Inspiracje
Minimalizm we wnętrzach: piękno w prostocie
Minimalizm kojarzy się nam z czystą formą. I słusznie. Termin ten wtargnął do naszej zbiorowej świadomości już jakiś czas temu. I choć pierwszą, bezkrytyczną falę zachwytu, mamy już za sobą, styl nadal zdobywa serca miłośników dobrego designu. W czym tkwi jego czarująca moc? Jakie są założenia minimalizmu? Jak wybrać nowoczesne meble do salonu i innych pomieszczeń? Czytajcie, a uzyskacie odpowiedzi na nurtujące Was pytania!
Minimalizm – ogólne założenia
Tam, gdzie zaczyna się strefa wpływów minimalizmu, tam nie ma miejsca na przypadkowe przedmioty. Kluczem do osiągnięcia aranżacyjnego sukcesu jest podporządkowanie zasadzie funkcjonalności. Wbrew pozorom nie jest to wcale takie łatwe i wymaga od nas bardzo dużej samoświadomości i konsekwencji w doborze odpowiedniego wyposażenia. Dlatego działanie powinno być poprzedzone wnikliwą analizą naszego stylu życia oraz potrzeb domowników. Warto stworzyć swoją prywatną wishlistę, na której znajdą się wszystkie niezbędne elementy wyposażenia poszczególnych pokoi, nawet tak szczegółowe, jak kolor stolika kawowego czy wielkość komody. Takie rozplanowanie przestrzeni znacznie ułatwi nam zadanie. Zanim jednak do tego dojdzie, dowiedzmy się więcej na temat prawideł stylu.
Estetyka złotego środka
Charakterystyczne dla tej estetyki wnętrza cechuje harmonia, prostota, surowość i elegancja. Każdy detal jest dopracowany i przemyślany. Klasyczne formy, podstawowa paleta kolorów, ograniczone środki wyrazu, esencjonalne podejście do aranżacji. Tak w skrócie moglibyśmy podsumować założenia stylu. Hasła te, zasługują jednak na rozwinięcie.
Jakie meble wybierać? Surowe i proste w wyrazie, o gładkich frontach, bez zbędnych elementów dekoracyjnych. Z pozoru mogą wydawać się sterylne i pozbawione indywidualnych cech. Jednak pod warstwą surowości, kryje się przestrzeń dobra zarówno do nauki, jak i odpoczynku. W czasach nadmiaru bodźców i chaosu informacyjnego dobrze jest znaleźć azyl w zaciszu własnego mieszkania, gdzie każdy przedmiot ma swoje miejsce, a nieskazitelna biel mebli przynosi ukojenie rozedrganym zmysłom. No właśnie – tylko biel? Niekoniecznie.
Jeśli chodzi o kolory, to trzymajmy się stonowanych, zimnych barw: bieli, szarości, granatów, czerni, ale również kolorów ziemi. Ważny jest odpowiednio dobrany kolor ścian. To właśnie on stanowi bazę dla dalszych manewrów dekoracyjnych. W tego typu wnętrzach doskonale sprawdzają się tonalne przejścia. Pokoje utrzymane w różnych odcieniach tej samej barwy, będą trafnym, ale nieoczywistym rozwiązaniem. Jeśli jednak boimy się monotonii, możemy zdecydować się na mocniejsze akcenty kolorystyczne, które ożywią przestrzeń. Pamiętajmy, że większe powierzchnie powinny być jasne, dzięki temu pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.
Geometryczne bryły ekskluzywnych mebli zyskują na znaczeniu w obliczu zredukowanej do minimum liczby przedmiotów. W tym momencie warto wspomnieć, że estetyka minimalizmu gustuje w dobrych, jakościowych meblach. Solidność wypiera sezonowość. Fast zmienia się w slow. Użyteczne meble muszą być trwałe. Tym bardziej że niewielka ilość przedmiotów determinuje skupienie uwagi na detalach.
Do wystroju wnętrz utrzymanych w duchu minimalizmu, korzysta się z takich materiałów jak: metal, szkło, ceramika, kamień czy drewno.
