanej na sznurkowym lub koralikowym mechanizmie. Gdy podnosimy rolety rzymskie, materiał układa się w piękne fałdy, które tworzą niesamowity element dekoracyjny wnętrza.

Schabby Chic

Styl, który charakteryzuje się obecnością starych lub postarzanych mebli we wnętrzach.

Sekretarzyk

Mebel, który służy do pisania (kiedyś głównie listów), przechowywania dokumentów i drobiazgów. Najczęściej produkowany z drewna. Idealnie wpasuje się w klasyczne wnętrza i bez wątpienia doda im ciepła.

Stolik boczny

Niewielki, podręczny stolik ustawiany tuż obok kanapy bądź fotela w salonie. Pełni zarówno funkcję dekoracyjną, jak też praktyczną.

Styl Art Deco

Zwany też stylem lat 30-tych. Zdyscyplinowanie i zgeometryzowane formy to główne cechy art deco. Uroda mebli ma wypływać z ich funkcjonalności. Można powiedzieć, że art deco to nowoczesny klasycyzm.

Styl Bauhaus

Szkoła założona przez Waltera Adolfa Georga Gropiusa zapoczątkowała styl, który cechuje się przede wszystkim dużą przestrzenią, dostępem do światła dziennego i bliskością roślinności. Duże przeszklenia, funkcjonalne meble, a także przekonanie, że mniej może znaczyć więcej - to właśnie bauhaus. Mimo swojej geometryczności i funkcjonalności, meble są tu ozdobą wnętrza. Warto również unikać wolnostojących drobiazgów.

Styl Boho

Styl, którego korzenie sięgają XIX w. W tamtym okresie Bohemą nazywano artystów odbiegających od norm ówcześnie panujących. Ludzie barwni, różni i zupełnie nietypowi. Dokładnie tak samo jak współczesne wnętrza w stylu boho. Tu króluje kolor, fantazja, dowolność łączenia kolorów i form, a także zupełny brak zasad.

Styl Eko

Dbałość o materiał, świadomość i zrównoważony rozwój. Wnętrze w zgodzie z naturą sprawi, że stworzymy prawdziwą oazę spokoju i harmonii. Styl ekologiczny charakteryzuje się przede wszystkim odpowiedzialnym podejściem do wystroju. Materiały, których użyjemy będą naturalne, łatwo odnawialne, lub z recyklingu. Rezygnujemy tu z tworzyw sztucznych a stawiamy na naturę i rośliny.

Styl Etno

Styl, który stawia na podróże. Wnętrza przepełnione pięknymi, oryginalnymi przedmiotami, a także odejście od plastiku sprawiają, że styl jest wyjątkowy. Aranżacje, które są inspirowane kulturą m.in. Dalekiego Wschodu czy Ameryką Łacińską. Plecione tkaniny, gliniane naczynia, oryginalne pamiątki - to właśnie styl etno.

Styl Japandi

Styl, który powstał na kanwie stylu skandynawskiego i japońskiego. W aranżacji wnętrz charakteryzuje go przede wszystkim minimalizm. Ogranicza się do minimalnej ilości mebli na rzecz dobrej jakości i niskich elementów wyposażenia wnętrz. Najczęściej, wykonuje się je z naturalnych materiałów takich jak: drewno, rattan, czy bambus. Ważne również, aby do aranżacji w stylu japandi wykorzystać maksymalnie trzy kolory.

Styl Glamour

Niezwykle popularny styl, który cechuje się szykiem, elegancją i szeroko zdefiniowanym luksusem.Wszystkie meble i dodatki we wnętrzu sugerują blask i splendor. Inspiracja modą lat 40-tych i 50-tych określiła styl glamour. Masywne sofy, pikowania, welur, kryształowe żyrandole to elementy charakterystyczne dla tego stylu.

Styl Hampton

Klimat nadmorskiego, eleganckiego kurortu - to najlepsze określenie stylu hampton. Idealne połączenie luksusu, delikatnej kolorystyki, a także naturalnych materiałów tworzą niezwykłą atmosferę odpoczynku, klasy i stylu.

Styl Kolonialny

Styl, który łączy cechy europejskiego designu z egzotyką. Ciężkie, masywne meble, najczęściej wykonane z ciemnego drewna. Styl kolonialny łączy mocne barwy z delikatnymi, aby nie przytłoczyć wnętrza ciężarem mebli. Styl najlepiej sprawdzi się w większych przestrzeniach.

