main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jak wybrać odpowiedni kinkiet do wnętrza? Czyli wszystko, co musisz wiedzieć o lampach ściennych | 9design Magazine
Porady

Jak wybrać odpowiedni kinkiet do wnętrza? Czyli wszystko, co musisz wiedzieć o lampach ściennych

Kinkiety, inaczej lampy kinkietowe, ścienne. Goszczą w naszych domach już nie od dziś. Dzięki swoim niewielkim rozmiarom oraz licznym możliwościom konfiguracyjnym wpisują się w gusta nawet najbardziej wymagających. Ten typ oświetlenia może pełnić wiele funkcji. Jedni stosują kinkiety jako główne, czasem jedyne źródło światła w swoich wnętrzach, inni kierują oprawę oświetleniową wyłącznie na jeden obiekt, który ma zostać oświetlony.

Przy wyborze dobrze przemyślanego, odpowiedniego klosza oraz mocy i rodzaju żarówki, kinkiety nadają naszemu wnętrzu wyjątkowo nastrojowego klimatu, rzucając przy tym bardzo ciepłe światło na nasze ściany, które nie tylko nie rozprasza uwagi, ale również przez swoją delikatność pozwala oczom odpocząć.

Wydawać by się mogło, że wybór kinkietu to nic trudnego i możemy się zdać na nasze indywidualne preferencje. Otóż nie! Istnieją pewne zasady, których warto się trzymać. Kilka z nich poniżej:

Intensywność światła a oprawa kinkietu

Intensywność światła, jakie oddaje dana lampa uzależniona jest przede wszystkim od oprawy. Co to oznacza w praktyce? Jeśli zdecydujemy się na lampę ścienną z kolorowym abażurem, bądź inną, nie transparentną oprawą, oświetli ona jedynie fragment pomieszczenia, na który zostanie skierowana. Rozwiązanie to niewątpliwie nada naszemu wnętrzu uroku, a także nastrojowego, ciepłego klimatu. Jednakże jeżeli lampa ścienna stanowi główne, a może nawet jedyne źródło światła w pomieszczeniu zaleca się wybór przezroczystych abażurów.

Bo wysokość ma znaczenie

Wysokość, na której mamy zamiar zamontować kinkiet uzależniona jest przede wszystkim od funkcji oraz pomieszczenia. Architekci wnętrz zalecają, aby przy pomieszczeniu o wysokości około 2,5 metra lampa ścienna zawisła na wysokości około 1,9 metra. Jednakże każde wnętrze jest inne i każdy z nas posiada różne potrzeby. Inną zasadą jest montaż kinkietu nie bliżej niż 30 centymetrów i nie dalej niż 90 centymetrów od sufitu.

Nie tylko funkcjonalność...

Nasze oświetlenie ścienne nie musi wtapiać się w tło. Designerskie kinkiety będą w zasadzie małymi dziełami sztuki. Wyróżnią się one nie tylko kształtem, materiałem wykonania, ale przede wszystkim będą emitować efektowne światło we wnętrzu.

Nas już od dłuższego czasu zachwycają odważne projekty włoskich projektantów współpracujących z marką Seletti. Lampy ścienne w kształcie liter alfabetu, realistyczne kruki czy nawet małpy… Południowe zamiłowanie do awangardy i niesamowicie błyskotliwe wzorowanie się na popkulturze i sztuce skradło już serce niejednego poszukiwacza niekonwencjonalnych rozwiązań.

Lampa ścienna czy plafon?

A gdyby tak postawić na lampę, którą możesz zamontować zarówno do ściany, jak i do sufitu? W ofercie producentów oświetlenia coraz częściej możemy znaleźć kinkiety z możliwością wykorzystania ich jako plafony. Lampy tego typu, w odróżnieniu od tradycyjnych kinkietów zazwyczaj dokładnie przylegają do płaszczyzny.

Do każdego pomieszczenia

Czy faktycznie kinkiet dobrze sprawdzi się w każdym pomieszczeniu? Naszym zdaniem zdecydowanie tak! Wszystko zależy, tak jak wcześniej wspomnieliśmy, wyłącznie od odpowiedniego doboru jego parametrów oraz dostosowania go do pomieszczenia i miejsca, w którym zostanie zamontowany.
Najprostsza metoda? Do nowoczesnych wnętrz wybieramy nowoczesne lampy ścienne i tak analogicznie w przypadku innych stylów. Te niezwykle praktyczne lampy ścienne zapewne nie będą przeważającym elementem naszej aranżacji, jednak musimy pamiętać, aby stanowiły one z nią spójną całość.

Wybór odpowiedniego kinkietu tradycyjnie musi zostać ściśle dopasowany do naszych potrzeb oświetleniowych. W standardowych projektach oświetleniowych architekci wnętrz łączą centralną lampę wiszącą z dyskretnymi lampami ściennymi czy stołowymi. W odważniejszych, nowoczesnych projektach coraz częściej rezygnuje się z lamp montowanych na suficie, na rzecz ciepłego, horyzontalnego światła.

Zastanówmy się zatem czy zakupione lampy ścienne stanowić będą główne źródło światła, czy może ich zadaniem będzie oświetlenie konkretnego miejsca naszej aranżacji: fotela do relaksu, biurka do pracy, czy toaletki.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixelpixelpixelpixel