main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Rzeźbiarskie kompozycje lamp nowoczesnych. Jak dobrać oświetlenie do wnętrza? | 9design Magazine
Inspiracje

Rzeźbiarskie kompozycje lamp nowoczesnych. Jak dobrać oświetlenie do wnętrza?

W wirtualnych i rzeczywistych przestworzach często pojawia się pytanie – jak dobrać oświetlenie do wnętrza? Po wstępnym rozeznaniu nadchodzi kolejna myśl – na co zwrócić uwagę podczas wyboru? Okazuje się bowiem, że znalezienie idealnego oświetlenia wcale nie jest takie łatwe. „To nie banał” – upominają architekci. Dziś wszystkie zmysły skupiamy na rzeźbiarskich kompozycjach lamp nowoczesnych, które są złotym środkiem odnalezionym pomiędzy funkcjonalnością a aktualnie obowiązującymi trendami. Prosimy więc zrobić jaśniej i zanurzyć się w przyjemnym blasku światła – niezwykłe inspiracje nadchodzą!

Stylowe dzieła sztuki – nowoczesne oświetlenie z nutą funkcjonalności
Oświetlenie również te sztuczne ma szalenie istotny wpływ na naszą domową egzystencję. Brzmi dość wzniośle, niemniej jednak odpowiednio rozmieszczone punkty świetlne sprawiają, że wnętrze staje się przyjazną przestrzenią pełną życia. Warto także zaznaczyć, iż każdy kinkiet, abażur czy lampa od samego początku musi mieć ściśle określoną misję do spełnienia. Nowoczesne oświetlenie może pełnić funkcję ozdobną i zarazem praktyczną, związaną z zapewnieniem funkcjonalnego komfortu domownikom. Element ten może także pozostać jedynie stylowym dziełem sztuki, które subtelnie wtapia się w tło, tworząc z jadalnią, salonem czy kuchnią jeden, doskonale współpracujący ze sobą, organizm.

Jak oświetlić stoły? Nowoczesne spojrzenie na praktyczne trendy!
Na początku skupimy się na głównym elemencie znajdującym się w kuchni lub w części jadalnianej, czyli na stole! Określany mianem centrum dowodzenia rodzinnego i towarzyskich spotkań odgrywa istotną rolę w codzienności każdego domownika. Powolnie popijana kawa przy porannej gazecie, szybki gryz kanapki, wspólne rozgrywki planszowe, wieczorny kieliszek wina przy plotkach czy krwisty hamburger w otoczeniu znajomych… Jak widać, stoły nowoczesne są niezastąpionym towarzyszem zarówno tych zwykłych, jak i niezwykłych sytuacji. Warto więc, aby pławiły się w blasku odpowiednio dobranych lamp. Jedną z najciekawszych propozycji prezentuje firma Artemide, która wie, jak zadbać o komfort domowników i zarazem odpowiednie wyeksponowanie rodzinnego centrum dowodzenia. Dobrze dobrany stół nowoczesny, kreuje we wnętrzu pożądaną harmonię i ład. Aby uwypuklić ich najlepsze cechy, Artemide proponuje m.in. lampy wiszące Empatia, model Nur Gloss (Halo) Black, czy też Miconos Sospensione. Warto zaznaczyć, iż przedstawione powyżej modele lamp Artemide to ukłon w kierunku przyjaznej dla oka formy. Kształty są opływowe, proporcjonalnie rozłożone, a równowaga kuchennej czy jadalnianej przestrzeni nie zostanie niczym zaburzona. Dzięki temu, stoły nowoczesne prostokątne czy okrągłe wysuną się na plan pierwszy, czyli tak, jak na domowe centrum dowodzenia przystało. Pamiętaj, jeśli stół w Twojej przestrzeni jest bardzo długi lub też duży – mieści przynajmniej sześć osób – to potrzebuje kilku punktów oświetleniowych, równomiernie rozłożonych. W związku z tym zaproponowaliśmy modele lamp Artemide, które wyróżniają się zróżnicowaną wielkością i kształtem. Najlepiej postawić na mieszane źródło oświetlenia, które nie zaburzy przestrzeni i dodatkowo zadba o odpowiednie doświetlenie miejsc znajdujących się po przeciwległych stronach stołu.
 
Rzeźbiarskie kompozycje lamp nowoczesnych – jak stylowo oświetlić salon?
Wiemy, że funkcjonalność i odpowiednie rozmieszczenie punktów świetlnych jest ważne, niemniej jednak w tym miejscu pragniemy skupić się na innym obliczu „jasności”. Jak wspomnieliśmy, nowoczesne oświetlenie to nie tylko praktyczna strona mocy, to także kunszt kompozycji, rzeźbiarskie detale i niezwykłe dzieła sztuki. Podążając tym tropem, natrafiamy na ofertę firmy Altavola, która perfekcyjnie zaspokoi wizualne potrzeby nawet największego miłośnika stylowego oświetlenia. Wśród propozycji można znaleźć m.in. czarną lampę wiszącą ledową kwadraty, lampę podłogową ledową brama, czy też kinkiety ledowe okręgi. Warto zaznaczyć, że samo oświetlenie typu LED przez bardzo długi czas nie cieszyło się dobrą sławą. Typ ten uznawany był za mało przyjazny, kojarzący się zazwyczaj z klinikami stomatologicznymi. W nowoczesnej formie niesie ze sobą ciekawe innowacje, przykładając wagę do funkcjonalności. Tym tropem podążyła wspomniana firma Altavola, która w produktach oświetleniowych zastosowała technologię SMD LED. Oznacza to, że światło jest przyjazne dla oka, w związku z czym świetnie odnajdzie się w salonie, a nawet sypialni. Sam design lamp Altavola jest bardzo delikatny, kunsztowny i ponadczasowy, dzięki czemu punkty świetlne, zarówno w postaci wiszącej, jak i podłogowej dopasują się do stylu industrialnego, minimalistycznego czy też elegant chic.

Pozostaje odpowiedzieć na pytanie – jak stylowo oświetlić salon? W przestrzeni tej wszystkie spojrzenia są zwrócone na część wypoczynkową. Warto więc ją w odpowiedni sposób podkreślić. Główną funkcję będą odgrywać lampy wiszące, których jasność świetnie współgra z subtelnym światłem wypływającym z kinkietów. Przy fotelu przeznaczonym do czytania ulubionych pozycji książkowych powinna znaleźć się wygodna lampa podłogowa, z jednym punktem oświetleniowym, skupionym na wyznaczonym miejscu. Oglądając filmowe klasyki, warto rozświetlić wnętrze minimalistycznym modelem podłogowym. W salonie punkt oświetleniowy powinien rozświetlać przestrzeń, delikatnie rzucając poświatę na większy obszar pokoju. Natomiast na stoliku kawowym warto postawić małą lampkę stołową, która zadba o skropiony nutą magii nastrój.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2019
pixelpixelpixelpixel