main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Wybieramy stół do salonu | 9design Magazine
Porady

Wybieramy stół do salonu

Reprezentacyjna jadalnia to marzenie wielu. Zapraszasz gości, wszyscy wygodnie zasiadają przy okazałym, suto zastawionym stole. Delikatny blask świec i eleganckie bukiety kwiatów doskonale komponują się ze wspaniałymi potrawami. Już wiesz, że ten wieczór (i tę jadalnię) będą długo wspominać…

Pobudka! Niewielki metraż Twojego domu wydaje się być nieprzychylny jadalni. Na szczęście to tylko wrażenie, a w swoim domu to Ty dyktujesz warunki. Oczywiście, że jadalnia będzie – w salonie. Wygospodarowanie niewielkiej przestrzeni nie powinno stanowić problemu nawet w niedużych pomieszczeniach. Nie ma na co czekać. Zaczynajmy! Na początek stoły do salonu. To temat rzeka i to miejscami rwąca. Przepłyniemy przez nią razem.

Zuiver krzesło Brit
Zuiver :: krzesło Brit - różowe / zdjęcie: Zuiver

Stoły są różne, kwadratowe i podłużne

Wybierając stół do salonu warto poszukać modelu rozkładanego. To najbardziej praktyczne rozwiązanie, na jakie możesz pozwolić sobie w tym rodzaju mebla. Rozkładany stół kwadratowy bez problemu pomieści 6 osób, a prostokątny nawet 12. Tutaj ogranicza jedynie metraż pomieszczenia. Nie daj się jednak ponieść emocjom i pamiętaj o funkcjonalności.

Stół rozkładany Navona XL
 / zdjęcie: 9design

Stół kwadratowy to ulubieniec małych metraży. Prawdziwy magik, który wszędzie znajdzie dla siebie miejsce. Do towarzystwa potrzebuje tylko czterech krzeseł. Jeżeli nawet na tyle nie masz miejsca w salonie, stół umieść w jednym z naroży pokoju. W razie potrzeby, łatwo go odsuniesz i dostawisz dodatkowe krzesła.

Stół kwadratowy Bistro
  zdjęcie: 9design

Rycerz Domowego Ogniska

Okrągły stół po latach banicji, wrócił do łask. Słusznie. Ten pełen wdzięku model jest wprost stworzony do salonów. Ze względu na brak ostrych kantów, uwielbiają go rodziny z dziećmi. Mieści więcej osób, niż jego kanciasty odpowiednik, a nieparzysta liczba krzeseł nie stanowi dla niego problemu. Sprzyja również długi rozmowom i doskonałej atmosferze – wszystkie siedzące przy nim osoby widzą się doskonale. No, same zalety… które niestety mają swoją cenę. Okrągły stół nie jest tak uniwersalny, jak ten kwadratowy. Przede wszystkim potrzebuje więcej przestrzeni – nie lubi być „wciskany” w kąt i dostawiany do ściany. Dobrze będzie się prezentować w okazałych salonach, w których nie będzie miał konkurencji w postaci innych, wchodzących mu w drogę, mebli.

Miloni stół okrągły Fox Natural
Miloni :: stół Fox Natural / zdjęcie: Miloni

Nowy w rodzinie

Jak to w życiu często bywa, mając stół w kuchni, zapominamy o tym w salonie. Jest za daleko, zakurzony, zawalony stertą papierów, gazet i dziecięcych zabawek. A przecież tak nam na nim zależało? Używajmy go! Niech stanie się miejscem długich rozmów podczas rodzinnych kolacji, towarzyszem leniwych, niedzielnych śniadań i sobotnich spotkań z przyjaciółmi.

Nie musisz spotykać się przy nim tylko podczas posiłków. Jego blat może stać się miejscem zaciętej rywalizacji w scrabble, czy warsztatem małego artysty. To doskonałe miejsce do wspólnych gier i zabaw, ale również do wytężonej pracy. Wygodna, duża przestrzeń będzie sprzyjać koncentracji. Jeżeli często potrzebujesz miejsca na domowe biuro, warto w pobliżu stołu wygospodarować miejsce na przechowywanie niezbędnych materiałów. Pamiętaj również o dodatkowym oświetleniu – nieduża, schowana w szafce, lampka biurkowa powinna wystarczyć. O, na przykład taka Study!

Zuiver lampa biurkowa Study
zdjęcia: Zuiver

Zawsze dobrze ubrany

Pusty stół wygląda smutno. Zadbaj o niego i dopasuj do aranżacji salonu. Sposobów na to jest wiele. Dużą atrakcją jadalnianego kącika będzie oryginalna, zawieszona nisko (nie za nisko!) nad blatem, lampa. Przy jej wyborze warto kierować się zasadą: im prostsza forma stołu, tym ciekawsze może być oświetlenie nad nim. Do dekoracji stołu wykorzystaj również ceramikę. Ozdobne talerze i misy wypełnij zdrowymi przekąskami: orzechami, suszonymi owocami i zbożowymi ciastkami. Taki stół przyciągnie wszystkie domowe łasuchy.

stołowe dekoracje
Tak dekoracyjne misy i tace nawet puste będą się dobrze prezentować / zdjęcie: Dutchbone

Latem i wiosną pomyśl o świeżych kwiatach. Przeciwnicy wyrzucania zwiędniętych roślin, mogą zdecydować się na oryginalną aranżację z kwiatów doniczkowych, chociażby, modnych kaktusów. A może świeże zioła, tak aby każdy z gości sam przyprawił swoje danie? To dopiero będzie atrakcja!

sztuczne trawy i rośliny dekoracyjne
Dla zapominalskich idealna będą sztuczne trawy i rośliny dekoracyjne / zdjęcia: Zuiver

Teraz pora na świece – wróżki przytulności i romantycznej atmosfery. Bez nich nie odbędzie się żadna kolacja we dwoje, we troje, we czworo… Po prostu żadna kolacja! Ich ciepły blask rozjaśni stołową aranżację i uzupełni rozproszone, delikatne światło salonu. Na długie, zimowe wieczory jak znalazł.

Wszystkie nasze stoły do salonu znajdziesz tutaj >>>

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2018
pixelpixelpixelpixel