main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jak urządzić funkcjonalne domowe biuro? | 9design Magazine
Porady

Jak urządzić funkcjonalne domowe biuro?
Obecnie wielu z nas pracuje w domu. Praca pochłania coraz więcej naszego czasu i uwagi. Niezależnie jaki zawód wykonujemy - od prawników po nauczycieli, czy jesteśmy rodzicami aranżującymi pokój dziecka, czy jako aktywni studenci - staramy się efektywnie i designersko urządzić swoje miejsce do nauki. W zamian oczekujemy tego samego - funkcjonalności.

Funkcjonalność stała się jednym z najważniejszych atutów przestrzeni do pracy. Nasze domowe biuro ma być wygodnym i zachęcającym miejscem do spędzania czasu, a przede wszystkim wydajnej i efektywnej pracy. Nie zapominajmy, że wielkie pomysły rodzą się właśnie w dobrze zaaranżowanej przestrzeni! Jak zatem urządzić praktyczne, a zarazem designerskie domowe biuro? Oto kilka sprawdzonych sposobów. 


Odpowiednie miejsce

Wszystko zaczyna się od zapewnienia odpowiedniej przestrzeni do myślenia i kreowania. Każde domowe biuro jest inne, każdy z nas ma inne potrzeby oraz posiada inną przestrzeń, którą chce przeznaczyć na miejsce do pracy. Domowe biuro może znajdować się w oddzielnym pomieszczeniu, cichym kąciku czy nawet w salonie. Ważne, aby była to przestrzeń odpowiednio przemyślana. Upewnijmy się, czy mamy wystarczająco dużo miejsca do wygodnej pracy. Sprawdźmy, czy będziemy w stanie z łatwością poruszać się z boku na bok. Profesjonalni projektanci do rozplanowania prawidłowego stanowiska pracy, stosują jedną praktyczną zasadę - pozostawmy przynajmniej 60”(150 cm) szerokości i 84” (210 cm) głębokości. 
Funkcjonalne biurko i wygodne krzesło

Podstawa domowego biura - odpowiednie meble. Wybierzmy biurko, które jest wystarczająco szerokie, aby pomieścić komputer i wszystkie inne niezbędne narzędzia do pracy. Idealnie byłoby, gdyby Twoje biurko miało minimalną szerokość 120 cm. Jeśli jednak potrzebujesz tylko laptopa, możesz mieć mniej. Większość ludzi uważa, że ​​szerokość 60” (150 cm) lub większa jest najwygodniejsza. Chociaż biurko o regulowanej wysokości jest idealne, nie zawsze jest praktyczne w warunkach domowych. Wybierz biurko, które nie jest zbyt wysokie - wysokość 28” - 30” (70-75 cm) to dopuszczalny zakres. Zainwestuj również w wysokiej jakości krzesło, które jest wygodne i jeśli to możliwe, regulowane. Siedzenie przez dłuższy czas, bez odpowiedniego podparcia może prowadzić do dyskomfortu, a nawet kontuzji. Inną, niewątpliwie dużą zaletą mebli biurowych jest to, że pozwalają nam oddzielić pracę od domu. Stoły w jadalni, czy sofy w salonie pozostawmy na wieczorny relaks. 
Miejsce do przechowywania

Podczas projektowania domowego biura często pomija się odpowiedni dobór akcesoriów do przechowywania. Upewnijmy się, że mamy wystarczającą liczbę półek, szafek na dokumenty, książki czy po prostu - organizerów na drobne przedmioty biurowe. Pojemny regał biurowy to "must have" profesjonalnego biura. Przydać się też może kontenerek - stanowi doskonałe uzupełnienie biurka i zawsze jest pod ręką. Przeanalizujmy swoje codzienne czynności - co powstaje z naszej pracy, gdzie pozostaje i dokąd idzie po jej zakończeniu? Trzymajmy niezbędne rzeczy w zasięgu ręki, a te używane raz na jakiś czas - odkładajmy do szafek. 
Naturalne światło i sztuczne oświetlenie

Istnieje wiele opcji, które pozwalają należycie oświetlić miejsce pracy. Dobre oświetlenie ma kluczowe znaczenie dla każdego domowego biura. Jeśli to możliwe, wybierajmy miejsca z naturalnym oświetleniem, przy oknie, dobrze nasłonecznione. Jednakże, nie możemy również zapominać o sztucznym oświetleniu. Na długie, pracowite wieczory dobierzmy odpowiednie lampy. Wysokie oświetlenie sufitowe zapewni dobre ogólne światło. To samo zapewnią nam lampy podłogowe z otwartą górą, umieszczone, na przykład, w rogach pokoju. Aby zapewnić odpowiednie źródło światła, wyłącznie na biurku - dołączmy do wyposażenia lampę biurową. Lampy biurowe pomogą nam skupić się na zadaniach bardziej efektywnie, a przede wszystkim wygodniej. Jeśli zdecydujemy się na lampę z elastycznym ramieniem i głowicą, będziemy mogli skierować światło dokładnie tam, gdzie będziemy tego potrzebować. 

Zadbaj o odpowiedni design

Pamiętajmy, że nasze domowe biuro będzie miejscem, w którym będziemy spędzać zdecydowaną większość naszego czasu w tygodniu. Aranżacja, w której będziesz czuł się po prostu dobrze jest kluczem do jak najlepszych efektów naszej pracy, a co za tym idzie wielu sukcesów. Pomysłów jest wiele, ale to Ty sam musisz zdecydować co Ci najbardziej odpowiada. Może kilka zdjęć z bliskimi? Roślinki doniczkowe? Pamiętajmy, że małe drobiazgi, czasem zupełnie odmieniają całość aranżacji. Niby drobny akcencik, a jednak duża zmiana! Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2020
pixelpixelpixelpixel