main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? Z wizytą w inspirującym domu Joanny Markus | 9design Magazine
Inspiracje

Jak urządzić ponadczasowe wnętrze? Z wizytą w inspirującym domu Joanny Markus


Joanna Markus (właścicielka BM Housing) i Anna Dobrzycka (właścicielka 9design) poznały się ponad dekadę temu. Połączyła je wspólna pasja i zamiłowanie do pięknych wnętrz. Ich ścieżki przecięły się nie bez przyczyny - przypadkowe spotkanie przerodziło się w wieloletnią współpracę, a także przyjaźń trwającą aż po dziś dzień. Jak obie przyznają, najbardziej lubią spotykać się przy stole, by wzajemnie się inspirować i wymieniać spostrzeżeniami. Potrafią godzinami dyskutować na każdy temat, ale ich rozmowy zawsze ostatecznie zbaczają w kierunku designu. Obie są zwolenniczkami ponadczasowych aranżacji z charakterem. Nieidealnych, nie od linijki, ale takich, w których można dostrzec duszę ich właścicieli.
Na zaproszenie Joanny odwiedziliśmy jej dom w Warszawie. Już od progu poczuliśmy rodzinną atmosferę, wyjątkowe ciepło i gościnność. Joanna przywitała nas po królewsku, częstując chrupiącymi croissantami i kawą. I już wiedzieliśmy, że szybko stąd nie wyjdziemy. W tak miłej atmosferze rozmowa sama płynie, dlatego z ciekawością przysłuchiwaliśmy się opowieściom Joanny, które były pełne pasji i sentymentalnych wspomnień. Podzieliła się z nami swoją wizją na wymarzone wnętrze i opowiedziała o holenderskich inspiracjach, które wpłynęły na nią podczas projektowania domowych aranżacji. Jej dom to prawdziwa esencja przytulności i ponadczasowości. W trakcie rozmowy, którą można obejrzeć w filmie na naszym kanale na Youtube, Anna Dobrzycka zapytała Joannę m.in. o to, jak stworzyć ponadczasowe wnętrze, które pomimo zmieniających się trendów, nadal będzie zachwycać. Jakie wskazówki przygotowała dla pasjonatów wnętrzarstwa i czytelników bloga 9design właścicielka BM Housing?


Wnętrze idealne - czy takie istnieje?

Joanna i Anna są zgodne co do tego, że nie istnieje jedna recepta na idealne wnętrze. Ich obserwacje sprowadzają się do stwierdzenia, że dom powinien być miejscem, w którym czujemy się dobrze i bezpiecznie, natomiast dobrze zaprojektowane wnętrze to takie, które odzwierciedla styl życia, charakter i potrzeby ludzi, którzy w nim mieszkają. Dlatego w domu Joanny Markus na próżno szukać przypadkowych lub nieprzemyślanych elementów - każdy z nich to osobna, indywidualna opowieść. Niektóre z nich przywołują beztroskie wspomnienia z dzieciństwa, podczas gdy inne przypominają najpiękniejsze chwile z życia rodziny Markusów. Stanowią wartość sentymentalną, która nadaje przestrzeni bardziej osobistego charakteru. Na pytanie o sekret udanej i ponadczasowej aranżacji Joanna odpowiada: “To powinna być kombinacja wielu elementów, które składają się na naszą własną historię. Rzeczy, które kochamy i są w naszych domach od zawsze. A być może były też w domach naszych dziadków i pradziadków.” Takie elementy niosą za sobą swoją własną, unikalną opowieść i dodają wnętrzom duszy. W domu Joanny to m.in. fotel będący pamiątką po babci czy też obraz przypominający czasy, kiedy wraz z rodziną mieszkała w Holandii. Anna Dobrzycka podsumowuje to tak: “Nie musi mi nikt opowiadać kim jest, co robi, jak żyje, co lubi. Wchodzisz i widzisz - na podstawie wnętrza - historię domowników.” To nie przypadek, że w domu Joanny tuż z przedpokoju wchodzi się do jadalni. O jej wspaniałej kuchni, jak i przyjęciach, które organizuje dla rodziny i przyjaciół, krążą już legendy. Możemy tylko wyobrazić sobie, jak przyjemnie musi siedzieć się przy zastawionym pysznościami długim, drewnianym stole, który bez wątpienia stanowi centrum tej części domu.


