main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Kiedy szczegół ma znaczenie, czyli jak aranżować poduszki dekoracyjne? | 9design Magazine

Kiedy szczegół ma znaczenie, czyli jak aranżować poduszki dekoracyjne?Nikt tak dobrze nie radzi sobie z poduszkami dekoracyjnymi, jak Amerykanie. Eleganckie aranżacje salonów zza oceanu zachwycają misternymi kompozycjami miękkich tekstyliów. Weź z nich przykład, a Twój salon zmieni się nie do poznania. 

Kto choć raz zmierzył się z aranżacją domowego wnętrza, ten wie, jak ważne są detale. To one pomagają uzyskać pożądany charakter, a źle dobrane psują nasze wszystkie starania. Jak to mówią, diabeł tkwi w szczegółach. Ta “piekielna” narracja zabiera nas w poduszkową otchłań. No, bo jak z chaotycznej góry tych puszystych tekstyliów uczynić imponującą dekorację sofy? Wystarczy trzymać się kilku prostych zasad. 

  • Dobór poduszek dla początkujących
  • Dobór poduszek dla średniozaawansowanych
  • Dobór poduszek dla zaawansowanych

Dobór poduszek dla początkujących

Wszystkim niepewnym swoich umiejętności polecamy pójść po linii najmniejszego oporu. Kontrast. Nie ma prostszego przepisu. W wersji podstawowej potrzebne są tylko dwa składniki, a dokładnie – kolory. Nie eksperymentuj z materiałami, kształtami ani wzorami. Wybierz poduszki o klasycznym, kwadratowym kształcie i jednolitej poszewce. Zestaw ze sobą kontrastowe barwy, bardziej zdecydowane jeżeli tapicerka sofy utrzymana jest w neutralnej tonacji (beże, szarości, brązy). 

Pamiętaj, że sofa ma służyć przede wszystkim do wypoczynku. Przy zbyt dużej ilości poduszek może być ciężko na niej… wysiedzieć. Do niedużych 2-osobowych sof dobierz po 2 poduszki (45x45cm) na każdą stronę, do większych modeli – po 3 lub 4 (45x45cm / 55x55cm). 
Dobór poduszek dla średniozaawansowanych

Jeżeli z dekoracją przestrzeni jesteś na ty, zrób krok dalej i aranżację sofy wzbogać o różne kształty dekoracyjnych poduszek. Klasyczne kwadraty połącz z modelami w kształcie prostokąta, koła lub walca. Taką, utrzymaną w jednolitych barwach, poduszkową geometrią wywołasz bardzo nowoczesne wrażenie. Wzmocnisz je stosując asymetryczny podział tekstyliów. Zdecydowanie na czasie. Jednak szukasz czegoś bardziej klasycznego? Wybierz stonowaną paletę neutralnych barw, a niektóre z poduszek zamknij w poszewki o delikatnym wzorze. Wyważony charakter kompozycji podkreśli symetryczny podział. Gdy czujesz, że to jeszcze nie to i oczekujesz naprawdę eleganckiego efektu, zastosuj kontrasty tkaninowe. Zestaw ze sobą poduszki o matowych, aksamitnych poszewkach z delikatnie połyskującymi, atłasowymi modelami. Najmodniejsze te o perłowym lub opalizującym wykończeniu.

Nie zapominaj, że do dyspozycji masz również cały arsenał pasmanteryjnych dodatków – frędzli, taśm, falban, guzików i przeszyć. Ich użycie może komplikować sprawę "poduszkowego kolażu". Na szczęście w 9design na straży domowych tekstyliów stoi nasz dekorator wnętrz. Odwiedź nasz Salon i skorzystaj z oferty poduszek dekoracyjnych szytych na miarę. Podczas bezpłatnej konsultacji z naszym specjalistą stworzysz niepowtarzalną kompozycję tekstyliów idealnie dopasowanych do Twojej aranżacji. 
Dobór poduszek dla zaawansowanych

Zaawansowany wcale nie oznacza, że nie do opanowania. Na tym poziomie w budowanie spektakularnej kompozycji angażowane są wszystkie wzory, kształty, struktury oraz cała paleta kolorów i wykończeń. Połapanie się w tym chaosie z pozoru wydaje się niemożliwe. Jednak znaleźliśmy na niego sposób – wyzwanie rozłożyliśmy na 4 etapy:

1. duże (55x55cm) poduszki bazowe w jednolitym (ale kontrastowym do tapicerki) kolorze

2. małe (45x45cm) wzorzyste poduszki. Spójną kompozycję uzyskasz, powtarzając wybrane kolory ze wzoru na pozostałych poszewkach.

3. małe (45x45cm) poduszki o wyraźnej strukturze materiału – grubo tkany, supełkowy, połyskujący, brokatowy, aksamitny itd.

4. prostokątne (jedna lub dwie) poduszki o wzorzystej poszewce. Jak łączyć desenie? Najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zestawienie ze sobą neutralnej w charakterze geometrii, np. drobnej kratki lub pasów z bardziej zdecydowanymi wzorami – kwiaty lub arabeski. Staraj się znaleźć między nimi wspólny punkt – kolor, styl, wykończenie.  
Ubieranie aranżacji w piękne tekstylia na poduszkach się nie kończy. Zamówienie ich na wymiar ułatwi sprawę i zagwarantuje, że będą idealnie dopasowane do siebie oraz Twojej domowej aranżacji. W 9design na indywidualne zamówienie Klienta szyjemy również zasłony, narzuty na łóżko oraz rolety rzymskie. Zapoznaj się z naszą ofertą tekstyliów na wymiar i umów się na bezpłatne spotkanie z dekoratorem wnętrz. 
pixelpixelpixelpixel