main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Dlaczego profesjonalny projekt oświetlenia jest ważny? | 9design Magazine
Porady

Dlaczego profesjonalny projekt oświetlenia jest ważny?


Światło odgrywa istotną rolę we wnętrzu. Podkreśla jego charakter, akcentuje detale, ale przede wszystkim wpływa na nasze samopoczucie. Czy wiesz, że źle dobrane oświetlenie może skutkować obniżoną koncentracją, zmęczeniem, a nawet rozdrażnieniem? Warto zadbać o prawidłowe oświetlenie, które pozwoli się lepiej skupić podczas pracy, zadba o komfortowy relaks w domu a wieczorem zapewni nastrojową atmosferę. Wspólnie z działem projektowania oświetlenia marki AQForm chętnie doradzimy, jak dobrać światło do wnętrza, aby dobrze się w nim czuć.

Pozwól światłu podążać za Twoim rytmem

Preferencje dotyczące oświetlenia, to bardzo indywidualna kwestia. Wpływ na odbiór światła ma wiele czynników, takich jak płeć, wiek czy aktywność w ciągu dnia. Inaczej oświetlimy kuchnię dla prawdziwego entuzjasty gotowania, niż dla osoby, która przygotowuje jedynie wodę na herbatę. Dlaczego? Wszystko opiera się na indywidualnych potrzebach użytkownika i zapewnieniu komfortu wzrokowego przy czynnościach wymagających skupienia np. podczas krojenia warzyw na wieczorną kolację.

Osoby starsze z reguły potrzebują więcej światła, w przeciwieństwie do dzieci, u których kluczowe jest wyeliminowanie szkodliwego tętnienia. Warto więc pamiętać, że nie ma uniwersalnych rozwiązań - każdy z nas żyje innym rytmem, dlatego spersonalizowany projekt oświetlenia pomoże sprostać indywidualnym potrzebom.

Oświetlenie, które wpływa na Twoją wydajność

W budynkach użyteczności publicznej obowiązują normy oświetleniowe. Obliczenie natężenia oświetlenia pozwala sprawdzić czy projekt jest zgodny z założeniami normatywnymi. Patrząc szerzej, prawidłowo dobrane oświetlenie nie tylko przekłada się na komfort wizualny użytkowników, ale również pozytywnie wpływa na ich wydajność i koncentrację, co jest szczególnie ważne np. w biurach. Z kolei we wnętrzach prywatnych nie obowiązują żadne wytyczne normatywne, a wszystko zależy jedynie od potrzeb inwestora.

Dlatego w procesie doboru oświetlenia bardzo ważna jest rozmowa, podczas której projektanci poznają potrzeby przyszłych użytkowników wnętrza. Bazując na indywidualnych preferencjach, jesteśmy w stanie określić, m.in. jakie natężenia światła będą najlepszym rozwiązaniem. Na bazie otrzymanych informacji eksperci polskiego producenta oświetlenia AQForm, z którym współpracujemy, doradzają jak najlepiej rozmieścić oświetlenie, żeby sprostać potrzebom inwestora.

Światło maluje przestrzeń

Projekt oświetlenia pozwala sprawdzić, jak światło układa się we wnętrzu – czy jest go wystarczająco dużo w miejscach, gdzie wykonujemy trudne zadania wzrokowe, wymagające precyzji, lub wręcz przeciwnie – zredukować je tam, gdzie nie jest aż tak potrzebne.

Świadomie projektując oświetlenie można podzielić wnętrze na strefy zgodnie z aranżacją mieszkania i ograniczyć niekorzystny efekt przestrzeni równomiernie zalanej światłem. W efekcie podział pomieszczenia na strefy za pomocą odpowiednio dobranego oświetlenia sprawia, że wnętrze staje się bardziej spójne i ciekawe.

Oświetlenie przestrzeni domowej

Zazwyczaj oświetlenie dobrane do przestrzeni mieszkalnych spełnia tylko dwa zadania: albo pozwala na bezpieczne poruszanie się albo dobrze wygląda. Takie podejście nie wykorzystuje potencjału, jaki pozwala uruchomić oświetlenie domu. Dom to miejsce, gdzie wykonujemy cały przekrój różnorodnych zadań wzrokowych i warto zadbać o to, żeby oświetlenie ułatwiało codzienne czynności.

Dlatego oświetlenie w domu warto podzielić na kilka warstw: ogólna, która zapewnia bezpieczne poruszanie się po mieszkaniu, akcentująca, która nadaje wnętrzu charakter i dba o wieczorny relaks oraz zadaniowa – najważniejsza w miejscach, gdzie wykonujemy wymagające zadania wzrokowe takie jak gotowanie czy czytanie.

Dlaczego warto wyjść w domu poza zapewnienie samej warstwy ogólnej światła? Przestrzenie mieszkalne to miejsca, gdzie szukamy odpoczynku i rozluźnienia po całym dniu pracy lub gdzie spotykamy się z rodziną i przyjaciółmi. Możliwość zmiany nastroju pomieszczenia jednym kliknięciem – od jasnej przestrzeni skąpanej w świetle do nastrojowego salonu doświetlonego kinkietami i światłem odbitym powoduje, że nasze wnętrze – bez dużego wysiłku – może łatwo dostosować się do aktualnie potrzebnej funkcji.

Dodatkowo światłem możemy skupiać uwagę na ważnych dla nas elementach wyposażenia wnętrza. Nic tak nie przyciągnie wzroku do ulubionej rośliny, rzeźby czy obrazu jak precyzyjnie dobrane źródło światła.

