main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Brokis

Brokis

brokis

O MARCE

Brokis to marka oświetleniowa premium o czeskich korzeniach, która może poszczycić się ponad dwustuletnią historią. Jej oferta stanowi połączenie wykwintnego designu, najwyższej jakości i niezwykłego kunsztu czeskich rzemieślników oraz zagranicznych projektantów. Portfolio marki Brokis obejmuje nowoczesne, funkcjonalne oświetlenie, a także unikalne rozwiązania tworzone z myślą o architektach i projektantach wnętrz. Historia tej marki jest arcyciekawa. Wielkie projekty i przedsięwzięcia często zaczynają się od pasji. Podobnie było także w tym przypadku. Twórcy marki Brokis postanowili kontynuować tradycję produkcji szkła, zapoczątkowaną przez hutę Janštejn, której okres świetności przypada na wiek XVII. Dziś huta jest największym producentem specjalistycznego oświetlenia szklanego w Czechach. Nie stałoby się tak jednak, gdyby nie Jan Rabell - czeski przedsiębiorca i inżynier, który postanowił wskrzesić dorobek poprzednich pokoleń i uchronić go przed zatraceniem. Celem Jana Rabella było przywrócenie fabryce jej dawnego prestiżu i kontynuowanie wielowiekowej, czeskiej tradycji szklarskiej w XXI wieku. Zespołowi działającemu pod jego czujnym okiem udało się udoskonalić techniki produkcji, a także przywrócić oryginalne i prawie zapomniane receptury.

Dzięki własnym zakładom produkcyjnym o dużej wydajności, zakorzenionym w wieloletniej historii, marka Brokis może oferować dziś swoim klientom niestandardowe rozwiązania. Korzystając z tradycji, projektanci pozwalają sobie na eksperymentowanie z formą, innowacyjnymi materiałami oraz technologiami, kreując w ten sposób modele jedyne w swoim rodzaju. Brokis z wielką starannością tworzy oświetlenie z segmentu premium, które zachwyca miłośników ekskluzywnego i wysmakowanego designu. Lampy wychodzące spod ręki tego producenta cieszą się międzynarodowym uznaniem. W opinii wielu marka Brokis uchodzi za prawdziwego innowatora w produkcji oświetlenia ze szkła. Jest ceniona nie tylko za szacunek do tradycji rzemieślniczej i kunsztu ręcznej produkcji, ale także za kreatywność oraz ciekawe i nietypowe projekty. Lampy Brokis niewątpliwie cechują się wizjonerską i odważną estetyką. Nie sposób odmówić im oryginalności. To przykład designu, obok którego nie można przejść obojętnie. Każdy miłośnik dobrego wzornictwa kojarzy kolekcje takie jak Memory, Balloons, Night Birds czy Bonbori. Te niestandardowe projekty oświetleniowe zawładnęły już sercami klientów na całym świecie. A Ty - dasz się im uwieść?

IKONY MARKI BROKIS

KATALOGI

KATALOGI BROKIS

Nie znajdujesz produktu na naszej stronie, ale widzisz go w katalogu? Żaden problem, sprowadzimy interesujący Cię towar specjalnie dla Ciebie!

Zobacz katalogi

INSPIRACJE OD MARKI BROKIS

KOLEKCJE MARKI BROKIS

AWA
Kolekcja zrodziła się z pomysłu stworzenia oświetlenia, które wyglądałoby jak miękkie i elastyczne szkło napompowane powietrzem. Solidne wykonanie i majestatyczny kształt lamp z tej serii jest zasługą wielokrotnie nagradzanej, japońskiej projektantki - Fumie Shibata. Spoglądając na nie, można odnieść wrażenie, że patrzymy na unoszące się kule powietrza. Jedną z charakterystycznych cech tego projektu jest także to, że elementy drewniane i metalowe wyglądają jak gdyby były wykonane ze szkła i pełniły rolę zatyczek, zapobiegających uciekaniu powietrza.

Zobacz kolekcję lamp AWA

IVY
Natura stanowi odwieczne źródło inspiracji twórczej. Okazała się być również natchnieniem dla projektantki Lucie Koldovy, która inspirując się siłami natury i jej życiodajną energią, stworzyła kolekcję oświetlenia o nazwie Ivy. Tak jak pnącza roślin rosną i wspinają się po ścianach budynku, tak lampy z serii Ivy tworzą modułowe kompozycje o dynamicznym, żywym charakterze. Eleganckie, precyzyjnie wykonane i dopieszczone w każdym detalu lampy są efektem zaawansowanej technologicznie koncepcji oświetlenia, która doskonale nadaje się zarówno do zastosowań komercyjnych, jak i prywatnych.

Zobacz kolekcję lamp IVY

KNOT
Kolekcja oparta na grze kontrastów, w której szorstkie i naturalne włókno spotyka się z gładkim i przezroczystym szkłem dmuchanym. Duet dwóch znanych włoskich projektantów, Alfredo Chiaramonte oraz Marco Marin znakomicie połączył elegancję z nutą ekstrawagancji i nonszalancji. Kolekcja składa się z czterech lamp wiszących o różnych kształtach i kolorach szkła: transparentnym, a także przydymionym szarym i brązowym. Każda z nich jest przecięta grubą linią, która przełamuje dostojny i poważny charakter szkła.

