main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Wybieramy stół do jadalni | 9design Magazine
Porady

Wybieramy stół do jadalni

Urządzanie domowych wnętrz nie kończy się na wybieraniu kolorów do sypialni i poduszek na sofę. Tutaj ważna jest przede wszystkim funkcjonalność. Jednym z pomieszczeń, gdzie liczy się ona szczególnie jest jadalnia. Jej aranżacja bywa wyzwaniem, a znalezienie odpowiedniego stołu przypomina przeprawę przez tropikalną dżunglę…

Jednak na końcu tego ciemnego tunelu jest światełko! Stoły do jadalni
 są różne, a dany model nie do każdej pasuje. Na początek warto poznać podstawowe zasady doboru takiego mebla, aby od samego początku wiedzieć czego szukać. Z tą wiedzą sklep meblowy przestanie być niezrozumiałą, odległą planetą.


Zacznijmy od podstaw!

Przy stole do jadalni
 powinni móc wygodnie usiąść wszyscy mieszkańcy domu. Jeżeli często zapraszasz gości, warto wziąć pod uwagę ich średnią liczbę. Teraz mniej więcej wiesz, jakiej wielkości mebel powinien Cię interesować. Jeżeli Twoja jadalnia ma rozmiary reprezentacyjnych, pałacowych sal, to możesz odetchnąć z ulgą. W takiej przestrzeni bez problemu zmieści się każdy stół. Niestety podczas urządzania wnętrz nie zawsze jest tak kolorowo. Wtedy potrzebna jest miarka.

Miloni stół Avangarde Natural
Miloni :: stół Avangarde Natural 160 cm / zdjęcie: Miloni

Centymetry na wagę złota

Aby przy naszym stole nikt nie szturchał się łokciami, a talerze nie wchodziły na siebie, jedna osoba potrzebuje minimum 60 cm szerokości. Zalecana głębokość dla popularnych szerokości stołów do jadalni to 90-110 cm. Przy dłuższych modelach (powyżej 300 cm) głębokość powinna się zwiększać, aby mebel zachował swoje proporcje i dobrze się prezentował. 

Niestety, na tym nie koniec. Stół nie jest jedynym meblem w jadalni. Zawsze towarzyszyć mu będą krzesła, a nierzadko również bufet, witryna czy kredens. Do swobodnego wstawania od stołu potrzebne jest minimum 75 cm wolnej przestrzeni. Jeżeli zależy nam na możliwości przejścia, powinniśmy zwiększyć ją przynajmniej do 120 cm. Dzięki temu osoba odsuwająca krzesło nie wpadnie na tę, która właśnie przechodzi za nią.

Stół do jadalni Monsone
zdjęcie: 9design


W miarę potrzeb

Kiedy nasza jadalnia nie jest zbyt duża, a bujne życie towarzyskie sprowadza do niej wielu gości, zaczynają się schody… Z pomocą spieszy stół rozkładany. Złożony doskonale sprawdzi się na co dzień, a komfort domowników oraz wygląd naszej jadalni nie ucierpią. Okazjonalnie rozkładany może nie być już taki wygodny, ale w miłym towarzystwie szybko o tym zapomnimy.

Rozkładany stół Blanc
zdjęcie: 9design

Przestrzeń uda się zaoszczędzić również odpowiednim usytuowaniem stołu. Jednym ze sposobów jest dostawienie go krótszym bokiem do ściany i rezygnacja z krzeseł szczytowych. 

Miloni stół Wild Pure
Miloni :: stół Wild Pure 180cm / zdjęcia: Miloni

Para nierozłączna

A skoro już o krzesłach mowa… Jakie wybrać, aby nasz perfekcyjnie dobrany stół do jadalni nie stracił na funkcjonalności? Przy tych niewielkich nie warto stawiać krzeseł z podłokietnikami. O wiele lepiej sprawdzą się lekkie, drewniane modele o ażurowych oparciach. Jeżeli nasz stół usytuowany jest na środku jadalni, a jej wielkość na to pozwala, możemy pokusić się o ustawienie bardziej okazałych modeli przy jego krótszych bokach. Szczególnie ciekawie będą się prezentowały w tym miejscu krzesła wyraźnie odróżniające się od reszty siedzisk. Wszystko pięknie, ale jak je dobrać? Najprościej kupić stół z krzesłami w formie gotowego zestawu. Niestety czasami i proste rozwiązania nie dają najlepszego efektu. Taki komplet jest przede wszystkim nudny, mało nowoczesny i optycznie przytłaczający. Krzesła wcale nie muszą idealnie pasować do stołu. Wystarczy odrobina odwagi, aby stworzyć interesujące połączenie faktur, kolorów czy materiałów…


Rosanero krzesło z podłokietnikami Loft
zdjęcie: 9design

Nadal potrzebujesz pomocy w znalezieniu odpowiedniego stołu do jadalni? Skontaktuj się z nami lub przyjdź do Salonu 9design w Warszawie. Nasze stylistki, przy aromatycznej kawie, dobiorą modele najlepiej pasujące do Twojego domu.

Pokaż więcej wpisów z Sierpień 2018
pixelpixelpixelpixel