main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
W złym świetle | 9design Magazine
Porady

W złym świetle

Pora na chwilę szczerości! Pomyśl o lampach w swoim domu, przeczytaj poniższy artykuł i odpowiedz na pytanie:
Czy oświetlenie w moim domu jest dobrze zaplanowane?
Nie? Och, nie ma co się przejmować – błędy zdarzają się nawet najlepszym. Spieszymy więc z pomocą.

9design Magazine
Dutchbone :: lampa podłogowa Woodland

Ciemność, widzę ciemność!


Duży salon połączony z jadalnią i oświetlające go dwie liche lampy sufitowe. No tak, tutaj to na pewno będzie ciemno, a tym samym ponuro i mało atrakcyjnie. To nie jest miejsce na klimatyczne wieczory we dwoje czy rodzinne, zimowe kolacje. Górne światło jest oczywiście bardzo potrzebne – potraktuj je jako oświetlenie główne, a lampy równomiernie rozmieść w ilości odpowiadającej metrażowi. Jednak nie kończ na tym! Domowe wnętrze warto uzupełnić o dodatkowe lampy stojące i ścienne. Model podłogowy przy fotelu, kinkiet nad sofą, lampa stołowa na komodzie – tak zaaranżowane światłem pomieszczenie nabierze głębi i przytulnego charakteru. Nie rezygnuj z tego.


Zuiver :: lampa stołowa Highland

A co to, przesłuchanie?! 

Halogeny… uwielbiane i to niestety za bardzo. W przedpokoju, salonie, kuchni, łazience, wpuszczane w sufit, umieszczane nad lustrem, blatem, w szafie… WSZĘDZIE! Mocne żarówki i wąski, ostry snop światła, który generują tworzy w pomieszczeniu wiele ciemnych obszarów. Zastosowane w nadmiarze oświetlenie techniczne wywołuje uczucie rozdrażnienia i napięcia, co z pewnością nie sprzyja odprężeniu. Oczywiście nie warto rezygnować z halogenów zupełnie. Umieszczone nad lustrem pomogą w precyzyjnym makijażu. Wbudowane w podwieszany sufit sprawdzą się w wąskich pomieszczenia, szczególnie w pobliżu wysokich szafek z otwieranymi drzwiami. Wykorzystane z umiarem odkryją przed Tobą swoją funkcjonalną naturę.

oświetlenie, lampa, łazienka, halogen
zdjęcie: Alexey Kuznetsov/stock.adobe.com

Czy to szpital?

Współczesna technologia w dziedzinie oświetlenia daje nam wiele możliwości, z których warto MĄDRZE korzystać. Wybór temperatury światła to właśnie jedna z nich. Ciepły odcień szybko nas zrelaksuje, dlatego nie jest wskazany w miejscu przeznaczonym do pracy, gdzie zamiast się skupić szybko odpłynęlibyśmy do krainy Morfeusza. Z kolei zimny, chłodny odcień może łatwo zamienić naszą sypialnię lub salon w szpitalną salę. A chyba każdy przyzna rację, że to nie jest najlepsze miejsce na poszukiwanie inspiracji dla domowej aranżacji.

9design Magazine
zdjęcie: Jeff Sheldon/ Unsplash

No, gdzie jest ten sweter?

Zimowe poranki w tygodniu nie należą do najprzyjemniejszych – ciemno, chłodno i jeszcze trzeba wyjść z domu. Koszmar! Z zaspanymi oczami zaglądasz do szafy i… nic w niej nie widzisz. Wątłe światło żarówki ledwo dociera do meandrów Twoich koszul, swetrów i skarpetek. „Nie mam się w co ubrać!”, krzyczysz, a prawda leży zupełnie po innej stronie – to brak właściwego oświetlenia. Listwy LED, małe lampki na baterię, halogeny zapalające się przy otwarciu drzwi – możliwości jest wiele. Projektując garderobę nie można pominąć kwestii oświetlenia wnętrza szaf i półek. To rozwiązanie możesz w prosty sposób zastosować również w wolnostojących szafach. Dobrze zainstalowane lampki poprawią komfort trudnych poranków.

Pssst! Tego typu oświetlenie sprawdzi się również w domowych bibliotekach, garażach, schowkach i spiżarkach. Ułatwiajmy sobie życie!

9design Magazine
zdjęcie: Alexandra Gorn/ Unsplash

Ała, mój palec!

Prawidłowe oświetlenie blatu roboczego w kuchni ułatwia przygotowywanie potraw i czyni je znacznie… bezpieczniejszym. Popularne lampy halogenowe nad szafkami wiszącymi to jeden z elementów, który niestety bez odpowiedniego wsparcia traci swoją docelową funkcję. Stojąc nad blatem pod takim oświetleniem, zasłaniamy je i rzucamy cień na to co właśnie robimy. W takich warunkach zwykłe krojenie marchewki może zamienić się w ryzykowną zabawę z nożem. A wystarczy umieścić dodatkowe lampy pod górnymi szafkami, chociażby listwy LED. Proste rozwiązanie, niestety często pomijane podczas projektowania zabudowy kuchennej.

kuchnia, szafki kuchenne, oświetlenie, lampy
zdjęcie: redpixel/stock.adobe.com

Wow, ale… lampa!

  Wyobraź sobie otwarty salon z kuchnią. Pośrodku zaaranżowana została część jadalniana - piękny, dębowy stół, sześć nowoczesnych krzeseł, a nad nimi ona – lampa z kloszem tak wielkim, że zakrywa prawie połowę sufitu w całym pomieszczeniu. Siedzisz pod nią i próbujesz rozkoszować się pyszną kolacją, ale gdzieś z tyłu głowy masz tę ogromną bryłę, która sprawia wrażenie jakby chciała Cię pożreć w całości. Niestety nie wszystkie lampy sprawdzą się w każdym wnętrzu. Niezależnie od ich stylistyki, niezwykle ważne są również odpowiednio dobrane gabaryty. Nieduże pomieszczenie, czy mebel nie będzie dobrze prezentować się w towarzystwie monstrualnej oprawy świetlnej i na odwrót – mała lampka umieszczona w pokoju o dużym metrażu będzie wyglądać nieco groteskowo, nie wspominając już o całkowitej utracie jej funkcji.

9design Magazine
zdjęcie: Dariusz Jarzabek/stock.adobe.com

Teraz już znasz najpopularniejsze błędy popełniane podczas aranżacji domowego oświetlenia. Jego złe rozplanowanie lub dobranie może całkowicie zaburzyć proporcje pomieszczenia, uczynić je mało atrakcyjnym lub co gorsze, utrudnić nam codzienność. Dobieraj oświetlenie uważnie i z rozsądkiem. W zamian otrzymasz pięknie oświetlony dom, który będzie całym sobą zapraszał do spędzenia w nim czasu.


Pokaż więcej wpisów z Październik 2017