main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Lustereczko, powiedz przecie... | 9design Magazine
Porady

Lustereczko, powiedz przecie...

Jak powiększyć przestrzeń przy pomocy luster?

Lustro przez wiele stuleci było przedmiotem wyjątkowym, na które jeszcze w XIX wieku mogli pozwolić sobie jedynie najbogatsi. Kultura przypisała mu silne znaczenie i wręcz magiczne właściwości. Trudno się z tym nie zgodzić. O niezwykłych zdolnościach luster może przekonać się każdy z nas.

Lustrzana tafla nie tylko ułatwia dbanie o wygląd, ale jest również doskonałym narzędziem powiększającym optycznie niewielką przestrzeń. Nie należy zapominać o jego właściwościach dekoracyjnych – lustro oprawione w ciekawą ramę może z powodzeniem zastąpić niejeden obraz.

Pełen wyzwań

Nieduże, wąskie i ciemne pomieszczenie to koszmar każdego architekta wnętrz. Niestety tak wygląda większość domowych przedpokoi. Lustro jest ich nieodłączną częścią – pozwala na ostatnie poprawki wyglądu przed wyjściem. Jednak nie tylko z tego powodu warto w nie zainwestować w tym pomieszczeniu. Zasada jest prosta: im większa lustrzana tafla, tym więcej „oddechu” nabierze nasz przedpokój. Doskonałym rozwiązaniem będą lustrzane drzwi szaf, czy duże lustro w cienkiej ramie sięgające od sufitu do połogi.
Godna królowej

Kolejnym, niemniej trudnym do urządzenia, pomieszczeniem jest łazienka. Ona również nie może obejść się bez lustra. Warto jednak pomyśleć nad innym rozwiązaniem niż standardowe umieszczenie niewielkiego zwierciadła nad zlewem. Jeżeli w łazience znajduje się wnęka, z powodzeniem można ją wypełnić lustrzaną taflą. Nie należy zapominać o świetle! Lustra bardzo lubią je odbijać. Powstałe dzięki temu refleksy i błyski rozjaśnią pomieszczenie oraz spotęgują wrażenie przestronności.Domowy Wersal

Ludwik XIV z dumą urządzał sobie przechadzki po pałacowej Galerii Zwierciadlanej. 17 ogromnych zwierciadeł odbijało zieleń za umieszczonymi naprzeciwko oknami, co dostarczało spacerowiczom wyjątkowych doznań estetycznych. Warto zainspirować się Królem-Słońce i zorganizować w salonie własną galerię luster. W połączeniu z innymi dekoracjami na ścianie dadzą efekt interesującego kolażu. Nawet kilka niewielkich luster wkomponowanych w dekorację, będzie pomagało w uzyskaniu efektu przestronnego pomieszczenia. Spotęgujesz go umieszczając lustra na ścianie naprzeciwko okna.


Dutchbone :: lustro Poke

Na okrągło

Niedużym sypialniom lustro również pomoże w nabraniu przestrzeni. Lepiej jednak unikać umieszczania zwierciadła blisko łóżka – u niektórych osób może wywoływać niepokój. W tym pomieszczeniu najlepiej sprawdzi się klasyczny, sypialniany duet – toaletka i lustro. Nie musisz szukać zestawu. Wybierz konsolę lub komodę i dopasuj do niej duże, okrągłe lustro. To
jeden z najgorętszych trendów tego sezonu, gwarantujący efektowne uzupełnienie aranżacji.


Zuiver :: okrągłe lustro Bandit

Poza schematem

Kuchenne ściany zdecydowanie nie są popularnym miejscem dla luster. A szkoda! W wąskiej, długiej kuchni mogą zdziałać cuda. Lustro umieszczone na dłuższej ścianie pomieszczenia, optycznie je poszerzy. Jeżeli stoi przy niej stół, warto powiesić je właśnie nad nim.  Prawda, że lustra to wyjątkowe przedmioty? Wybierając modele do swojego domu, poświęć im nieco więcej uwagi i dobrze rozplanuj ich rozmieszczenie w poszczególnych pomieszczeniach.


Pokaż więcej wpisów z Maj 2018
pixelpixelpixelpixel