Przy doborze oświetlenia do domu naprawdę warto zadbać o to, żeby estetyka opraw szła w parze z jakością światła i funkcjonalnością lamp.

1. Warstwa ogólna; 2. Warstwa akcentująca; 3 i 4. Warstwa zadaniowa.

Analiza wykonana na przykładzie Laboratorium Światła AQForm

Oświetlenie łazienki

Dobierając oświetlenie do łazienki trzeba pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim – bezpieczeństwo. W łazience mamy do czynienia z podwyższoną wilgotnością, dlatego przy doborze opraw oświetleniowych należy zweryfikować ich stopień szczelności i dobrać go odpowiednio do strefy wilgotności. O tym jaka jest szczelność danej oprawy mówi parametr IP.

Drugim ważnym aspektem doboru oświetlenia jest zidentyfikowanie funkcji jakie ma spełnić światło. Pierwszą i najbardziej podstawową jest zazwyczaj ogólne oświetlenie pomieszczenia – tę funkcję najczęściej spełniają oprawy natynkowe lub wpuszczane.

W łazience jednak jedną z najważniejszych przestrzeni jest lustro. A w zasadzie miejsce zaraz przed nim. To od tego na ile dobrze jest oświetlona twarz osoby stojącej przed lustrem zależy codzienny komfort czynności pielęgnacyjnych. Niewystarczające doświetlenie twarzy, punktowe światło generujące liczne gęste cienie w okolicy oczu i nosa lub światło o niskiej jakości, które zniekształca odbiór kolorów to częste przyczyny porannego „koszmaru”. Na etapie projektowania wnętrza i doboru oświetlenia można tego łatwo uniknąć.

Oprócz podstawowych funkcji oświetlenia ogólnego oraz doświetlenia twarzy osoby stojącej przed lustrem w łazience można również pokusić się o światło akcentujące, które wydobywa fakturę ściany lub tworzy nastrojową atmosferę do wieczornej kąpieli.

Przy doborze ilość źródeł światła do łazienki trzeba brać pod uwagę planowany rodzaj wykończenia ścian. To samo wnętrze wykończone w jasnych tonacjach wymaga zupełnie innego podejścia oświetleniowego niż w razie sięgnięcia po ciemne, matowe płytki.

Oświetlenie przestrzeni biurowej

Oświetlenie przestrzeni biurowej wymaga spełnienia normy oświetleniowej PN EN 12464-1. W showroomie współpracującej z nami marki AQForm jest miejsce, w którym są prezentowane różne warianty oświetlenia biurowego.

Normę spełnia oświetlenie wiszące i natynkowe. Pracownik ma możliwość podniesienia natężenia na biurku dzięki bezprzewodowej opcji sterowania AQsmart. Wybrany produkt odznacza się wyjątkowo wysokim kątem ochrony, dzięki czemu chroni wzrok osoby pracującej przy biurku przed olśnieniem. W tej scenie rozświetlone są głownie powierzchnie poziome (podłoga, biurko).

Oprócz podstawowego wariantu aranżacji oświetlenia pomieszczenie uzupełnia oświetlenie boczne oraz natynkowe o wąskim kącie świecenia. Dzięki nim wszystkie powierzchnie główne we wnętrzu są rozświetlone. Jasne tło poprawia zmniejsza kontrast między oświetlonym miejscem pracy a pozostałymi powierzchniami co z kolei zwiększa komfort użytkownika wnętrza. Dzięki zastosowaniu kinkietów o wyrazistym świetle oraz lampy natynkowe o wąskich kątach świecenia światło modeluje wnętrze.

Projekt oświetlenia powierz naszym specjalistom

Aby precyzyjnie zaprojektować oświetlenie, potrzebne jest podanie następujących informacji:
  • rzut w formacie dwg przedstawiający aranżację przestrzen wraz z wysokościami pomieszczeń oraz ich funkcją,

  • rzut w formacie dwg z naniesioną elektryką, o ile są już rozplanowane wyprowadzenia zasilania,

  • informacje na temat koloru ścian i sufitów, najlepiej w oparciu o wizualizacje,

  • wszelkie dodatkowe informacje dotyczące szczególnych warunków wzrokowych, docelowego przeznaczenia pomieszczenia, indywidualnych preferencji itp.,

  • propozycja opraw, na podstawie której nasi specjaliści z działu projektowania oświetlenia w miarę możliwości dobiorą odpowiednie produkty z wybranych rodzin, zgodnie z przeznaczeniem pomieszczenia lub określonym zadaniem wizualnym danej strefy.

Profesjonalny projekt oświetlenia pomaga zrozumieć zachowanie światła w danym pomieszczeniu, a także zweryfikować czy ostateczny efekt jest zgodny z pożądanym. Po otrzymaniu niezbędnych danych, dział projektowania oświetlenia opracowuje plan rozmieszczenia opraw przedstawiony w prostej, graficznej formie oraz listę produktów wraz z obliczeniami natężeń oświetlenia.

Z nami rozświetlisz swój projekt

Światło to nieodzowny element każdej przestrzeni. Odpowiednio dobrane, podkreśla walory wnętrza, akcentuje to, co wyjątkowe, a przede wszystkim ułatwia codzienną pracę, dbając zarazem o komfort wizualny użytkownika. Skorzystaj z pomocy działu projektowania oświetlenia i ciesz się światłem najwyższej jakości, idealnie dostosowanym do indywidualnych potrzeb inwestora.

Czas oczekiwania na projekt wynosi średnio 5-7 dni roboczych. Zachęcamy do kontaktu: e-mail: architekci@9design.pl lub tel.: 22 228 68 50 / (+48) 794 449 455.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixelpixelpixelpixel