main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Więcej światła! | 9design Magazine
Porady

Więcej światła!

(Nie taka trudna) sztuka doboru oświetlenia

Każde pomieszczenie w domu spełnia inne funkcje i dlatego każde wymaga innego oświetlenia. Wybór odpowiedniej lampy może wydawać się nie lada wyzwaniem. Wystarczy jednak zastosować się do kilku podstawowych zasad, aby ta przerażająca perspektywa nie przypominała sennego koszmaru.

Salon – w towarzystwie lubi błyszczeć

Niedoświetlone, mroczne kąty to nie jego bajka. Zacznijmy od oświetlenia głównego – sufitowego. Im większe pomieszczenie, tym bardziej okazały model możemy brać pod uwagę. Duże, rozłożyste klosze w niewielkim salonie będą go optycznie przytłaczać i pomniejszać. Rozwiązaniem często proponowanym przez architektów jest zastosowanie umieszczonych blisko przy suficie plafonów lub opraw wpuszczanych. To typ lamp o neutralnym charakterze, których głównym zadaniem jest równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Aby jednak nasz salon nie przypominał dworcowej poczekalni, projektanci zalecają uzupełnienie światła górnego, lampami rozmieszczonymi na innych poziomach. W części wypoczynkowej doskonale sprawdzą się modele podłogowe o bardziej skoncentrowanym słupie światła. Z kolei delikatny blask lamp stołowych na komodach i szafkach wyczaruje przytulną, domową atmosferę. Stosując w jednym pomieszczeniu różne rodzaje oświetlenia, możesz łatwo dostosowywać je do aktualnych potrzeb, pory dnia oraz nastroju.


9design:: lampa ścienna Lasse
Kuchnia – uwaga na palce!

Tutaj złe oświetlenie może doprowadzić do bolesnego pokaleczenia. Dlatego nie warto oszczędzać czasu podczas jego planowania. Górne oświetlenie to za mało! W tym pomieszczeniu szczególnej troski wymagają kuchenne blaty. Tak, jak każda inna przestrzeń do pracy, ta również wymaga odpowiedniego oświetlenia. Warto sięgnąć po reflektory i kinkiety o ruchomych głowicach pozwalających na skierowanie światła w odpowiednim kierunku. Jeżeli w Twojej kuchni nad blatem wiszą szafki, wykorzystaj to i umieść pod nimi listwy LED. Nie zapomnij o kuchennym stole. Ten dostawiony do ściany może oświetlać zawieszony nad nim kinkiet lub nisko umieszczone, dwie lub trzy niewielkie lampki wiszące. 


 
Przedpokój – o którym lepiej nie zapominać

Na urządzenie przedpokoju, prawie nigdy nie starcza nam już czasu i nerwów. Traktowany po macoszemu, ze smutkiem wita naszych gości. A to właśnie tutaj funkcjonalne rozplanowanie liczy się najbardziej. Ciemne wnętrza wysokich szaf nie ułatwiają odnalezienia ulubionego płaszcza. A wystarczy zainstalować reflektory sufitowe, ze światłem skierowanym na wnętrze otwartej szafy. Kinkiet, wraz z zawieszonym pod nim lustrem, będą dzielnie wspierać nasz wizerunek przed każdym wyjściem z domu. Z kolei światło niewielkiej lampki stołowej na komodzie miło przywita nas po ciężkim dniu poza domem.Łazienka - w niecodziennym świetle

Oświetlenie górne i kinkiety nad lustrem – to dobrze znamy. A gdyby tak do kwestii oświetlenia łazienkowego podejść odrobinę inaczej? Miękkie światło lampy stojącej urozmaici pomieszczenie o nastrojowy blask, idealny podczas długiej, relaksującej kąpieli. Niewielka zazwyczaj łazienka nie stwarza zbyt wielu możliwości na dekoratorskie popisy. Lampa o ciekawym kloszu, albo jeszcze lepiej – kilka lamp pozwolą na wprowadzenie odrobiny koloru i interesujących form do tego pomieszczenia, zachowując jednocześnie swój cenny, funkcjonalny charakter.


 
Sypialnia – światło na dobranoc

W sypialni światło ma przede wszystkim wyciszać i przygotowywać do snu – dlatego nie może być zbyt intensywne. Lampy stołowe po obu stronach łóżka to jedno z najczęściej (nie bez powodu) stosowanych rozwiązań w tym pomieszczeniu. W mniejszych sypialniach możesz zastąpić je kinkietami.
Więcej o urządzaniu sypialni i poprawnym rozplanowaniu oświetlenia przeczytasz w naszym artykule – Sypialnia jak ze snów.

Dobór odpowiedniej lampy ułatwiliśmy jeszcze bardziej, tworząc kolekcję oświetlenia 9design. To starannie wyselekcjonowane, przez nasze stylistki, modele wiszące i stojące o szerokim spektrum zastosowania. Mnogość rozwiązań stylistycznych oraz formy nadążające za aktualnymi, światowymi trendami, pozwolą na ich dopasowanie do dowolnej aranżacji.
Pokaż więcej wpisów z Listopad 2018
pixelpixelpixelpixel