main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Meble w stylu orientalnym. Egzotyczne dodatki | Salon meblowy Warszawa 9design

Orientalny

Liczba produktów 58

Styl orientalny niegdyś fascynował arystokracje i artystów, dzisiaj ze wzorów kultury i tradycji orientu może czerpać inspirację każdy z nas. Moda na orientalne wnętrza (orientalne meble, tkaniny dekoracyjne, dodatki) pojawiła się już w XVII wieku, by w pełnej krasie rozkwitnąć w pierwszej połowie XIX wieku. Styl orientalny oraz najważniejszy dla niego wyznacznik - meble w stylu orientalnym ponownie stały się modne w latach 80 XX wieku. Współcześnie również mają ogromne grono swoich wielbicieli, którzy cenią ich różnorodność - szeroką gamę kultur i nurtów - od pełnych przepychu i barw Indii aż po powściągliwość i wyrafinowanie Japonii. Pojęcie “orient” pochodzi od łacińskiego słowa “oriens” oznaczający wschód. Terminem tym określa się kraje Dalekiego, Środkowego i Bliskiego Wschodu oraz Afryki Północnej. Mimo odrębności każdej z wymienionych kultur, łączy je wspólny mianownik – rękodzielniczy charakter wyposażenia (meble, tkaniny, dekoracyjne dodatki).

Meble w stylu orientalnym – powiew egzotyki w aranżacji wnętrz

Jeszcze nie tak dawno kojarzony z bazarowym kiczem, dzisiaj wyrafinowany i wysublimowany, ponieważ świadomie potrafimy czerpać z orientalnych nurtów. Najważniejszym elementem wnętrz w stylu orientalnym są meble. Typowe dla orientalnych kultur są meble wykonane z naturalnych surowców, przeważnie egzotycznych gatunków drzew, wikliny, rattanu, trawy, szkła, a nawet papieru ryżowego. Często posiadają misterne zdobienia rzeźbiarskie, mogą być intarsjowane i dekorowane malowidłami. Ponieważ zwykle meble w stylu orientalnym posiadają wyraziste formy, wystarczy jeden element (komoda, stolik, konsola), by w pomieszczeniu stworzyć egzotyczny klimat. Tworząc takie wnętrza nie można zapominać o dodatkach takich jak lampiony, tkaniny w orientalne wzory, porcelanowe bibeloty. Orientalny styl stwarza wiele możliwości kreowania aranżacji wnętrz. Ważne, by wybrać kraj, na którym chcemy się wzorować, bo orient nie jedno ma imię. I tak np. meble w tym stylu wzorowanych na indyjskie będą masywne i bogate w ornamentykę. Inspirowane kulturą Japonii – niskie, monochromatyczne, o prostych formach. Wywodzące się z kultury arabskiej - wyróżniają się kunsztem ręcznie rzeźbionych motywów zdobniczych, a wywodzące się z chińskich wpływów - ozdobnością i ręcznie malowanymi złotymi wzorami. Co ważne, odpowiednio dobrane meble w stylu orientalnym można wkomponować niemal w każdy aranżacyjny nurt.

W 9design zadbaliśmy o to, by każdy mógł znaleźć meble i dodatki w ulubionym stylu, aby stworzyć wymarzony klimat w swoim domu. Zainspirował Cię orient? W takim razie spodobają Ci się projekty od Kare Design i Seletti.

pixelpixelpixelpixel