Welcome to the Jungle

Palmy, paprocie, monstery, fikusy, kaktusy… w tym sezonie nasze domy przeżywają prawdziwe oblężenie zieleni. Mamy ją w salonach, sypialniach, na kuchennych parapetach i łazienkowych szafkach, umilają długie kąpiele w łazienkach oraz ciężką pracę w domowych gabinetach. Nic dziwnego! Rośliny pasują do każdej aranżacji i pomieszczenia, ożywiają je, przełamują stonowaną kolorystykę, a nawet poprawiają nasze samopoczucie. Warto zaprosić je do domu i poświęcić im odrobinę uwagi. Odwdzięczą się fantazyjnymi formami o niezwykle dekoracyjnym charakterze. Tylko jakie gatunki wybrać, w czym je sadzić i jak zaaranżować? Wszystkim początkującym ogrodnikom spieszymy z pomocą i prezentujemy 5 najgorętszych, „zielonych” trendów sezonu, bo jak mawiał Cyceron:

Człowiek potrzebuje do życia ogrodów i bibliotek.zdjęcie: Mike Marques/ Unsplash

Nic do ukrycia

Klosze lamp, fotele, stoliczki, krzesła, a nawet torebki i buty – teraz przyszła pora na doniczki. Przezroczyste, szklane donice to hit tego sezonu. Podbiły Facebooka, Instagrama, zawojowały magazyny wnętrzarskie i nowoczesne aranżacje. Widoczne korzenie tworzą fantazyjną, rzeźbiarską, grę splotów, co dodaje kwiatowej kompozycji wyjątkowych walorów estetycznych. Do uzyskania takiej efektownej dekoracji nie potrzeba nawet… doniczki. W tej roli z powodzeniem sprawdzi się szklany wazon lub misa, a te znajdą się w każdym domu. Jednak nie zasadzimy w nich każdej rośliny. Pamiętajmy by wybrać te, które nie potrzebują grubej warstwy ziemi, na przykład popularne storczyki. Za ich podłoże może posłużyć wysypany na dnie żwirek lub jego żelowa odmiana, która dodatkowo pozwala utrzymać odpowiednie nawodnienie. Takie przezroczyste doniczki z pewnością zwrócą na siebie uwagę.


zdjęcie: HK Living

Kwiaty pustyni

One są po prostu urocze! Sukulenty najlepiej czują się w grupie, w suchych, nasłonecznionych pomieszczeniach. To najbardziej wyrozumiałe z roślin, idealne dla zapominalskich i początkujących ogrodników. Wybierać możemy spośród setek niezwykłych odmian – niektóre rosną wzwyż, inne rozrastają się na boki, kształtem przypominając gwiazdy, jeszcze inne zabawnie udają opadający bluszcz. Nie mają rozbudowanego systemu korzeniowego, więc można je zasadzić właściwie w czymkolwiek – w filiżance, słoiku, miniszklarni, misce, a nawet w żarówce. Najlepiej zaprezentują się na domowym parapecie.


zdjęcie: Milada Vigerova/ Unsplash

Wiszące ogrody Semiramidy


Podarował je swojej żonie babiloński władca Nabuchodonozor II (romantyk z gestem). Biedaczka dniami i nocami tęskniła za bujną zielenią swojego ojczystego kraju. Ten, jeden z siedmiu cudów świata zachwycał starożytnych. My, co prawda nie jesteśmy w stanie powtórzyć królewskiego wyczynu, ale z pewnością możemy odrobinę się do niego zbliżyć...odrobinę... Pomogą nam w tym wiszące doniczki – nasz kolejny hit. Jednak to już nie są te same, nijakie doniczki szczelnie ukryte pod zwieszającymi się paprociami, które znamy z domów naszych babć. Teraz to one grają pierwszoplanową rolę – są kolorowe, wykonane z ciekawych materiałów lub umieszczone w oryginalnych koszyczkach. Delikatny bluszcz wyglądałby w nich świetnie!


zdjęcie: HK Living

Mini, mini, mini...

Znamy je z działek i ogrodów botanicznych, a kojarzą nam się z soczystymi pomidorami lub egzotycznymi gatunkami roślin. Szklarnie, bo o nich mowa, już jakiś czas temu przeniosły się do naszych domów. Oczywiście w znacznie pomniejszonej wersji. Zaaranżowane w nich miniogrody, prezentują się wyjątkowo atrakcyjnie i wręcz bajkowo, przypominając magiczny świat Alicji w Krainie Czarów. Jeżeli marzy Ci się domowy ogródek lub zielnik, takie nieduże skrzyneczki sprawdzą się doskonale. 

Welcome to the jungle
zdjęcie: Jeff Sheldon/ Unsplash

Dla leniwych


Nie każdy ma rękę do kwiatów… lub pamięć do ich podlewania. To nie znaczy, że jego dom musi przypominać jałową pustynię. W nim też może rozkwitnąć wspaniała oaza zieleni i to takiej, niewymagającej nawet opieki. Przepis jest prosty – dekoracje z roślinnymi motywami. Mogą to być nowoczesne fotografie w skali makro lub reprodukcje rycin z dawnych książek zielarskich. Zaaranżowane w pomysłowy, ścienny kolaż wniosą do wnętrza tę samą energię i kolor, co ich żywe odpowiedniki.


zdjęcie: HK Living

  Roślinne desenie to jeden z najgorętszych trendów 2017 roku. W programie Dzień Dobry TVN opowiada o nim Ewa Mierzejewska – redaktor naczelna magazynu Dom&Wnętrze.
<ZOBACZ FILM>Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2017
  • facebook