main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Home Office: jak zaaranżować domowe biuro? | 9design Magazine
Porady

Home Office: jak zaaranżować domowe biuro?


Ostatni rok odmienił naszą codzienność. Wszystko wskazuje na to, że coś, co jeszcze do niedawna wydawało się tylko chwilową zmianą, pozostanie z nami na dłużej. Mowa o pracy zdalnej, która na stałe wkradła się do naszego życia. Zmiana ta pociągnęła za sobą wiele wyzwań, przed którymi stanęli pracownicy. Jak zachować równowagę między pracą a życiem prywatnym? Jak zaaranżować przestrzeń domowego biura, by sprzyjała ona efektywnej pracy? O wskazówki zapytaliśmy stylistów 9design, którzy sami mieli okazję mierzyć się z tymi trudnościami. Oto garść ich praktycznych porad!

Work-life balance

Wszystko ma swoje zalety i wady - podobnie jest z pracą zdalną. Mogłoby się wydawać, że nie ma nic przyjemniejszego niż praca przy swoim biurku, bez bezpośredniego nadzoru szefa, a w zamian za to - w towarzystwie ulubionej kawy. Niestety, ta optymistyczna wizja nie zawsze się sprawdza. Jak się okazuje, ponad 40% osób pracujących zdalnie twierdzi, że home office prowadzi do zacierania granicy między pracą a życiem prywatnym. A dzieje się tak dlatego, ponieważ pracujemy, relaksujemy się i wykonujemy domowe obowiązki z jednego miejsca. Warto zadbać o równowagę pomiędzy życiem zawodowym a prywatnym i jeśli tylko jest taka możliwość - wyraźnie oddzielić przestrzeń do pracy i odpoczynku. Najprostszym rozwiązaniem będzie zastosowanie ścianki działowej, parawanu lub zasłony.

Biurko metalowe czy drewniane - jakie meble wybrać?

Domowe biuro powinno być zaaranżowane spójnie z resztą pomieszczeń i sprzyjać efektywnej pracy - jego podstawą powinno być wygodne biurko i krzesło biurowe. Ale to jeszcze nie wszystko! Choć niektórzy mogą być zdania, że bałagan stymuluje kreatywność i wznieca innowacyjność, w przypadku większości osób przeszkadza jednak w skupieniu uwagi. W domowym biurze niezastąpiony okaże się zatem regał, komoda lub szafka, które pomieszczą wszystkie niezbędne dokumenty, materiały i akcesoria biurowe. W takim wnętrzu doskonale sprawdzą się meble wykonane z naturalnego drewna w subtelnych wybarwieniach, które wprowadzają do pomieszczenia przytulne ciepło, spokój i harmonię. Ciekawą alternatywą dla tych, którzy lubią nieco bardziej ekstrawaganckie i intrygujące przestrzenie może być biurko metalowe, kojarzące się ze stylem industrialnym. Pamiętajmy jednak, że co za dużo to niezdrowo. Tak jak we wszystkim, tak i tu należy zachować umiar - krzesło, biurko metalowe, regał na książki, szafka i półki na książki powinny tutaj w zupełności wystarczyć.

Bez dobrego oświetlenia ani rusz!

Nie ma nic gorszego niż praca przy złym oświetleniu. Spędzanie wielu godzin przed komputerem w źle oświetlonym pomieszczeniu negatywnie odbija się nie tylko na naszym samopoczuciu, ale może mieć też szkodliwy wpływ na nasz wzrok. Pracując z domu, pracujemy zazwyczaj w innych porach niż w biurze - dobrym rozwiązaniem będzie zatem zakup lampy biurkowej ze ściemniaczem. Dodatkowym ułatwieniem będzie możliwość regulacji wysokości i kątu padania światła. Poszukując idealnego modelu lampy biurkowej, warto mieć też na względzie to, że oprócz spełniania swoich praktycznych funkcji, może stanowić ona także designerską ozdobę.

Kolory - tu nie ma miejsca na przypadki

Kolory są elementem, który często jest niesłusznie pomijany przy aranżowaniu przestrzeni domowego biura. Dlaczego niesłusznie? Często zapominamy o tym, że dobór odpowiednich barw może wpływać nie tylko na nasze samopoczucie, ale także na jakość i efektywność codziennej pracy. Na jakie odcienie warto postawić? Lepiej odrzucić zbyt intensywne i mocne kolory, które mogą rozpraszać naszą uwagę i zaburzać koncentrację. Warto postawić na jeden neutralny dla wzroku odcień (najlepiej biel) i uzupełnić go nieco mocniejszymi akcentami w postaci delikatnego brązu, beżu, szarości, zieleni lub błękitu. Obawiacie się, że do Waszego wnętrza wkradnie się nuda? Zasada ta nie oznacza, że musicie całkowicie rezygnować z kolorów - mocniejsze akcenty przejawiające się w detalach z pewnością dodadzą wnętrzu charakteru, pobudzą myślenie i wyzwolą kreatywność. Odcienie, które niosą za sobą pozytywną energię to między innymi żółć, czerwień i pomarańcz.

Po pierwsze: funkcjonalność. Po drugie: design

Aranżacja domowego biura wcale nie musi być nudna - jest w nim miejsce zarówno na wygodę, jak i design. Chyba zgodzicie się z nami, że w dobrze zorganizowanej i estetycznie zaaranżowanej przestrzeni pracuje się zdecydowanie milej? Dlatego nie warto rezygnować z drobnych dodatków, które wzbogacą wnętrze i uczynią je ciekawszym. Takim elementem są rośliny, które umieszczone w designerskich osłonkach i doniczkach stanowią doskonałą ozdobę dla każdej aranżacji. Abstrahując od kwestii estetycznych, oszczyczają również powietrze, redukują stres i sprawiają, że jest nam po prostu przyjemniej.

Aranżacja domowego biura to duże wyzwanie. Czy da się stworzyć przestrzeń, w której funkcjonalność i design idą ze sobą w parze? W naszym asortymencie nie brakuje mebli, które charakteryzują się ponadprzeciętną wytrzymałością i niebanalną estetyką - doskonałym tego przykładem jest biurko metalowe. Mamy nadzieję, że nasze wskazówki Wam w tym pomogą! W przeciwnym razie zapraszamy do salonu 9design w Warszawie, w którym czeka na Was nasz sztab stylistów, zawsze gotowy podzielić się swoją wiedzą i aranżacyjnymi wskazówkami!
Pokaż więcej wpisów z Czerwiec 2021
pixelpixelpixelpixel