main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Fameg – kultowe meble z giętego drewna | 9design Magazine
Poznaj markę

Fameg – kultowe meble z giętego drewna




Fameg to marka, o której można opowiadać długie godziny. Czerpiąc z imponującego dorobku jeszcze XIX-wiecznej produkcji mebli z giętego drewna, oferuje wzornictwo autentyczne i długowieczne. W końcu, ponad 130 lat zobowiązuje.  


Ulubione krzesła Europejczyków


Historia mebli Fameg cofa nas aż do lat 50. XIX wieku, kiedy to zdolny technolog Michael Thonet opatentował opracowaną metodę gięcia drewna. Nowatorski proces z wielkim sukcesem rozwijali w kolejnych latach jego przedsiębiorczy synowie. W kilka dekad gięte meble Thonetów stały się obowiązkowym elementem wyposażenia każdej wiedeńskiej kawiarni (krzesło Nr 4), a wkrótce potem, obiektem pożądania modnych Europejczyków. Ośmieleni powodzeniem bracia Thonet otwierali kolejne fabryki w całej Europie. W 1881 roku kupili niewielką posiadłość z młynem parowym w Radomsku, pisząc pierwszy rozdział opowieści o polskiej marce. 







W roku 1859 fabrykę braci Thonetów opuściło Krzesło Nr 14. Produkowane do dzisiaj, “krzesło wszystkich krzeseł” do lat 30. XX wieku osiągnęło imponującą liczbę ponad 50 milionów sprzedanych sztuk.
Przedmiot bardziej elegancki, precyzyjniej dopracowany i praktyczniejszy nie został wytworzony jeszcze nigdy – 
zachwycał się sam Le Corbusier.







Radomszczański Fameg to bezpośredni spadkobierca ponad 130-letniej tradycji produkcji mebli giętych na gorąco. W stale poszerzającej się ofercie marki, znajdziemy takie kultowe modele jak krzesło Nr 16, hoker Nr 788 czy taboret Nr 9739. Na szczególną uwagę zasługują krzesła wzbogacone o ręcznie wyplatane siedziska, w tym słynne krzesło Nr 14. Wykończone rattanową trzciną meble wpisują się we współczesne trendy projektowania wnętrz, odznaczając się przy tym pożądaną wygodą i lekkością. Klasyczne modele to ponadczasowa propozycja do każdego wnętrza. Proste formy pozwalają na łatwe zaadaptowanie nawet w bardzo nowoczesnych aranżacjach, wprowadzając do stylizacji intrygujące (i bardzo na czasie) kontrasty. 
 

Z szacunkiem do tradycji i natury

W Fameg od zawsze wszystko kręci się wokół drewna, a dokładnie drewna bukowego. Buk zwyczajny (Fagus sylvatica ) – porasta gęsto Europę Środkową i wbrew nazwie daleko mu do tego, aby być zwyczajnym. To, co w pierwszej kolejności wyróżnia drewno bukowe, to jego wyjątkowa twardość, która przekłada się na wytrzymałość oraz trwałość wykonanych z niego mebli. Niestraszne mu również wszelkie prace stolarskie – do wrażliwców nie należy, więc poddaje się im bez najmniejszych oporów. I na koniec, najważniejsze – wyjątkowa plastyczność drewna. To ona pozwala na jego swobodne gięcie, otwierając przed projektantami całe spektrum nowych możliwości. Nic więc dziwnego, że to właśnie drewno bukowe stanowi aż 90% wszystkich materiałów wykorzystywanych do produkcji mebli Fameg. 



Jak powstaje gięte drewno? Tradycyjna technologia ręcznego wytwarzania nie zmieniła się od dekad. Proces gięcia rozpoczyna się od parowania drewna, które następnie zawijane jest na aluminiowej formie i przytwierdzane specjalnymi klinami oraz śrubami. Zagięte elementy poddawane są procesowi suszenia, podczas którego utrwalany jest ich kształt. Na pozór twarde drewno, we wprawnych rękach doświadczonego specjalisty, bez trudu poddaje się formowaniu. Jest to jednak wymagający proces, oparty na sile, wyczuciu i dużej wiedzy, przekazywanej z pokolenia na pokolenie. 

To wspaniałe dziedzictwo polska marka kultywuje z szacunkiem do natury, z której szczodrości tak szeroko korzysta. Do produkcji mebli wykorzystywane jest wyłącznie drewno pochodzące z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Oznacza to między innymi obsadzenie obszaru po zrębie młodym drzewostanem. Od samego początku jesteśmy przy drewnie, dbając aby na każdym etapie produkcyjnym ten niepowtarzalny materiał był ekonomicznie wykorzystany (...). Własny tartak pozwala kontrolować cały proces obróbki surowca oraz wykorzystanie go w 100%, łącznie z powstałymi odpadami. 


Dokładnie takie, jak chcesz

Historia historią, meble Fameg to o wiele więcej niż sprawdzona klasyka. Marka śmiało podąża z duchem czasu – korzystając z bogatego doświadczenia i wsparcia świetnych projektantów, buduje autorską kolekcję nowoczesnych mebli. Dla marki tworzą między innymi: Max Kobiela, Stanisław Charaziak, Torsten Neeland, Konrad Lohöfener, Muka Design Lab. Designerzy poddają współczesnej interpretacji metodę giętego drewna, eksperymentują z formą, szukając perfekcji w prostej geometrii lub kontrastach. Dzięki szeroko zakrojonej współpracy, każdy nowy model nabiera indywidualnego wyrazu, odzwierciedlającego unikatowy styl projektanta.  






W 2020 roku, po prawie pół wieku od wyprodukowania pierwszych prototypów (1973 r.), radomska marka podjęła się reedycji fotela Tulipan Teresy Kruszewskiej. Jego kielichowata, ekspresyjna forma to efekt eksperymentów projektantki nad plastycznymi właściwościami sklejki. Mimo upływu lat, mebel nie stracił nic a nic na aktualności, nadal będąc wspaniałym przykładem efektywnej, nowocześnie dynamicznej bryły, przy zachowaniu pełnej funkcjonalności. 







W projektowaniu mebli Fameg może brać udział również sam klient. Większość modeli z oferty posiada możliwość personalizacji. To kupujący, w zależności od projektu, wybiera rodzaj i wybarwienie drewna, kolor oraz materiał tapicerki, a nawet dekoracyjny relief na siedzisku. Fameg odpowiada więc na współczesną potrzebę indywidualizacji wnętrza, wysmakowanych aranżacji, w których nie ma miejsca na przypadek. Ta elastyczność, obok pięknej historii, polskich korzeni i solidnego wykonania, czyni meble marki Fameg obecnie jednymi z najbardziej pożądanych elementów wyposażenia wnętrz, zarówno prywatnych, jak i komercyjnych. 
Pokaż więcej wpisów z Lipiec 2020
pixelpixelpixelpixel