main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Meble z litego drewna | 9design Magazine
Kolekcje

Meble z litego drewna

Za co kochamy drewno? Za jego ponadczasowy charakter i unikatową strukturę. To prezent od samej Matki Natury, któremu wprawne ręce rzemieślnika oraz kreatywność projektanta nadają zachwycające formy. Trudno o coś bardziej wyjątkowego. 

O zaletach mebli drewnianych słów kilka


Jeszcze do niedawna, przekazywane z pokolenia na pokolenie stoły, szafy i kredensy, z dumą (bądź nie) zdobiły salony. Nierzadko były trudną do pozbycia się, rodzinną pamiątką. Jak na złość nie ruszały ich nawet kolejne, upływające dekady. Ich pozycję osłabiła nieco era tanich mebli ze sklejki, płyt wiórowych i kompozytów. Powróciły na fali mody na naturalne materiały, antykonsumpcyjną postawę i tradycyjne rzemiosło. Grona wiernych fanów nigdy nie utraciły, ale dzisiaj znacznie się ono powiększyło. Słusznie, ponieważ zalet drewnianych mebli nie sposób przecenić.

  • trwałe – te meble zniosą wszystko: dziesiątki przeprowadzek, setki domówek, małych poszukiwaczy przygód i puszystych pupilów. Pamiętając o ich odpowiedniej pielęgnacji, możemy przedłużać ich żywotność właściwie w nieskończoność. Ze względu na swoją niezwykłą wytrzymałość to doskonały materiał na stoły, krzesła, regały czy szafy.
  • wyjątkowe – każdy drewniany mebel jest jak małe dzieło sztuki, unikatowy. Drewno to naturalny materiał, w związku z czym nie ma dwóch takich samych jego kawałków. Nawet ten sam model szafki zawsze będzie się różnił usłojeniem czy odcieniem.
  • bezpieczne – drewno, zabezpieczone naturalnymi woskami czy lakierami, nie wydziela szkodliwych substancji. Dzięki właściwościom antystatycznym jest szczególnie polecanym materiałem do domów alergików.
  • uniwersalne – nie ma wnętrza, w którym drewniane meble źle się będą prezentować. Odnajdą się w każdym stylu i połączeniu. Unikatowa, drewniana powierzchnia szlachetnego wyrazu nabierze zestawiona z innymi naturalnymi materiałami, szczególnie z kamieniem. Złote dodatki dodadzą jej odrobiny blichtru, srebrne – chłodnej elegancji. Meble i dodatki wykonane z tworzyw sztucznych oswoją powściągliwe drewno, wprowadzając do aranżacji przyjacielski, wyluzowany klimat.
 
Trzej muszkieterowie 9design

Z drewnem trzeba umieć się obchodzić. Produkcja mebli z tego naturalnego materiału to trudna sztuka doboru odpowiednich komponentów, precyzji oraz cierpliwości. Drewno trzeba najpierw dobrze poznać, zanim zacznie się z nim pracować. Długoletnia, nie zawsze łatwa, przyjaźń owocuje formą doskonałą w każdym calu. Na bazie tej pięknej znajomości, powstały trzy marki, pod szyldem których powstają meble, o których długo nie można zapomnieć. 
Pst! Wszystkie made in Poland.Szyszka Design
Tutaj wszystko jest unikatowe – materiał, projekt, wykonanie, nawet klient. Ten ostatni bywa kapryśny i to właśnie on wyznacza ambicje polskiej marki. Projektanci oraz stolarze dwoją się i troją by sprostać jego wygórowanym wymaganiom. Efekt przechodzi najśmielsze oczekiwania. Z podium naszych bestsellerów nie schodzi urocze biurko Piko od marki Szyszka Design, wykonywane z litego drewna, na indywidualne zamówienie o wskazanych wymiarach i wykończeniu. Praktyczna wnęka pod blatem pozwala na sprytne ukrycie niechcianych kabli, ładowarek czy biurowych drobiazgów. Czy można chcieć czegoś więcej? Można, a w Szyszka Design to zrobią.Swallow’s Tail
Markę tworzy dwoje projektantów z wrocławskiej ASP – Magdalena Hubka i Piotr Grzybowski. O swoich produktach mówią: meble pod specjalnym nadzorem. Dlaczego? Ponieważ od początku do końca czuwają nad procesem powstawania każdego z nich – od koncepcji po finalny produkt. Nam szczególnie przypadła do gustu kolekcja uniwersalnych mebli Loop, których ostateczna forma jest indywidualnie kształtowana na zasadzie doboru poszczególnych modułów. A do tego ta obłędna szałwiowa zieleń
Miloni
Stoły tej polskiej marki to już obiekt westchnień niejednej pani domu. Są po prostu idealne! Modne okrągłe lub klasyczne prostokątne, rozkładane i nie, jasne, ciemne, na metalowych nóżkach, prostych lub ukośnych. Niezależnie od modelu, jedno w nich jest niezmienne – są zawsze drewniane. Nasi klienci docenili niecodzienny projekt modelu Avangarde. Precyzyjne wykończenie blatu, ukośne cięcia naroży  oraz zwężające się nogi nadają mu elegancji i wysublimowania.
Jak dbać o drewniane meble?

Przygoda z drewnianymi meblami na ich wyborze się nie kończy. Aby długo nam służyły i nie traciły nic ze swojego szlachetnego piękna, należy zadbać o ich odpowiednią pielęgnację. Opiera się ona przede wszystkim na ochronie przed szkodliwymi czynnikami, takimi jak kurz, promienie UV czy wilgoć. Do najpopularniejszych metod zabezpieczenia drewnianej powierzchni należy olejowanie, lakierowane oraz woskowanie. Odpowiednio dobrane preparaty, nie tylko chronią, ale również odświeżają powierzchnię drewna, podkreślając jego unikatową strukturę. Niezależnie od tego, na którą metodę się zdecydujesz, o jej sukcesie decyduje systematyczność. Stosuj wybrany preparat regularnie, zgodnie z zaleceniami na opakowaniu.

  • w miarę możliwości staraj się nie stawiać drewnianych mebli w pobliżu domowych źródeł ciepła, np. kominków czy kaloryferów

  • rozlaną wodę wytrzyj natychmiast do sucha bawełnianą szmatką

  • nie stawiaj gorących naczyń bezpośrednio na drewnianym blacie. Używaj do tego specjalnych gumowych lub korkowych podkładek
 
Jak we wszystkim, piękno wymaga odrobiny wysiłku. W tym przypadku zdecydowanie nam się on opłaci, ponieważ zadbane, drewniane meble odwdzięczą się z nawiązką swoim niepowtarzalnym urokiem. 

 
Pokaż więcej wpisów z Październik 2019
pixelpixelpixelpixel