main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jak oświetlić salon i kuchnię - odpowiedzi na pytania

Jak oświetlić salon i kuchnię - odpowiedzi na pytania

Dziękujemy za udział w webinarze: "Jak dobrze oświetlić salon i kuchnię? Czyli co trzeba wiedzieć o projektowaniu oświetlenia w przestrzeni dziennej"



Odpowiedzi na pytania zadane podczas webinaru:

  1. Dzień dobry, mam pytanie: jak stosować reflektory i tego typu oprawy "reflektorowe-kierunkowe" tak, żeby nie "świecić po oczach" - jak to pogodzić. Dziękuję

    W przypadku standardowych opraw typu reflektor najlepiej odchylać oprawy od pionu o maksymalnie 15 stopni.

    Jeśli zależy nam, żeby oświetlić ścianę i jednocześnie ograniczyć olśnienie, gdy wchodzi się w zasięg świecenia takiej oprawy, najlepiej stosować produkty pozwalające osiągnąć niskie UGR (Unified Glare Rating – Indeks olśnienia): 19 lub mniejsze.

    Szczególnie dobrze sprawdzają się oprawy z rodziny PET next (UGR<19) i RAFTER points LED (UGR<13).

    Innym rozwiązaniem, już nie kierunkowym, są oprawy natynkowe, dające oświetlenie ogólne, wyposażone w przesłonę mikropryzmatyczną zamiast standardowej przesłony typu opal. Spojrzenie prosto do góry w taką oprawę nie wywołuje nieprzyjemnego efektu olśnienia. Daje natomiast interesujący efekt trójwymiarowości samej przesłony. Tego typu oprawy to m. in. BIG SIZE next round LED natynkowy lub SET TRU LED natynkowy. Jak prezentuje się efekt trójwymiarowej przesłony można zobaczyć na filmie: https://www.youtube.com/watch?v=w7Y0eTtXIsw.

    Efekt olśnienia jest ograniczony również w przypadku opraw dających światło odbite. Dobrym przykładem jest MAXI RING dot LED 230V w wersji natynkowej i zwieszanej.

  2. A co w przypadku, kiedy nie mamy szafek, a nad blatem mamy otwierane okno? więc nie możemy zawiesić lampy?

    W takim przypadku najlepiej zastosować na suficie oprawę natynkową o wąskim kącie świecenia. Może to być jedna oprawa, np. RAFTER points LED section natynkowy z kątem świecenia 37°. Cechą wyróżniającą ten model jest bardzo precyzyjna optyka. To znaczy, że niewiele światła "rozchodzi" się poza podany kąt świecenia. Dzięki temu można oświetlić sam blat, nie oświetlając ściany.

    Jeśli chcemy poza blatem oświetlić przestrzeń wokół, możemy zastosować na przykład oprawę LENS LINE 53 LED natynkowy lub LENS LINE LED section natynkowy. Nawet w wersji z optyką 26° część światła zostanie skierowana na ścianę przy blacie.

    Można również zastosować kilka opraw punktowych, np. PET next LED natynkowy w wersji z kątem świecenia 35°.

  3. Jakie oprawy są lepsze? wymienne czy stałe? i dlaczego? jak wygląda w przypadku, gdy stała oprawa przestanie świecić?

    Oprawy na źródła wymienne są tańsze ale zarówno jakością parametrów światła jak i ich powtarzalnością ustępują oprawom ze źródłem zintegrowanym.

    Dotyczy to głównie CRI, precyzji kąta świecenia i powtarzalności temperatury barwowej światła. Oznacza to, że żarówka dokupiona po np. roku może i najprawdopodobniej będzie świeciła inaczej.

    Oprawy zintegrowane zapewniają wysoki poziom i powtarzalność parametrów. Oprawy zintegrowane produkcji AQForm to nie są tzw. "jednorazówki". Są projektowane tak, aby wymiana modułu była możliwa, a oprawy zintegrowane objęte są też 5-letnią gwarancją.

  4. Od jakiej wartości UGR zaczyna się rażenie?

    Rozróżniamy olśnienie przykre, przeszkadzające i oślepiające. Przyjmuje się też podział na olśnienie odczuwalne, akceptowalne i niekomfortowe. W normie oświetleniowej PN EN 12464-1, ustandaryzowane są wymagania na przykład dla miejsc pracy – gdzie UGR powinno wynosić poniżej 19.

    Górna granica to 28, określana jako granica olśnienia nieznośnego.

  5. Co z oświetleniem salonu o wysokości 2 kondygnacji, jakie polecacie oświetlenie?

    To zależy jaka ma być funkcja tego oświetlenia – czy chodzi o ogólne doświetlenie wnętrza czy o spektakularny akcent. Dobrze, gdy oświetlenie salonu ma warstwy, które można uzyskać poprzez połączenie oświetlenia punktowego z miękkim światłem rozproszonym. Przy wysokich pomieszczeniach świetnie sprawdzą się oprawy o dużym strumieniu świetlnym jak PET next maxi. Jest to oprawa o skupionym rozsyle światła, zatem światło dotrze do posadzki nawet z dużej wysokości i będzie stanowiło oświetlenie ogólne, przy którym będzie można się swobodnie poruszać.

    Z kolei oprawy z przesłoną rozpraszają światło we wszystkich kierunkach, zatem część będzie na ścianach. W tym przypadku na przykład mikropryzma pomoże doświetlić posadzkę.

    Jeżeli chodzi o oświetlenie łączące funkcję dekoracyjną z funkcją to przy dwukondygnacyjnych pomieszczeniach dobrze sprawdza się na przykład doświetlenie stolika kawowego instalacjami z takich opraw jak MODERN BALL, PET next lub MODERN GLASS. Połączenie kilku modułów świecących na jednej podsufitce i zwieszenie z dwóch kondygnacji daje spektakularny efekt a przy tym komfortowe światło zadaniowe.




NAGRANIA SZKOLEŃ DLA ARCHITEKTÓW I PROJEKTANTÓW


Nagranie I cześci szkolenia organizowanego wspólnie z marką AQForm:

"Jak dobrać oświetlenie (i nie zwariować)? Czyli wszystko, co trzeba wiedzieć o świetle"




KUP DOSTĘP


Nagranie II cześci szkolenia organizowanego wspólnie z marką AQForm:

"Jak oświetlić łazienkę i nie żałować?"




KUP DOSTĘP


Nagranie III cześci szkolenia organizowanego wspólnie z marką AQForm:

"Jak dobrze oświetlić salon i kuchnię? Czyli co trzeba wiedzieć o projektowaniu oświetlenia w przestrzeni dziennej"




KUP DOSTĘP





Kontakt dla Architektów:

Porozmawiajmy

e-mail: architekci@9design.pl

tel.: 22 228 68 50

Salon 9design, ul. Lucerny 25, Warszawa (Wawer)

pixelpixelpixelpixel