main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Wnętrze w stylu japandi

Wnętrze w stylu japandi

Styl Japandi - przytulny minimalizm

Najpiękniejsze podróże to te, które wiodą szlakiem designu. Tym razem w poszukiwaniu wnętrzarskich inspiracji wyruszamy w fascynującą podróż dookoła Japonii i Skandynawii. Japonia pozwala nam odkryć prawdziwą istotę wnętrzarskiego minimalizmu, która zasadza się na równowadze i racjonalnym podejściu do urządzania. Skandynawia zachwyca nas swoim naturalnym pięknem, prostotą i funkcjonalnością projektowanych tam przedmiotów. W ten sposób docieramy do źródeł stylu japandi, który stanowi połączenie orientalnego Wschodu z zimną, ascetyczną Północą - tak stylizowane wnętrza przynoszą ukojenie, dają wytchnienie i sprzyjają dobremu samopoczuciu. Gotowi, by zajrzeć do ich środka?

styl japadni 01

Japandi to coś więcej niż trend. To filozofia projektowania i aranżowania wnętrz mających nieść ciszę, spokój i wytchnienie. Sztuka odnajdywania piękna w niedoskonałości, a zarazem umiejętność doceniania wysokiej jakości i ponadczasowości. A wszystko po to, by jeszcze bardziej zbliżyć się do natury i uciec od codzienności oraz zgiełku pędzącego miasta. Odnaleźć spokój w zaciszu swoich czterech ścian i stworzyć miejsce, do którego chętnie się wraca. Wnętrza w stylu japandi emanują harmonią, przytulnością i ciepłem domowego ogniska. Są skąpane w subtelnych, neutralnych barwach, naturalnych materiałach i przedmiotach nadszarpniętych zębem czasu. Styl ten nie lubi przepychu, nadmiaru ozdób i dekoracyjnych detali. Tu najważniejszy jest umiar i prostota, które wyjątkowo sprzyjają wyciszeniu, rozluźnieniu i osiągnięciu błogostanu.

We wnętrzu urządzonym w stylu japandi wszystko ma swoje miejsce. Tu nie ma miejsca na kompromisy. Każdy detal jest starannie przemyślany, by uniknąć efektu zagracenia i przeładowania przestrzeni niepotrzebnymi przedmiotami. W celu zachowania spójności i równowagi, warto zastosować się do zasady „trzech kolorów”. Kolor główny to ten, który jest najbardziej wyrazisty i decyduje o ostatecznym charakterze aranżacji. Uzupełnieniem jest odcień bazowy, który równoważy intensywność tego pierwszego i stanowi dla niego tło. Kolorystycznym zwieńczeniem wystroju wnętrza jest odcień dodatkowy, który dopełnia inne barwy. W aranżacjach w stylu japandi najczęściej pojawiają się beże, jasne brązy, szarości, czernie i kolory ziemi. Nie spotkamy tutaj jaskrawych i krzykliwych kolorów. Ilość bibelotów zostaje ograniczona do minimum, a ich miejsce zajmują wysokiej jakości meble i dodatki wykonane z naturalnych materiałów takich, jak drewno, trawa morska, bambus, rattan i papier. Cieszą oko swoją oszczędną, a zarazem efektowną formą i czystymi, płynnymi liniami.

styl japadni 02

We wnętrzach w stylu japandi na próżno szukać plastiku i tworzyw sztucznych. Pierwsze skrzypce gra w nich drewno, które pod względem swojego naturalnego piękna i unikatowości, nie ma sobie równych. Jak żaden inny materiał, potrafi tchnąć we wnętrze pozytywną energię i wizualnie ocieplić przestrzeń.

styl japadni 03
styl japadni 04

Przytulny minimalizm w wydaniu japandi nie oznacza całkowitej rezygnacji z dodatków. Świetnym uzupełnieniem wystroju wnętrza będzie dekoracyjna ceramika, szklane tace i drewniane stoliki. Przy aranżowaniu domowej przestrzeni nie zapominajmy też o roślinach, które tworzą przyjazną atmosferę i zbliżają nas do natury, której tak bardzo dziś potrzebujemy. Nastrojowy klimat znakomicie podkreśli designerskie oświetlenie o organicznych kształtach i subtelnej barwie. Idealnym zwieńczeniem aranżacji będzie więc nowoczesny wazon z gałązkami lub suszonymi trawami i rośliny w dekoracyjnych donicach. Atmosferę przytulnego, otulającego ciepłem domu dopełnią naturalne i miękkie tkaniny takie jak len, wełna, bawełna i boucle.

styl japadni 05

Pandemia koronawirusa pozostawiła swój ślad w każdej sferze naszego życia. Godziny, dni i tygodnie spędzone w domowym zaciszu skłoniły nas do tego, by zastanowić się, w jakiej przestrzeni chcemy żyć na co dzień. Zmieniło się nasze myślenie o urządzaniu mieszkań - dziś na równi z kwestiami estetycznymi stawiamy też wygodę, komfort i pragmatyzm. Choć styl japandi zaczął kształtować się już kilka lat temu, okazuje się doskonale odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Urządzając swoje mieszkania, chcemy, by stanowiły one nasz bezpieczny azyl. Coraz częściej zaczynamy dostrzegać potrzebę dbania o przyszłość naszej planety, czerpiąc przy tym inspiracje z natury. Tradycyjne rzemiosło łączymy z nowoczesnością, wykorzystując meble i dodatki przesiąknięte przeszłością.

styl japadni 06
styl japadni 07

Połączenie japońskiego minimalizmu i skandynawskiej funkcjonalności okazało się być prawdziwym strzałem w przysłowiową 10-tkę. Japandi to styl, który kreuje wyjątkowo przyjazną przestrzeń pełną harmonii i spokoju. Przybliża nas do natury, zapewnia schronienie i poczucie bezpieczeństwa. Wszystko wskazuje na to, że ma szansę okazać się nie tylko chwilowym trendem, ale ponadczasowym zbiorem zasad, według których będziemy urządzać się nie tylko w 2022 roku.

WIĘCEJ W STYLU JAPANDI

pixelpixelpixelpixel