main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Dobieramy dywan do stolika kawowego. O czym pamiętać? | 9design Magazine
Porady

Dobieramy dywan do stolika kawowego. O czym pamiętać?

Czy kiedykolwiek zdawałeś sobie sprawę, jak duże znaczenie ma odpowiednie dopasowanie dywanu do stolika kawowego? W przypadku decyzji dotyczącej konkretnego kształtu, rozmiaru czy koloru, warto kierować się kilkoma wskazówkami, o których piszemy w naszym dzisiejszym wpisie. Zerknij do niego i sprawdź, o co chodzi.

Dywan i stolik kawowy - połączenie na wagę złota

Jeśli chcesz stworzyć aranżację salonu, która będzie trafiona, zgodna z trendami i harmonijna, zadbaj o to, żeby każda część wystroju ze sobą współgrała. Nie chodzi tylko o koordynację kolorystyczną ścian i podłogi czy zestawienie formy krzeseł z meblami. Liczą się też proporcje poszczególnych składników całości, również stolika kawowego i dywanu. Paradoksalnie to właśnie ich wzajemna relacja ma ogromny wpływ na to, jak prezentuje się wystrój pokoju. Dziwi Cię to? Zauważ, że te elementy, nawet jeśli ulokowane w kącie pokoju, stanowiąc jego niepisane centrum, które wyznacza zależności między pozostałymi i przyciąga całą uwagę. To w odniesieniu do stolika kawowego ustawiamy fotele, kanapy i krzesła do salonu, a nawet telewizor. To właśnie ten punkt w przestrzeni zachęca do relaksu i realizowania życia towarzyskiego. Nie wiesz, jak dopasować dywan do tego mebla? Znamy kilka magicznych sztuczek, które mogą Ci się przydać!

Jaka wielkość i jaki kształt dywanu do stolika kawowego?

Pierwsza rzecz, którą warto wziąć pod uwagę, planując superduet w postaci stolika kawowego i dywanu do salonu? Ich rozmiary. Warto, żeby oba elementy ze sobą proporcjonalnie współgrały. Dywan powinien być albo nieco większy od mebla, widoczny poza jego bryłą, albo na tyle duży, żeby obejmował także fotele czy pufy. W ten sposób płaszczyzna dywanu wyznaczy obszar konkretnej strefy w ramach pokoju dziennego, oddzielając ją chociażby od przestrzeni przeznaczonej do zabawy dziecka czy jadalni.

Dokładnie z tego samego powodu ważny jest też wybór kształtu dywanu. Jeśli będzie on dużo większy niż sam stolik, forma nie ma większego znaczenia. Jeśli jednak stawiasz na dywan w rozmiarze zbliżonym do mebla, warto oba elementy uspójnić, na przykład do prostokątnej ławy dodając nowoczesny dywan powielający ten sam kształt czy do okrągłego stolika kawowego dopasowując okrągły, na przykład rustykalny czy minimalistyczny chodnik.

Jaki kolor i styl dywanu do ławy lub stolika kawowego?

Teraz nadszedł czas na to, żeby pochylić się nad kolejnym istotnym aspektem. Chodzi o kolorystykę czy też bardziej ogólnie, o styl dywanu. Powinien on pasować wizualnie do designu stolika kawowego, ale nie oznacza to, żeby musi powielać jego charakter. Oba elementy dopasujesz w końcu zarówno opierając się na harmonii estetycznej, jak i ciekawych kontrastach. W pierwszym przypadku wielokolorowy etniczny dywan, na przykład okrągły model Pix od Dutchbone będzie świetnie pasował do stolika boho, a designerski dywan Hilton marki Zuiver w różowo-beżowe geometryczne wzory - do ławy inspirowanej stylem lat 60. W drugim przypadku zestawienia mogą być mniej oczywiste. Dywan Tebriz marki Carpet Decor, zdobiony klasycznymi, perskimi wzorami, może być wymarzonym tłem dla surowego, industrialnego stolika z betonu i szkła, a nowoczesny dywan Scandi Pure tego samego producenta - do stolika kawowego o organicznych, opływowych kształtach, na przykład wykonanego z naturalnego drewna.

Wzory także grają istotną rolę w kontekście omawianego przez nas tematu. Jeśli stolik kawowy, jakie kupujesz do swojego salonu, ma wzorzysty blat lub fantazyjną formę, lepiej prezentować się będzie na raczej gładkim i stonowanym tle. I przeciwnie: minimalistyczne, proste formy mebla można z powodzeniem łączyć z dywanami w rozmaite wzory, z chwostami, frędzlami czy nietypową fakturą.

Czy faktura ma znaczenie? Kilka porad specjalistów

Czy faktura dywanu ma jakiekolwiek znaczenie w odniesieniu do stolika kawowego? Oczywiście, chociaż z pozoru to mało istotny szczegół. Warto go wziąć pod uwagę zarówno ze względów estetycznych, jak i… praktycznych. O co chodzi? Na przykład, jeśli w planach masz zainwestowanie w ciężki stolik na kółkach, który można przesuwać, lepiej do niego wybrać puszysty dywan, na którym nie widać gołym okiem odciśniętych nóżek. Z kolei w połączeniu z bardzo niskim stolikiem chodnik shaggy z długim włosiem nie będzie wyglądać tak dobrze, jak gładki, designerski dywan.

Wybór odpowiedniego dywanu do stolika kawowego czy ławy do salonu to wbrew pozorom istotna decyzja, która przełoży się na wygląd całej aranżacji i zdefiniuje układ poszczególnych elementów. Jeśli potrzebujesz wybrać dywan, który idealnie wpasuje się w wystrój Twojego pokoju dziennego, nie zwlekaj dłużej i zajrzyj do naszego sklepu, gdzie czekają na Ciebie najmodniejsze propozycje od takich marek, jak Carpet Decor, Zuiver czy Dutchbone.

Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2021
pixelpixelpixelpixel