main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Lampy Ebb&Flow jak małe skarby z przeszłości | 9design Magazine
Poznaj markę

Lampy Ebb&Flow jak małe skarby z przeszłości

Z marką Ebb&Flow cofamy się w czasie... kiedy zakurzone strychy okazywały się starożytnymi skarbcami, a babcina biżuteria klejnotami zaginionej księżniczki. Nasza dziecięca wyobraźnia nie znała granic. Każdy przedmiot był początkiem nowej przygody, którą bez cienia wyrozumiałości przerywała wołająca na obiad mama.

Nikt nie powiedział, że ten beztroski czas bezpowrotnie minął, a dorosłemu już nie wypada zaglądać do krainy fantazji. Przeciwnie! Krótka wycieczka może wnieść do poważnego, dojrzałego życia wiele świeżych inspiracji. W bezkres tego baśniowego świata regularnie udaje się projektantka Susanne Nielsen – założycielka marki Ebb&Flow – autorka kolekcji niecodziennego, bo skrywającego pewną tajemnicę, oświetlenia... Przyglądając się dłużej lampom duńskiej marki, zaczynamy dostrzegać w ich formach dobrze nam znane przedmioty. Są zaczarowane? Zapowiada się interesująca przygoda.

lampy wiszące Ebb&Flow
lampy wiszące Horizon / zdjęcie: Ebb&Flow

 Na styku kultur

Decyzję o założeniu marki Ebb&Flow, Suzanne podjęła po powrocie do ojczystego kraju – Danii – z kilkuletniego pobytu w Wielkiej Brytanii. W jej projektach odnajdziemy więc angielską klasykę i zamiłowanie do przedmiotów vintage, połączone ze skandynawską powściągliwością i prostą formą. Projektantka balansuje na granicy dwóch światów, odważnie eksperymentując z materiałami: szkłem, tkaniną, metalem. Chętnie sięga również do dawnych technik rzemieślniczych, jak ciosanie kryształu. W kwestii wzornictwa i mody, kultura brytyjska jest bardziej otwarta na indywidualizm. W krajach skandynawskich mamy wspólną świadomość tego, jak powinien wyglądać dobrze zaprojektowany przedmiot. W Wielkiej Brytanii można bardziej pozwolić sobie na pewną ekscentryczność – przyznaje Suzanne.

lampa wisząca Rowan
zdjęcie: Ebb&Flow

Niepowtarzalne piękno

Lampy Ebb&Flow to małe skarby, nad którymi pochylają się głowy wykwalifikowanych rzemieślników. Wszystkie nasze lampy są produkowane w Europie – podkreśla Suzanne. Szklane klosze to efekt pracy polskich hutników. W Danii powstaje elektryka i materiałowe elementy niektórych modeli. Dzięki ręcznej produkcji każdy z nich nabiera indywidualnego charakteru – otrzymuje duszę i piękną historię. Kolorowy klosz z dmuchanego szkła nigdy nie będzie taki sam, jak poprzedni czy następny – to jego największa wartość, tak zachłannie poszukiwana przez wielbicieli autentyzmu w projektowaniu.

lampa wisząca Horizon
lampa wisząca Horizon / zdjęcie: Ebb&Flow

Zaczarowane przedmioty

Wróćmy do magicznej aury roztaczanej przez lampy Ebb&Flow. Czy klosz uroczej Smykke czegoś nam nie przypomina? Tak, to wielki… kolczyk, zgubiony przez księżniczkę z krainy olbrzymów. I to niejeden – do wyboru mamy modele ze szklanym kloszem zwieńczone kryształową kulą lub wersję wykonaną całkowicie ze szkła ołowiowego o efektownie ciosanej powierzchni. Tak, jak elegancka biżuteria dopełnia kobiecy strój, tak lampa wisząca Smykke doda blasku domowej aranżacji.

lampa wisząca Smykke
lampa wisząca Smykke / zdjęcia Ebb&Flow


Z kolei urocza Lute wygląda zupełnie jak porzucona przez elfiego barda lutnia. Z jej idealnie obłym, delikatnym kloszem kontrastuje lejkowate zwieńczenie z metalizowanego szkła. To zdecydowany akcent nadający lampie nowoczesnego charakteru. Kilka modeli, powieszonych obok siebie na różnych wysokościach, będzie przypominało nowoczesną rzeźbę.

lampa wisząca Lute
lampa wisząca Lute / zdjęcia: Ebb&Flow

Futura to odwrócony wazon z kolorowego szkła, podobny do tego, który babcia trzymała za szybą w kredensie. Raz w roku, w okolicach imienin, lądował na stole z pięknym bukietem kwiatów od dziadka. Dynamiczny kształt klosza przypomina kobiecą sylwetkę. Rozproszone światło czaruje, tworząc intymną, przytulną atmosferę – rozbudza zmysły, spełniając marzenie Suzanne o tym, aby jej lampy wywoływały w odbiorcach emocje. Nie ma bowiem nic gorszego, niż obojętność wobec przedmiotów. Gdy światło moich lamp wywołuje emocje – wiem, że wykonałam dobrą pracę – dodaje projektantka.

Lampa wisząca Futura
lampa wisząca Futura / zdjęcia: Ebb&Flow

Cała kolekcja lamp duńskiej marki Ebb&Flow dostępna jest na zamówienie w sklepie 9design. Na piękne przedmioty warto chwilę poczekać - sprowadzimy je dla Ciebie w ciągu 15 dni. Nie pożałujesz!
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2018
pixelpixelpixelpixel