main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Meble drewniane. 5 powodów, dla których warto mieć je w swoim domu | 9design Magazine
Porady

Meble drewniane. 5 powodów, dla których warto mieć je w swoim domu


Trendy we wnętrzach mogą się zmieniać, a klasyka i tak zawsze zwycięży. Meble drewniane nie mają sobie równych, zarówno pod względem designu, jak i jakości. Zachowują swoje piękno na długie lata i pomimo upływu czasu, nadal nie tracą swojego uroku. Drewno wykorzystywane jest w produkcji mebli od najdawniejszych czasów - nie rezygnują z niego także i współcześni producenci mebli oraz dodatków do wnętrz, którzy prezentują je w nowoczesnej, odświeżonej odsłonie. Dlaczego meble drewniane to zawsze dobry wybór?

Po pierwsze: trwałość

Żaden inny materiał nie starzeje się tak pięknie jak drewno - choć to nieczęsto spotykane, upływ czasu działa na jego korzyść. Wraz z biegiem kolejnych lat, nabiera szlachetności, indywidualnego charakteru i niepowtarzalnego wyglądu. Jeśli porównać ze sobą stół drewniany z tym wykonanym z materiałów drewnopodobnych, ten pierwszy wygrywaja w przedbiegach. Jest niezwykle wytrzymały i odporny na wszelkiego rodzaju zarysowania czy uszkodzenia. To inwestycja, która ma szansę zwrócić się w przyszłości, ponieważ właściwie pielęgnowane i użytkowane meble z pewnością będą służyć jeszcze przyszłym pokoleniom.

Po drugie: unikatowość

Tak jak nie ma dwóch takich samych kawałków drewna, tak też nie ma dwóch takich samych mebli. I choć mogą być produkowane na podstawie jednego projektu, to zawsze będą się czymś różnić - usłojeniem, ilością sęków, barwą lub strukturą. To kolejny fakt, który przemawia na ich korzyść, stanowiąc o ich wyjątkowości i niepowtarzalności. Decydując się na meble wykonane z drewna (np.stół drewniany) możemy mieć pewność, że zyskujemy produkt, którego nie będzie miał nikt inny. Pośród zalewu takich samych, często słabej jakości elementów wyposażenia wnętrz, meble drewniane stanowią prawdziwy wyjątek. Wyróżnia je także przyjemna, gładka i ciepła w dotyku faktura.

Po trzecie: naturalność

Dziś już nikt nie ma wątpliwości, że zmiany klimatyczne postępują coraz szybciej - i choć nie da się ich całkowicie powstrzymać, to można je nieco spowolnić. Drewno jest materiałem w 100% naturalnym, bezpiecznym i przyjaznym dla środowiska. Idealnie wpisuje się zatem w filozofię świadomego stylu życia w zgodzie i harmonii z naturą. Jako że jest surowcem naturalnym, posiada właściwości antystatyczne i zapobiega osiadaniu kurzu, a to oznacza, że stanowi odpowiedź na potrzeby alergików. Ponadto, meble drewniane mają zdolność do chłonięcia wilgoci z otoczenia, co daje nam gwarancję, że pozostaną w dobrej kondycji niezależnie od warunków panujących we wnętrzu.

Po czwarte: ponadczasowość

Nic nie zastąpi naturalnego drewna. Różnica między naturalnym surowcem a jego syntetycznymi odpowiednikami jest widoczna gołym okiem. W odróżnieniu od zamienników w postaci płyty wiórowej lub MDF, naturalne drewno nie przyciąga kurzu i nie ulega śladom odprysków. To materiał, który jest odporny na trendy. Przy przestrzeganiu zasad odpowiedniej pielęgnacji i konserwacji, meble takie jak stół drewniany zachowują estetyczny wygląd na lata.

Po piąte: uniwersalność

Meble z drewna idealnie pasują do każdego pomieszczenia - bez względu na styl, w jakim zostało urządzone. Niezależnie od tego, czy jesteśmy miłośnikami klasyki czy może entuzjastami nowoczesnego wzornictwa, meble takie jak stół drewniany doskonale wpasują się w niemal każdą aranżację. Z uwagi na swój uniwersalny i ponadczasowy charakter, będą pasować właściwie do każdego koloru ściany, rodzaju podłogi i pozostałego wyposażenia.

Stół drewniany - klasa sama w sobie

Trzeba przyznać, że drewno to wdzięczny materiał, który dzięki swej uniwersalności, pozostawia projektującemu szerokie pole do popisu. Projektanci nie boją się z nim eksperymentować - łączą różne rodzaje i odcienie drewna, poszukują nowych form i niestandardowych rozwiązań. Meblem, który prawdopodobnie nigdy się nie zestarzeje, choć stale przybiera nowe odsłony jest stół drewniany. Co prawda stoły wykonuje się dziś z przeróżnych surowców, to pod względem elegancji, przytulności i ciepła, drewno zdecydowanie deklasuje pozostałe materiały. Drewno jest jednym z najczęściej używanych materiałów do produkcji mebli. I nie ma się co temu dziwić - niełatwo znaleźć surowiec, który posiadałby tak wiele zalet. Połączenie jego ponadczasowego piękna z nowoczesnym sznytem doskonale sprawdza się we współczesnych wnętrzach. Biorąc pod uwagę, że dziś coraz więcej mówi się o świadomej konsumpcji i trosce o naszą planetę, nie sposób pominąć jego roli w ochronie środowiska. To wybór, którego nie sposób żałować.
Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2021
pixelpixelpixelpixel