Styl Loftowy

Styl, który potrzebuje oddechu, a zatem dużej przestrzeni. Wysokie sufity i okna, a także nieograniczona drzwiami przestrzeń to już pół sukcesu. Fabryczny styl, w których króluje metal. Mieszkaniu w stylu loftowym sprzyjają m.in. beton na ścianie, cegła czy nawet widoczna instalacja hydrauliczna.

Styl Nowoczesny

Wnętrze proste, czyste, w stonowanych kolorach ale nie pozbawione pomysłu - to właśnie wnętrze nowoczesne. Była to odpowiedź na kontrastujący przepych i wielość dodatków. Urządzając wnętrze nowoczesne musimy pamiętać o powściągliwości oraz o prostych i geometrycznych meblach. Delikatne kolory i brak dekoracji, które jedynie zbierają kurz to kolejna cecha stylu nowoczesnego.

Styl Prowansalski

Styl zainspirowany polami lawendy, kamiennymi domkami i sielskim krajobrazem. Styl prowansalski sprawia, że wnętrze jest utrzymane w klimacie spokoju i bliskości natury. Kolor delikatnego fioletu czy przypominającego piasek beżu, a także drewniane meble (czasem postarzane i bielone). Jeśli chodzi o materiał - króluje tu len, bawełna, a także płótno. Aby podsumować przestrzeń w stylu prowansalskim, należy wprowadzić sielski klimat w postaci świeżych ziół w kuchni czy salonie.

Styl Rustykalny

Naturalny, prosty i sielski klimat. “Rustic” oznacza wiejski co dla wnętrza oznacza dużą ilość drewna i naturalnych tkanin. Bezpretensjonalność i harmonia jaka panuje w tym wnętrzu to najważniejszy punkt tego stylu.

Styl Skandynawski

Bardzo popularny styl, który charakteryzuje się przede wszystkim naturalnymi materiałami, jasnymi kolorami i drewnem. Biel, szarości, błękit - to podstawowe kolory tego stylu. Można pomyśleć, że wnętrze w tym stylu jest proste i nic w nim oryginalnego. Jednym z głównych elementów są jednak dodatki, które zazwyczaj są kolorowe i nadają wnętrzu charakter.

Styl Vintage

Piękno tego stylu polega na wprowadzeniu we współczesne mieszkania designu sprzed lat. Wartość mebli to głównie ich wiek i oryginalność. Styl vintage został doceniony najpierw w świecie mody. Wyjątkowa kolorystyka i pomysłowość sprawiają, że mieszkanie urządzone w stylu vintage będzie niepowtarzalne. Ważne, aby zrozumieć, że styl polega na kreatywnym podejściu do designu, a nie czystym kopiowaniu mebli sprzed lat. Styl vintage zaczyna się w małych rzeczach, takich jak zastawa a kończy na przepięknych oldschoolowych meblach.

Szezlong

W w tłumaczeniu oznacza “przedłużony krzesło”. Mebel wypoczynkowy, który kiedyś był użytkowany głównie przez bardzo bogatych Francuzów. Szezlong przypomina wąską kanapę, która faktycznie przypomina dłuższy fotel.

Toaletka

Typowo kobiecy mebel, który składa się ze stolika połączonego z lustrem. Najczęściej stosowany do wykonywania makijażu i fryzury.

Velvet

Z angielskiego “aksamit”. Termin używany często do określenia materiałów obiciowych, jak również tkanin dekoracyjnych. Aksamitny, czyli gładki, rozciągliwy i niezwykle miękki.

Wabi-sabi

Nie wszystko musi być idealne. Japońska filozofia, która ma swoje odzwierciedlenie we wnętrzach. Charakterystyczny dla tego stylu jest brak perfekcji, który objawia się m.in. w ręcznie robionej ceramice, skromnych rozwiązaniach przy użyciu naturalnych materiałów, organicznych materiałów i podniszczonych ścian.

Zero waste

W w tłumaczeniu oznacza “zero śmieci”. Styl życia, który ma swoje odzwierciedlenie w wielu dziedzinach tj. wnętrzarstwo. Założenie zero waste to przede wszystkim generowanie jak najmniejszej ilości odpadów. Wnętrze zero waste będzie przejawiało się świadomą produkcją i naturalnymi materiałami. Warto pamiętać o tym, że meblom można w bardzo łatwy sposób nadać nowe życie zamiast kupować coś nowego.

pixelpixelpixelpixel