main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jak wybrać stół do jadalni? | 9design Magazine
Porady

Jak wybrać stół do jadalni?

Z pewnością doskonale wiesz, że podczas spotkań w gronie przyjaciół i rodziny kuchnia staje się miejscem, w którym toczą się najciekawsze rozmowy. Niezależnie od tego, jak bardzo gospodarz stara się nakłonić gości do przejścia w bardziej wygodne miejsce, oni powracają do kuchni jak bumerang. A co jest najlepszą towarzyszką kuchni? Oczywiście jadalnia!

Jadalnia już dawno temu przestała być miejscem, w którym wyłącznie spożywamy posiłki. Już tysiące lat temu Neron odkrył potencjał drzemiący w tym pomieszczeniu. W swoim Złotym Domu stworzył niezwykłą aranżację, w której stół kręcił się po rotundzie, a nad nim rozciągało się gwiaździste niebo. Okrągła sala jadalniana obracała się na platformie, podążając za dniem i nocą, na wzór ruchu wszechświata.

Wiemy, że zwykły śmiertelnik nie może sobie pozwolić na taki rozmach, jednak przygotowaliśmy kilka wskazówek, dzięki którym jadalnia stanie się ulubionym miejscem Twojej rodziny i gości. Poznaj stoły do jadalni z 9design.


Dutchbone :: Stół Class 220x90cm

Król pomieszczenia

 

Okrągły, prostokątny, w stylu nowoczesnym czy rustykalnym… od możliwości może zakręcić się w głowie! Istnieje jednak kilka złotych zasad, które pomogą Ci, z tej mnogości wzorów, wybrać ten jedyny - stół idealny. Jeżeli jesteś szczęśliwym posiadaczem przestronnej jadalni, śmiało możesz sobie pozwolić na duży stół prostokątny. Jeżeli jednak rozmiary Twojej jadalni nie dają Ci nieskończonych możliwości aranżacyjnych, pomyśl o oryginalnym stole okrągłym. Taki model sprawdzi się w mniejszych pomieszczeniach optycznie je powiększając. Wybierając stół do jadalni kieruj się zasadą ilości miejsca potrzebnej, by swobodnie pomieścić 6 osób - przyjmuje się, że powierzchnia jadalna przy stole prostokątnym powinna mieć minimum 7.5 m², a przy okrągłym około 6 m². Pamiętaj również o uwzględnieniu wymiarów stołu po jego rozłożeniu!