main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Funkcja czy design? Na co postawić wybierając meble do domu? | 9design Magazine
Porady

Funkcja czy design? Na co postawić wybierając meble do domu?

Stylowo urządzone wnętrze. Pojęcie względne, które dla każdego domownika prezentuje inne wyobrażenie dotyczące aranżacyjnego piękna. Jedni cenią antyczne detale, inni natomiast uwielbiają błysk w stylu glamour. Dla jednych w domowej przestrzeni istnieją tylko zdobione meble, a innych zachwyca uniwersalna prostota. Jak można słusznie spostrzec, aranżacyjne gusta są różne i wyjątkowe. Dziś postanowiliśmy więc odpowiedzieć na jedno z najistotniejszych pytań – na co postawić podczas wyboru mebli do domu – na funkcję czy design? Podpowiadamy!

 

Designerskie meble – inwestycja czy chwilowa zachcianka?

Mówi się, że designerskie meble spełniają jedynie oczekiwania najbardziej wymagających klientów. Czy to oznacza, że osoba, która uwielbia prostotę i docenia funkcjonalność, nie jest wymagająca? Nie! Po prostu oczekuje innych rozwiązań. Designerskie meble określane mianem unikatów, są jedyne w swoim rodzaju. Podczas gdy nowoczesne produkty do aranżacji przestrzeni dostępne są w kolekcjach masowych, perełki designerskie występują w pojedynczych egzemplarzach. Zazwyczaj można je kupić w sklepach z antykami, na zapomnianych bazarach, wyprzedażach garażowych czy też znaleźć… u dziadków na strychu. 

Utarło się dość popularne przekonanie dotyczące tego, że designerskie meble to chwilowa zachcianka, która kosztuje krocie. Warto jednak zwrócić uwagę na ich wysoką jakość wykonania. Do ich stworzenia bowiem wykorzystuje się materiały i tworzywa klasy premium. Ponadto, jak już zostało wspomniane są to unikaty, czyli wyjątkowe elementy wyposażenia. W procesie ich tworzenia uczestniczy osoba, której działania charakteryzują się wysoką starannością i precyzją. Każdy detal jest bardzo dokładnie przemyślany, zazwyczaj wykończony ręcznie. Można więc pokusić się o stwierdzenie, iż meble designerskie to meble z duszą. Każdy element przestrzeni opowiada historię, za którą stoi człowiek, a nie maszyna. W związku z tym pojawia się przemyślenie – czy antyki, czy też detale utrzymane w stylu retro, naprawdę są chwilową zachcianką? Współcześnie, wiele osób poszukuje wyjątkowych rozwiązań, ściśle określających równie oryginalną osobowość domownika. Świetną propozycją dla początkujących dusz z designerskim zapałem są lampy wiszące w stylu vintage, specjalnie postarzane stoły czy też stoliki kawowe z historycznym rysem.

 

Czy designerskie meble mogą być funkcjonalne?

Kolejny stereotyp dotyczący designerskich mebli, a nawet antycznych dodatków do wnętrza, związany jest z ich niewielką funkcjonalnością i przydatnością w codziennym życiu. Wielu przeciwników tego typu rozwiązań, dość przekornie stwierdza –„stoi i nic nie wnosi”. Niemniej jednak coraz częściej światowi projektanci mebli myślą nie tylko o pięknym wykończeniu, ale także o samej funkcjonalności. Współczesne elementy domowej przestrzeni utrzymane w stylu vintage są wykonane zgodnie z komfortowymi preferencjami domowników. Zwróćmy uwagę, chociażby na konsolę czy sekretarzyk. To elementy przestrzeni, które można zastosować w różnych okolicznościach, np. jako niewielki stolik w przedpokoju, a nawet w garderobie do prezentacji dodatków do stylizacji, czy też jako toaletkę do wykonywania codziennego makijażu w sypialni.

 

Nowoczesna funkcjonalność – zgodnie z aktualnie obowiązującymi trendami

Mobilne stoły i stoliki, artystyczne lampy wiszące z możliwością dopasowania rozproszenia światła do indywidualnych oczekiwań domowników, narożniki rozkładane z funkcją spania… opcja dwa w jednym, trzy w jednym, a nawet pięć w jednym stała się dla wielu praktycznych osób codziennością. Aspekt ten został zaczerpnięty z branży elektronicznej – urządzenia mobilne służą do odbierania telefonów, słuchania muzyki, przesyłania wiadomości, pralka otrzymała funkcję suszarki i żelazka, lodówka nie tylko chłodzi, ale także umożliwia oglądanie ulubionych seriali, czy też zamawianie jedzenia i produktów spożywczych. Dlaczego tak się stało? Świadomość bezcenności czasu. Aktualnie żyjemy prędko, od domowej przestrzeni, w szczególności tej niewielkiej oczekujemy mobilności i bezgranicznej funkcjonalności. To właśnie tam odpoczywamy, pracujemy, spożywamy posiłki w gronie najbliższych, cieszymy się sobą, oglądamy kultowe komedie i czytamy ulubione lektury.

 

Mała przestrzeń, wiele funkcji

Motywem przewodnim stylu nowoczesnego jest funkcjonalny minimalizm. Zdobył on szczególną popularność w małych mieszkaniach, potocznie określanych mianem kawalerek. Salon połączony z kuchnią pełni funkcję jadalni, pokoju dziennego i sypialni. Organizacja takiej przestrzeni to nie lada wyzwanie, niemniej jednak z aktualnymi propozycjami projektantów mebli, aranżacja tego typu wnętrza jest prosta i zarazem dopasowana do oczekiwań domowników. Narożniki rozkładane zapewniają odpowiednie miejsce do wypoczynku i snu, mobilne stoliki kawowe czy też modele z opcją przechowywania rzeczy, np. srebrny stolik Valet oraz czarny stolik Drop Mango, stanowią świetne tło aranżacyjne i jednocześnie dbają o komfortową przestrzeń dla napojów i przekąsek, natomiast rozkładane stoły, np. stół rozkładany Oakland Round lub biały stół rozkładany Blanc sprawiają, że przyjęcie kilku gości na niewielkim metrażu jest wygodne i przyjemne. Jak można słusznie spostrzec, funkcjonalność jest naprawdę trendy. 

Odpowiadając na zadane pytanie w tytule artykułu – funkcja czy design, jakie meble wybrać do domu, przekornie stwierdzamy – zgodne z twoimi indywidualnymi preferencjami. Pamiętaj, że meble designerskie możesz z powodzeniem łączyć z elementami nowoczesnymi i zarazem funkcjonalnymi. To, jaką wykreujesz przestrzeń, tak naprawdę zależy od Ciebie! 

 

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2019
pixelpixelpixelpixel