Z Holandii do Polski

Przełomowym momentem, który ukształtował podejście Joanny do urządzania wnętrz i jej poczucie estetyki, była decyzja o zamieszkaniu w Holandii. Holendrzy posiadają bogatą historię, pełną podróżniczych tradycji. Są z natury otwarci, kreatywni i ciekawi świata. Widać to w ich wnętrzach, które łączą nowoczesne inspiracje z tradycyjnym rzemiosłem. Odważnie podchodzą do formy, nie boją się eksperymentować z materiałami, jednak wciąż noszą w sobie szacunek do rękodzieła. Joanna w rozmowie z Anną podkreśla, że Polacy nie pozostają w tyle. Z roku na rok są coraz odważniejsi w urządzaniu wnętrz. Minęły czasy, w których ślepo i bezrefleksyjnie podążaliśmy za najnowszymi trendami. Zrozumieliśmy, że to wnętrza mają służyć nam, a nie odwrotnie.
Według Joanny “Polacy są teraz bardzo otwarci, ciekawi na to, co się dzieje na świecie. Dużo podróżują, a swoje wrażenia chcą niejako przenieść do wnętrz.” Nieprzypadkowo na popularności zyskuje styl eklektyczny, który - paradoksalnie - ze względu na swoją różnorodność i brak sztywnych reguł, okazuje się być wyjątkowo ponadczasowy. Pozwala na zabawę formą, kolorem, fakturą oraz materiałem. A taki miszmasz to gotowy przepis na indywidualne i niepowtarzalne wnętrze.

Diabeł tkwi w szczegółach

Czego jeszcze Joanna nauczyła się od Holendrów? Tym, co zdecydowanie wyróżnia holenderski design jest szacunek wobec natury wraz ze świadomością jej niedoskonałości. Objawia się to w nierównych krawędziach, przetarciach, rysach i naturalnych sękach drewna, z których celowo się nie rezygnuje. Projektanci holederskich marek takich jak HKliving czy Good&Mojo nie są obojętni wobec środowiska naturalnego, a w produkcji często wykorzystują surowce pochodzące z recyklingu. Charakterystycznym elementem holenderskich aranżacji są dodatki, które wyglądają jak z innej epoki - sprawiają wrażenie nieco nadgryzionych zębem czasu rodzinnych pamiątek. To wszystko sprawia, że stare spotyka się tutaj z nowym, tworząc razem bardzo zgrany duet.
Zasadą, którą Joanna kieruje się w urządzaniu wnętrz jest inwestowanie w bazę (pod postacią podłóg, drzwi lub okien), a dodawanie i wymienianie drobnych elementów takich jak oświetlenie, drobne meble, tekstylia, dywany. “Lampa jest bardzo ciekawym elementem we wnętrzu, o którym często zapominamy. Lampą można zrobić szybko efekt “wow” albo zepsuć bardzo dużo.” - mówi. Od momentu, w którym Joanna zamieszkała z rodziną w Warszawie, jej dom - za sprawą wymiany dodatków i mebli - wielokrotnie zmieniał swoje oblicze. Tym, co nie uległo zmianie na przestrzeni lat była jego naturalność, bezpretensjonalność i przytulny charakter.
Zapraszamy na home tour po pełnym designerskich przedmiotów domu Joanny Markus. Posłuchajcie, jakie "sekrety" skrywają jego wnętrza i odkryjcie podstawowe zasady urządzania wnętrz w stylu holenderskim. Jednak zanim wejdziecie do środka - przygotujcie się na sporą dawkę inspiracji!

Zasady projektowania ponadczasowych wnętrz:
- aranżacja zgodna z osobowością, charakterem i stylem życia domowników,
- łączenie starego z nowym poprzez zestawianie rodzinnych pamiątek i przedmiotów o sentymentalnym znaczeniu ze współczesnym wzornictwem,
- inwestowanie w klasyczną bazę i eksperymentowanie z designerskimi dodatkami,
- naturalne materiały, organiczne formy, ciekawe i nietypowe faktury.

Produkty, który pojawiły się na zdjęciach i w filmie można kupić w 9design.
Pokaż więcej wpisów z Maj 2022
pixelpixelpixelpixel