Mniej znaczy więcej
W przestrzeniach, w których każdy przedmiot ma swoje znaczenie, tworzy spójną układankę, opowieść, każdy mebel, od fotela, aż po stolik kawowy wysuwa się na pierwszy plan. Ma to swoje niewątpliwe plusy – im mniej przedmiotów, tym łatwiej jest utrzymać porządek. Aby nie rozpraszać naszej uwagi, zbędne przedmioty są poza zasięgiem naszego wzroku. Wszak od tego mamy pojemne komody, aby mądrze z nich korzystać. Czysta i przejrzysta przestrzeń gwarantuje utrzymanie harmonii i spokoju. Nasze aranżacje powinny być pozbawione wszelkich ornamentów i rzeźbień. Ta estetyczna powściągliwość sprawia, że każdy przedmiot i ekskluzywny mebel stają się bardziej wyeksponowane.
Panowanie nad przestrzenią
Ascetyczne podejście do formy, kolorów i środków wyrazu przejawia się również w ograniczeniu ozdób oraz tekstyliów. Poduszki czy designerskie dywany powinny być wykonane z najwyższej jakości włókien. Dlatego obok nowoczesnych mebli do salonu znajdą się dywany o jednolitej barwie, najlepiej z krótkim runem. Sofy zostaną zaanektowane przez miękkie poduszki oraz przyjemne w dotyku koce. Jeśli chcemy przełamać kolorystyczną stałość przestrzeni, to właśnie w akcesoriach tkwi potencjał. Warto go wykorzystać, zestawiając szarości z pudrowym różem czy butelkową zielenią.
Pieczołowicie wykonane meble, stanowią pochwałę wzornictwa przemysłowego. Świetnie sprawdzą się zarówno w niewielkich kawalerkach, jak i nowoczesnych, loftowych wnętrzach. Monochromatyzm i prostota, której efektem są lekkość i przestronność, to uniwersalne środki wyrazu, które możemy z powodzeniem zaadaptować do różnych metraży.
Jeśli chodzi o łazienkę oraz kuchnię, to wybierajmy meble o geometrycznych kształtach, z lekko połyskującymi frontami. Dzięki temu wpiszą się w minimalistyczną estetykę.
Oświetlenie nowoczesne, a minimalizm
Wybór oświetlenia to swoiste wyzwanie. Jak wiadomo, prawidłowo dobrane światło, wpływa na optykę pomieszczenia. Może wydobyć jego atuty i zakamuflować niedostatki. Często to jedyny element, który można potraktować jako ozdobnik. Kształtowanie przestrzeni przy pomocy nowoczesnego oświetlenia wymaga jednak pewnej wprawy i biegłości w obowiązujących zasadach i trikach. O czym warto pamiętać? Po pierwsze, w każdym pokoju zadbajmy o mieszane źródło światła. Po drugie, zainwestujmy w niebanalną lampę sufitową. Ekstrawaganckie i artystyczne formy w tym wypadku są jak najbardziej na miejscu. Drewniane, z papieru, niczym misterne origami XXL czy instalacje rodem z muzeum, nadadzą się do tego idealnie. Oprócz lamp sufitowych każdy pokój powinien być wyposażony w lampy podłogowe, które powinny towarzyszyć każdej sofie i fotelowi. To jednak nie wszystko. Kinkiety o geometrycznych kloszach, będą znakomitą ozdobą nie tylko przedpokoju, ale również sypialni, nadając intymnego charakteru pomieszczeniom.
Minimalizm wydaje się prostym sposobem na organizację przestrzeni. Jednak każdy, kto próbował wcielić aranżacyjne założenia tej estetyki w swoim domu, napotyka na opór (nie tylko materii). Stara prawda głosi, że często najprostsze rozwiązania, są najtrudniejsze. Nie inaczej jest w tym przypadku. Stworzenie klarownej i przemyślanej kompozycji, wybór wyposażenia zgodnie z zasadą prostoty i funkcjonalności, czy inwestowanie w przedmioty wysokiej jakości, brzmi dobrze w teorii. W praktyce jest już trochę trudniej. Posiadając jednak podstawową wiedzę na temat cech charakterystycznych minimalizmu, możemy stworzyć niebanalne i efektowne aranżacje. Tym bardziej że minimalizm we wnętrzach wydaje się być ponadczasowy i odporny na przemijające mody. Pamiętajmy, że prostota formy nie musi przekładać się na banalność.
Pokaż więcej wpisów z
Kwiecień 2019