main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Najlepsze lampy do pracy przy komputerze, tablecie, komórce | 9design Magazine
Inspiracje

Najlepsze lampy do pracy przy komputerze, tablecie, komórce

Komputery są niezbędnymi narzędziami pracy. Niewiele osób jednak wie, że monitory emitują niebieskie światło, które może sprawić, że nasze oczy będą łzawić i piec. Niepoprawne oświetlenie klawiatury również może sprawić, że praca będzie niekomfortowa i trudna, a oczy bardzo szybko będą stawać się zmęczone. Dotyczy to także tabletów i smartfonów.

Lampy wiszące i oświetlenie ogólne

Pracując przy komputerze lub tablecie, ważne jest, by natężenie światła wynosiło około 500 luksów. Najlepiej osiągnąć ten efekt za pomocą wielu źródeł światła. Lampy wiszące dadzą z pewnością delikatne, rozproszone światło, które zapewni odpowiednią jasność w całym pomieszczeniu.

Nie zawsze jesteśmy w stanie skorzystać z naturalnego światła dziennego, które jest najlepsze dla naszych oczu. Dlatego warto wybrać klosze przezroczyste, które jedynie delikatnie rozpraszają promienie, ale nie zmieniają barwy światła i nie przyciemniają go. Równie ciekawym rozwiązaniem może być zastosowanie lamp wiszących bez kloszy, które są bardzo popularne jako lampy skandynawskie. Uważajmy jednak, by światło nie było skierowane bezpośrednio na monitor komputera, gdyż może nas oślepiać.

Oświetlenie biurka i miejsca pracy

Strumień światła powinien padać z góry w odległości około 30 centymetrów od oczu. Najlepiej sprawdzi się do tego lampa stołowa na biurko, która charakteryzuje się dużą mobilnością, dzięki czemu możemy ją ustawić ją odpowiednio do pracy zarówno przy komputerze, jak i tablecie czy telefonie. Ważną cechą jest nieprzezroczystość klosza.

Do wielogodzinnej pracy odpowiednie będą lampy techniczne, które są specjalnie zaprojektowane do takich zastosowań. Snop światła powinien być skierowany bezpośrednio na dany obszar i tylko na niego. W przeciwnym wypadku może dojść nawet do olśnienia użytkownika, co sprawi, że praca przy urządzeniach elektronicznych będzie bardzo męcząca, a nawet niemożliwa.

Praca nie tylko przy biurku

W obecnych czasach urządzenia elektroniczne cechują się dużą mobilnością. Na laptopach czy tabletach możemy pracować w dowolnym miejscu w domu. Ciekawym rozwiązaniem jest stworzenie takiego miejsca w kącie salonu. Może to być bardzo wygodny fotel, obok którego postawimy lampę podłogową, która przez nasze ramię, z góry, będzie oświetlać ekran urządzenia. Nie zapominajmy o lampach sufitowych, które zawsze muszą być obecne przy oświetlaniu wnętrza. Inne odpowiednie źródła światła to:

●    kinkiety na ścianach,
●    plafoniery w suficie tuż nad fotelem,
●    listwy LED montowane za fotelem.

Możemy tu również umieścić lampy dekoracyjne, które nie tylko będą funkcjonalne, ale również wprowadzą ciekawy klimat do pomieszczenia. Może to być chociażby kinkiet, w którym znajdziemy wszystkie możliwe rodzaje oświetlenia. Dzięki temu nasze wnętrze z pewnością nie będzie nudne.

Pamiętajmy, że najważniejsze jest, by nie pracować przy zgaszonym świetle. Nie musimy również mierzyć poziomu natężenia promieni za pomocą specjalistycznych urządzeń. Ważne, by praca przy komputerze była dla nas komfortowa i nie wymuszała mrużenia oczu. Jeśli po pewnym czasie zaczynamy łzawić albo nasze spojówki zaczynają nas piec lub stają się czerwone, z pewnością musimy wymienić lampy oświetlające nasze miejsce pracy.
Pokaż więcej wpisów z Kwiecień 2019
pixelpixelpixelpixel