Zobacz kolekcję lamp KNOT

MEMORY
Ponoć każdy ma w sobie coś z dziecka. Tworząc kolekcję Memory, projektant Borys Klimek postanowił zabrać nas w sentymentalną podróż do beztroskich, pełnych uśmiechu lat dzieciństwa. Projektant znany jest z tworzenia produktów o teatralnym i poetyckim charakterze, nieco zabawnych, oddziałujących na emocje i ludzką wyobraźnię. Kolekcja Memory jest odzwierciedleniem jego kreatywności i wybujałej fantazji. W jej skład wchodzą lampy ścienne i sufitowe w różnych rozmiarach, kolorach i wykończeniach.

Zobacz kolekcję lamp MEMORY

MUFFINS
Od chwili swojego debiutu kolekcja Muffins zyskała status ikony i stała się symbolem marki Brokis. Tajemnica jej sukcesu tkwi w mistrzowskim połączeniu delikatnego szkła z litym drewnem, które prezentuje się niebanalnie i ponadczasowo. Lampy z tej serii tchną nowe życie w każdą przestrzeń i wniosą do Twojego wnętrza wyjątkową atmosferę. Kolekcja obejmuje wiele wariantów, zróżnicowanych pod względem kształtów, rozmiarów i kolorów. Jej autorami są Lucie Koldova i Dan Yeffet, którym udało się przesunąć granice odważnego designu.

Zobacz kolekcję lamp MUFFINS

NIGHT BIRDS
Kolekcja Night Birds balansuje na granicy sztuki i designu. To prawdziwa esencja nowoczesnego wzornictwa i kolejny z sukcesów słowackiego projektanta Borysa Klimka, który ma na swoim koncie wiele wyróżnień i prestiżowych nagród. Inspiracją dla twórcy tej kolekcji był lot ptaków żyjących na wolności. Lampy zostały wykonane przy użyciu nowatorskiej techniki obróbki szkła topionego w specjalnych formach, a następnie wyginanego. Lampy z kolekcji Night Birds są dostępne w trzech kształtach, nawiązujących do różnych faz lotu ptaka.

Zobacz kolekcję lamp NIGHT BIRDS

PROJEKTANCI MARKI BROKIS

LUCIE KOLDOVA

Lucie Koldova to uznana projektantka ciesząca się międzynarodową sławą. Jej współpraca z marką Brokis rozpoczęła się w 2010 roku. Był to moment przełomowy, bo to właśnie wtedy powstała kolekcja kultowych lamp Muffins i Balloons, które Lucie zaprojektowała mieszkając i pracując w Paryżu. Od 2014 r. projektantka piastuje stanowisko dyrektora artystycznego Brokis - to właśnie na niej spoczywa odpowiedzialność za kształtowanie portfolio produktów i wizerunku marki.

DAN YEFFET

Dan Yeeffet nie boi się eksperymentować - w jego kolekcjach można doszukać się elementów charakterystycznych dla klasycznej pracy rzemieślniczej, jak i śladów najnowocześniejszych technologii. Projektant lubi zaskakiwać swoimi projektami, dlatego nieustająco poszukuje nowych kształtów, wymiarów i technik, co jest szczególnie widoczne w przypadku takich kolekcji jak Muffins, Balloons i Shadows.

BORIS KLIMEK

Boris Klimek to wielokrotnie nagradzany słowacki projektant przedmiotów codziennego użytku i wnętrz. Jego projekty są metaforyczne i niejednoznaczne. Pełny upust swojemu talentowi Boris Klimek dał przy tworzeniu takich kolekcji jak Memory, Night Birds i Geometric, które zaprojektował specjalnie dla marki Brokis. W mistrzowski sposób łączy funkcjonalność z nietuzinkowym designem.

CHIARAMONTE MARIN DESIGN STUDIO

Alfredo Chiaramonte i Marco Marin to ceniony duet włoskich twórców, którzy stworzyli studio projektowe o tej samej nazwie. Tym, co ich połączyło była pasja do pięknych, designerskich przedmiotów, której odzwierciedlenie możemy oglądać w kolekcji Knot od marki Brokis. Dzieła duetu znajdują się w stałych kolekcjach międzynarodowych muzeów, takich jak Museo Correr w Wenecji czy Beaubourg w Paryżu.

FUMIE SHIBATA

Fumie Szibata to ceniona, japońska projektantka, która działa na wielu różnych polach i odnosi sukcesy w takich dziedzinach jak projektowanie przedmiotów codziennego użytku, mebli i wzornictwa przemysłowego. Dla marki zaprojektowała kolekcję Awa, Bonbori i Bonbori Outdoor. Zarządza pracownią Design Studio S, która ma na swoim koncie wiele nagród takich jak iF Gold Award, Design for Asia Top, Culture i Gold Awards.

LENKA DAMOVÁ

Czeska projektantka Lenka Damova koncentruje się na projektowaniu produktów i wnętrz. Jej prace są szczególnym wyrazem troski o prostotę przekazu i funkcjonalność. Nie można jednak odmówić im niepowtarzalnego charakteru oraz oryginalności. Design jest dla niej tak samo ważny jak użyteczność przedmiotu. Przy swoich projektach często współpracuje z Borisem Klimkiem.

VRTIŠKA & ŽÁK

Roman Vrtiška i Vladimír Žák to przedstawiciele dynamicznego, młodego pokolenia czeskich projektantów. Studiowali wspólnie na Akademii Sztuki, Architektury i Projektowania (AAAD) w Pradze, razem odbywali staż na Uniwersytecie Aalto w Finlandii, by dziś cieszyć się stabilną pozycję znanych projektantów. Duet zaprojektował dla marki Brokis kolekcję Planets.

pixelpixelpixelpixel