main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jakie lampy dobrać do mieszkania w kamienicy? | 9design Magazine
Porady

Jakie lampy dobrać do mieszkania w kamienicy?

Większość z nas nie zdaje sobie sprawy, jak ważną rolę w naszym życiu odgrywa światło. Wpływa na naszą wydajność w pracy, nastrój, a także wypoczynek. Dlatego odpowiednio dobrane do warunków naszego mieszkania oświetlenie, to połowa sukcesu. Dzięki niemu możemy całkowicie odmienić optykę pomieszczeń. Musi spełniać nie tylko wymogi funkcjonalne, ale również dekoracyjne. Jakie lampy pasują do mieszkania w kamienicy? Jak prawidłowo oświetlić przestrzeń, aby podkreślić jej atuty i zamaskować niedostatki? Jak dzięki oświetleniu stworzyć warunki do pracy i wypoczynku? Jeśli interesują Cię odpowiedzi na postawione pytania, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie!


Szczypta tradycji, urok nowoczesności

Z racji naszego położenia geograficznego, zdecydowanie większą część roku spędzamy przy sztucznym oświetleniu. Poszukując rozwiązań do naszego domu, musimy wziąć pod uwagę praktyczność rozwiązań, nasz gust oraz tryb życia, który prowadzimy. Te trzy czynniki powinny zdeterminować  rodzaj lamp, na który się zdecydujemy. Na szczęście nowoczesne oświetlenie stwarza nieskończony wachlarz możliwości aranżacji wnętrz za pomocą światła. Wystarczy tylko wiedzieć, co warto wziąć pod uwagę. Zatem właściciele mieszkań w kamienicy mogą odetchnąć z ulgą. Każdą przestrzeń można zaaranżować w praktyczny i estetycznie zadowalający sposób.

Pierwsze pytanie, na które warto sobie odpowiedzieć to, w jakich warunkach czujemy się komfortowo? Niektórzy wolą delikatne światło lampek, tlących się w kilku miejscach pomieszczenia, tworząc nastrojowy półmrok, dla innych bardzo jasne i mocne światło, zbliżone do jarzeniówek będzie najlepszym rozwiązaniem. Wiele zależy od przeznaczenia danego pomieszczenia oraz tego, co zamierzamy w  nim robić. Innego światła potrzebujemy do pracy, innego do relaksu.


Oświetlenie – spektrum możliwości

Światło ma niesamowite zdolności aranżacyjne. Jest niezwykle przydatne w kreowaniu przestrzeni. Za jego pomocą możemy optycznie powiększyć pomieszczenie, wydobyć jego walory, ukryć mankamenty, ożywić kolory czy zaakcentować faktury. Musimy pamiętać, by oświetlenie w całym mieszkaniu było spójne, jeśli chodzi o stylistykę. Aby warunki każdej powierzchni były wykorzystane w maksymalny sposób, warto zastosować kilka rodzajów oświetlenia, które w połączeniu z naturalnym światłem, z którym w kamienicach bywa różnie, stworzymy prawdziwie przyjazne wnętrza. Od czego zacząć? Niezależnie od wielkości czy przeznaczenia pokoju musi się w nim znaleźć lampa wisząca. Wysokie sufity sprawiają, że możemy sobie pozwolić na  bardziej okazałe i oryginalne modele, nie obawiając się, że przytłoczymy pomieszczenie.

Mix & Match – mieszane źródło światła

W każdym pokoju powinno się znaleźć kilka źródeł światła. Oprócz lamp wiszących powinniśmy zadbać o rozsądne rozmieszczenie lamp podłogowych, dzięki którym będziemy mogli stworzyć nastrojową atmosferę podczas spotkań ze znajomymi, rodzinnego weekendowego odpoczynku, czy relaksu z książką w ręku. W połączeniu z lampami sufitowymi oraz kinkietami stworzymy kompletne oświetlenie każdego pomieszczenia.

Jeśli planujemy zaaranżować przestrzeń na domowe biuro, to wyposażmy lampy w żarówki emitujące światło o zimnej barwie. Dzięki temu łatwiej będzie nam zmotywować się do pracy. Oprócz lampy wiszącej powinniśmy zadbać o wygodną lampkę na biurko. Kąt padania światła musi być tak dopasowany, by nie męczył wzroku.
W sypialni zdecydujmy się na przytłumione, nastrojowe światło lamp ściennych i podłogowych. Dzięki temu będziemy mogli zarówno poczytać, jak i nastroić się do snu, na przykład przy relaksujących dźwiękach ulubionej muzyki.

Mieszkania w kamienicy najczęściej posiadają kuchnie połączona z jadalnią. Jedynie wyposażenie i odpowiedni kąt padania światła oddzieli te dwie strefy, różniące się przeznaczeniem. W tym celu nad stołem w jadalni warto powiesić lampę, która skutecznie zaakcentuje wydzieloną ze wspólnej przestrzeni strefę.
Łazienka również wymaga odpowiednio dobranego światła. Oświetlenie techniczne w połączeniu z kinkietami sprawi, że długa kąpiel z pianą będzie równie przyjemna, co poranne malowanie się czy golenie.  

Kusząca alternatywa

Mieszkanie w kamienicy wyposażone w kilka punktów świetlnych będzie idealnie przystosowane do każdej czynności, którą będziemy chcieli wykonać w danym pomieszczeniu. Dzięki temu połączeniu funkcjonalnych i dekoracyjnych lamp zaaranżujemy prawdziwie wygodną przestrzeń.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixelpixelpixelpixel