main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Tajemniczy Mr Blue | 9design Magazine
Trendy

Tajemniczy Mr Blue

Kim jest Pan Niebieski? Wszędzie, gdzie się pojawi, niczym morska bryza, wnosi ze sobą powiew świeżości… Zaczynasz myśleć o błękitnym niebie, słonecznych, ciepłych dniach beztroskich wakacjach… Zaraz! Zaraz! Po błękitnej toni marzeń popływamy sobie później. Ach, ten Pan Niebieski – potrafi nieźle namieszać w głowie.   

 Podobnie jak w aranżacji. To kolor, który w tym sezonie, niczym doskonały surfer, powrócił na fali mody na intensywne, zdecydowane barwy. To już nie jest ten sam, dobrze nam znany, delikatny błękit – teraz to odważny, pełen tajemnic granat, chaber, kobalt czy petrol. Intryguje i uwodzi – to wytrawny gracz, który wie jak podbić nasze serca. Znajdzie sposób nawet na tych, nie do końca przekonanych.

niebieskie wnętrze
zdjęcie: Photographee.eu/stock.adobe.com


Niebieskie historie

Niebieski to kolor o bogatym znaczeniu kulturowym. Podróżując jego śladami możemy spodziewać się wyprawy dookoła świata. Zacznijmy od Maroka, którego góry skrywają błękitny klejnot – Szafszawan. Tutaj niebieskie są nie tylko fasady budynków, ale i drzwi, okna, schody a nawet chodniki. Kolor miał chronić mieszkańców przed tak zwanym „złym spojrzeniem”, przynosić szczęście i dobrobyt. Możliwe, że to tylko legenda, a tak naprawdę chodziło wyłącznie o względy praktyczne – niebieski odstraszał owady. Nie zmienia to jednak wrażenia jakie daje poranny spacer pustymi, błękitnymi ulicami tego miasta. Podążając dalej śladami tej niezwykłej barwy docieramy na grecką wyspę Santorini, gdzie promienie zachodzącego słońca wesoło tańczą na niebieskich kopułach licznych kościołów. W Indiach kolor ten przypisywany jest najważniejszym bogom, z kolei w Meksyku symbolizuje żałobę. W Europie kojarzony jest z nadzieją, marzeniami, niezależnością i energią twórczą.