main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Dlaczego warto skorzystać z usług architekta? | 9design Magazine
Porady

Dlaczego warto skorzystać z usług architekta?Zaprojektowanie wnętrz domu lub mieszkania nie zawsze jest tak proste i oczywiste, jak nam się wydaje. To często długotrwały i wieloetapowy proces, w trakcie którego nieocenione okazuje się wsparcie kogoś doświadczonego.

Jeszcze dekadę temu mało kto decydował się na współpracę z architektem wnętrz. Na przestrzeni ostatnich lat wokół tego zawodu narosło mnóstwo stereotypów, które powstrzymywały niektórych klientów przed korzystaniem z usług profesjonalisty. Dziś inwestorzy są świadomi tego, że zaprojektowanie mieszkania wymaga nie tylko samej wiedzy, lecz także czasu. Wolą przenieść tę odpowiedzialność na osobę, która wspierając ich swoją wiedzą i doświadczeniem, pozwoli uniknąć niepotrzebnych pomyłek i późniejszych przeróbek.

Czym zajmuje się architekt wnętrz?

Architekt to osoba, która oprócz poczucia estetyki, posiada także wyobraźnię przestrzenną. Zajmuje się urządzaniem domu lub mieszkania, dobieraniem mebli i dodatków, ustalaniem palety dominujących barw oraz poszukiwaniem rozwiązań w stylu, który jest nam bliski. Architekt potrafi umiejętnie zagospodarować wolną przestrzeń i nadać przeciętnym wnętrzom unikalnego charakteru. Jego rola często rozpoczyna się już na wczesnych etapach budowy, kiedy to jako osoba doświadczona, pomaga na etapie planowania układu pomieszczenia i rozmieszczeniu punktów elektrycznych oraz hydraulicznych.

Dlaczego warto skorzystać z usług architekta?

Niektórzy mając przed sobą pustą przestrzeń, oczami wyobraźni od razu widzą kompletną aranżację. Nie mają problemu z tym, by dokładnie określić, jak będą wyglądały wnętrza ich nowego domu lub mieszkania. Wiedzą, jak je urządzą, na jaki kolor pomalują ściany i jakie barwy zdominują aranżację. Nie każdy musi jednak znać się na wszystkim. Zapewne znajdą się i tacy, którzy w tematyce urządzania wnętrz poruszają się jak dziecko we mgle. Wówczas usuwanie błędów powstałych na etapie planowania aranżacji może okazać się kosztowne. Pomoc architekta bywa nieoceniona w przypadku tych, którzy nie znają zasad urządzania wnętrz lub nie mają w tym zakresie większego doświadczenia. Architekt to osoba, która może zdjąć z ich barków nadmiar obowiązków związanych z załatwianiem formalności dotyczących budowy i wystroju pomieszczeń. Wizyty w sklepach i showroomach, poszukiwania podwykonawców, decyzje w kwestii rozmieszczenia mebli i dodatków… Niejedną osobę potrafi to przyprawić o zawrót głowy!

Jak wybrać odpowiedniego architekta wnętrz?

Wybór biura projektowego – wbrew pozorom – wcale nie jest prosty. Musimy mieć na uwadze, że współpracujący z nami architekt będzie towarzyszył nam przez kilka najbliższych miesięcy. Powinien być to zatem człowiek, który poza bogatym i rozbudowanym portfolio, potrafi wykazać się także zrozumieniem i otwartością na potrzeby swojego klienta. To wnętrze ma służyć nam, a nie odwrotnie. Projekt domu lub mieszkania powinien być dopasowany do nas, odzwierciedlać nasz charakter i sprawiać, że czujemy się w nim dobrze. Dobry architekt powinien niewątpliwie posiadać rozległą wiedzę o materiałach, formach i możliwościach ich wykorzystania we wnętrzu. W swoim wyborze warto zasugerować się poleceniami bliskich lub znajomych osób, które być może “zjadły już zęby” na projektowaniu i urządzaniu przestrzeni. W zakładce Polecani Architekci na naszej stronie znajdziesz pracownie, z którymi mieliśmy okazję współpracować przy wielu realizacjach.

Współpraca z architektem to inwestycja, która procentuje w przyszłości. Warto zaufać komuś z doświadczeniem i nie tracić czasu na uporanie się ze wszystkimi etapami. Coraz więcej osób, które planują zakup swojego własnego domu lub mieszkania, decyduje się na skorzystanie z usług architekta wnętrz, który wspólnie z nimi przechodzi przez proces kreacji pomieszczenia - od projektu aż do gotowego wnętrza.
Pokaż więcej wpisów z Marzec 2021
pixelpixelpixelpixel