Porady
Jaką barwę światła wybrać do kuchni?
Lubisz spędzać czas w kuchni na eksperymentach kulinarnych? A może jest to dla Ciebie doskonałe miejsce spotkań z rodziną i przyjaciółmi? Pamiętaj, że odpowiednie oświetlenie kuchni odgrywa znaczącą rolą w kontekście funkcjonalności oraz estetyki tego pomieszczenia. Dobrze dopasowana barwa światła może znacząco poprawić komfort pracy, a także podkreślić walory aranżacji wnętrza. Pomożemy Ci podjąć decyzję, jaką barwę światła wybrać do kuchni i na co zwrócić uwagę podczas planowania oświetlenia tego pomieszczenia.
Jakie światło jest najlepsze do kuchni?
Wybór oświetlenia do kuchni to w pierwszej kolejności kwestia praktyczna. Kuchnia jest miejscem, w którym wykonujemy wiele precyzyjnych zadań, takich jak krojenie, gotowanie czy sprzątanie, dlatego światło o odpowiedniej intensywności i barwie jest tu niezbędne. Najlepszym rozwiązaniem będzie światło o neutralnej barwie, które imituje naturalne światło dzienne i ma temperaturę od 4000 do 5000 K. Dzięki niemu kolory są dobrze odwzorowane, co jest istotne zarówno podczas przygotowywania posiłków, jak i podczas ich serwowania.
Przy miejscach roboczych (blatach kuchennych lub wyspie), warto zastosować oświetlenie punktowe o większej intensywności, które zapewni wygodę podczas pracy. W tym przypadku doskonale sprawdzają się podszafkowe lampy LED, które zapewniają jasne, skupione światło tam, gdzie jest ono najbardziej potrzebne.
Jaka barwa światła do kuchni – ciepłe czy zimne?
Decyzja o tym, czy w kuchni zastosować światło ciepłe, czy zimne, zależy od wielu czynników. Ciepłe światło (poniżej 3000 K) sprawia, że pomieszczenie wydaje się bardziej przytulne (jeśli Twoja kuchnia pełni funkcję przestrzeni, w której spędzasz dużo czasu z rodziną, to będzie strzał w dziesiątkę). Do stref roboczych lepsze będzie jednak światło neutralne lub zimne (od 4000 K do 5000 K), które lepiej sprzyja precyzyjnym wykonywaniu czynności. Zimniejsze światło pomaga również skupić się na pracy i jest bardziej energetyzujące.
Najlepszym możliwym kompromisem będzie więc kombinacja różnych źródeł światła o różnych barwach. W strefie jadalnej czy nad stołem postaw na ciepłe oświetlenie, które tworzy przyjemną atmosferę, natomiast w miejscach roboczych zimniejsze światło zagwarantuje lepszą widoczność i komfort pracy.
Ile lumenów potrzebujesz do kuchni?
Wskazówka: przy wyborze oświetlenia do kuchni, koniecznie zwróć uwagę nie tylko na samą barwę światła, ale również na jego moc, wyrażaną w lumenach. Liczba lumenów zależy od wielkości kuchni oraz od tego, jak intensywne światło jest potrzebne. Ogólnie przyjmuje się, że w kuchni potrzebujesz około 300–400 lumenów na metr kwadratowy dla oświetlenia ogólnego. W strefach roboczych, (na przykład blat kuchenny), warto zainwestować w oświetlenie o wyższej intensywności – około 700–800 lumenów na metr kwadratowy.
Jeśli Twoja kuchnia jest duża i otwarta, pamiętaj, aby dobrać odpowiednią liczbę punktów świetlnych, które zapewnią równomierne oświetlenie całego pomieszczenia. Oświetlenie sufitowe w postaci lamp sufitowych (plafonów) czy wpuszczanych spotów może być doskonałym rozwiązaniem, a dodatkowe punkty świetlne nad blatem lub wyspą dopełnią całości.
Na jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni postawić? Nasze propozycje
Oświetlenie podszafkowe to jeden z najważniejszych elementów w kuchni. Montowane pod górnymi szafkami, doskonale doświetla blat roboczy, co znacznie ułatwia przygotowywanie posiłków. Najlepszym wyborem będą taśmy LED, które można zamontować w niewidoczny sposób; jednocześnie taśmy są w stanie dać równomierne, intensywne oświetlenie. Taśmy LED są również energooszczędne, dlatego umożliwiają długotrwałe użytkowanie bez dużych kosztów eksploatacyjnych.
Pamiętaj, żeby w przypadku barwy światła podszafkowego kierować się funkcjonalnością – w tej strefie najlepiej sprawdzi się światło o barwie neutralnej lub zimnej, które będzie gwarantem Twojego komfortu podczas pracy. Warto dodać, że taśmy LED są dostępne w różnych wariantach mocy, przez co możesz dopasować intensywność światła do indywidualnych potrzeb.
Lampa wisząca Crane marki Aromas
Jakie ledy do kuchni będą lepsze – ciepłe czy zimne?
Wszystko zależy od tego, jaką funkcję ma pełnić dane światło. Do oświetlenia ogólnego w kuchni dobrze sprawdzi się neutralna lub zimna barwa światła, która daje wyraźne, białe światło, idealne do pracy. Zimne ledy są bardziej efektywne, jeśli chodzi o dokładne odwzorowanie kolorów, co jest istotne podczas gotowania czy krojenia.
Pamiętaj! Odpowiednie rozmieszczenie różnych rodzajów osiedlenia oraz dobór lamp o odpowiedniej mocy i barwie pozwoli na stworzenie kuchni, która będzie funkcjonalna i przytulna.
Pokaż więcej wpisów z
Listopad 2024
Polecane