main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Wszystko, co warto wiedzieć o szynoprzewodach - odpowiedzi na pytania

Wszystko, co warto wiedzieć o szynoprzewodach - odpowiedzi na pytania

Dziękujemy za udział w webinarze: "Wszystko, co warto wiedzieć o szynoprzewodach "Odpowiedzi na pytania zadane podczas webinaru:

 1. Czy wystarczy wyciągnąć jeden punkt/kabel na szynoprzewód dowolnej długości, czy jest to zależne np. od ilości punktów świetlnych?

  Tak. Wystarczy jeden wypust elektryczny do podłączenia szynoprzewodu. Długość szynoprzewodu może być dowolna. Do szynoprzewodu 3-fazowego można wpiąć dowolną liczbę opraw oświetleniowych. W przypadku systemu MULTITRACK łączna moc opraw oświetleniowych nie może przekraczać mocy zasilacza.

 2. Czy na szynoprzewód potrzebujemy jednego wyjścia kabla z sufitu, czy na każdym odcinku po kilka punktów?

  Jedną z zalet szynoprzewodów jest fakt, że wystarczy jedno wyjście kabla (wypust elektryczny) do całego szynoprzewodu, niezależnie od jego długości i kształtu. Warto przy tym pamiętać, że jeśli do szynoprzewodu 3-fazowego doprowadzimy od zestawu łączników na ścianie przewód 5-żyłowy, będziemy mogli zastosować 3 różne włączniki (lub np. 1 włącznik 3-klawiszowy).

 3. Czy zasilanie może być usytuowane na środku? Jak podłączyć szynoprzewód do takiego centralnego zasilania?

  Tak, zasilanie może być na środku. W przypadku szynoprzewodu 3-fazowego należy zastosować łącznik z możliwością doprowadzenia zasilania. Może to być łącznik prosty, kątowy „L”, łącznik łamany (dający możliwość połączenia odcinków szynoprzewodów pod dowolnym kątem), a także łącznik w kształcie litery „T” i „X”.

 4. Czy każda oprawa oświetlenia pasuje do szynoprzewodu jedno i trzyfazowego?

  Nie. Opraw do szynoprzewodów 1-fazowych nie da się zamontować do szynoprzewodów 3-fazowych i odwrotnie.

 5. Czy Tunable-White można stosować do szynoprzewodu MULTITRACK?

  Niestety w systemie MULTITRACK nie występują oprawy w wersji Tunable White. Znaleźć je można w ofercie opraw do szynoprzewodów 3-fazowych. Są to oprawy SET TRU LED zwieszany track i SET TRU LED natynkowy track.

 6. Z jakiej wysokości spuszczamy szynoprzewody z antresoli np. w kuchni i salonie?

  Trudno jednoznacznie określić taką wysokość bez określenia dokładnego kształtu, układu i kolorystyki pomieszczeń. Warto jednak pamiętać, że im oprawa oświetleniowa umieszczona jest dalej od oświetlanego przedmiotu, tym natężenie oświetlenia na jego powierzchni jest niższe. Zatem jeśli oprawy oświetleniowe umieszczone będą na szynoprzewodzie zawieszonym wysoko, np. na 4 metrach od posadzki, warto wybrać modele o większym strumieniu świetlnym, np. PET next LED track czy nawet PET next maxi LED track. Jeśli szynoprzewód zawieszony będzie na poziomie 270cm od posadzki, warto rozważyć np. oprawy PET next mini LED track lub PET next track. Druga rzecz, którą warto wziąć pod uwagę, to kąt świecenia oprawy. Jeśli reflektor umieszczony jest dalej od oświetlanego przedmiotu, dobrze jest wybrać węższy kąt świecenia. Jeśli bliżej – szerszy. Reasumując – szynoprzewód można zawiesić na niemal dowolne wysokości. Ale do tej wysokości należy dostosować wybór konkretnych opraw oświetleniowych, jakie na tym szynoprzewodzie zostaną zamontowane.
DORADZAMY W DOBORZE OŚWIETLENIA

Profesjonaliści marek 9design i AQForm zapraszają na bezpłatne konsultacje w sprawie doboru oświeltenia.

Miejsce: Salon 9design, ul. Lucerny 25, Warszawa

ZAPRASZAMY! (po wcześniejszym umówieniu)Kontakt dla Architektów:

Porozmawiajmy

e-mail: architekci@9design.pl

tel.: 794 449 455

Salon 9design, ul. Lucerny 25, Warszawa (Wawer)

pixelpixelpixelpixel