main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Scandi boho - co wyróżnia ten styl? | 9design Magazine
Inspiracje

Scandi boho - co wyróżnia ten styl?


Scandi boho to pełen wdzięku styl, który idealnie pasuje osobom przepadającym za romantyzmem, naturą, przytulnością i… wszystkim, co kojarzy się z północą Europy. Czym charakteryzuje się skandynawska odsłona bohemian chic? Jak wprowadzić ją do swoich czterech kątów? Sprawdź nasz inspiracyjny poradnik ze wskazówkami.

Styl scandi boho – poznaj skandynawską odsłonę bohemian chic!

Styl scandi boho to po prostu skandynawska wersja bohemian chic, czyli w praktyce, idealna synergia szwedzkiego i norweskiego minimalizmu z nurtem artystycznego boho. Oba kierunki od dawna mają się świetnie w kontekście wnętrzarskich trendów – teraz wreszcie można je zgodnie z trendem połączyć w jednej aranżacji. Dlaczego warto w ogóle to robić? Bo mało jest pomysłów na wnętrze, które budują równie przytulny, miły w odbiorze efekt! Scandi boho bez wątpienia przypadnie do gustu tym, którzy lubią żyć w dobrze uporządkowanych, jasnych i przestronnych wnętrzach, w których nie brakuje ekskluzywnych mebli o prostej formie i trafionych dodatków. Zastanawiasz się, jakie elementy najlepiej charakteryzują ten kierunek? “Rozbierzmy” estetykę scandi boho na czynniki pierwsze.

Mieszkanie w stylu scandi boho – jak je urządzić? Kilka najważniejszych wskazówek

Wiesz już, że mieszkanie w stylu scandi boho jest przede wszystkim sprzyjające spokojnemu życiu: komfortowe, przytulne, naturalne. Tworzą je elementy, które ten właśnie efekt kreują najlepiej: meble z drewna i tkaniny (przede wszystkim tapicerowane, wygodne sofy, fotele do salonu i stoły do jadalni, przy których aż chce się spędzać czas z bliskimi), dodatki (nigdy w nadmiarze!), lampy budujące odpowiednią aurę za pomocą światła czy miękkie dywany pod stopami. Scandi boho to kierunek, który skupia się przede wszystkim na połączeniu minimalistycznych (czyli właśnie skandynawskich) form z ciekawymi teksturami czy miksami kolorów jak w boho. Idealnym przykładem są bardzo proste regały, w których połączono surowe drewno z metalem. Jak, bazując na tej wiedzy, zaaranżować przestrzeń salonu, sypialni i kuchni w stylu scandi boho? Oto nasze podpowiedzi.

Salon w stylu scandi boho – te meble i dodatki warto wykorzystać w aranżacji

Salon w stylu scandi boho musi być przestronny, nawet jeśli jest niewielki. Najlepiej, jeśli aranżacja będzie się opierać na jasnej kolorystyce, w której może pojawić się bardziej wyrazisty czy ciemniejszy akcent. Centralnym punktem wnętrza będzie oczywiście “wyspa relaksu” zbudowana z sofy, stolika kawowego, foteli czy puf. Mile widziane są uproszczone formy z ciekawymi detalami: plecionką, pikowaniami, frędzlami itd. W boho wersji stylu scandi można też pozwolić sobie na większą swobodę w łączeniu materiałów: drewna, metalu, szkła, ale też welwetu, wełny, skóry. Jeśli w salonie musisz znaleźć miejsce także dla jadalni, przypilnuj, żeby obie strefy za bardzo ze sobą nie konkurowały – miej na uwadze, że scandi boho to w dalszym ciągu kierunek przede wszystkim wyróżniający się oszczędnością form.

Sypialnia w stylu scandi boho – najważniejsze elementy takiego wnętrza

Sypialni scandi boho warto poświęcić nieco uwagi: istotnym elementem będą w niej przede wszystkim faktury. Nie bój się ich miksować – jeśli całą aranżację oprzesz na raczej minimalistycznych, geometrycznych formach, nawet zjawiskowe połączenie pikowania, trójwymiarowych żłobień i plecionek nie będzie przesadą. Wygodne, najlepiej duże łóżko i stolik nocny uzupełnij niezbędnymi elementami: spajającym estetykę scandi i boho parawanem z naturalnego surowca (drewno, rattan, płótno) oraz kilkoma źródłami światła, kreującymi wyjątkową aurę. Oczywiście w sypialni w stylu scandi boho nie może zabraknąć także dekoracji ściennych, takich jak na przykład drewniana misa. Na koniec pozostanie ostatni szlif: narzuta na łóżku, zasłony w oknach, dywan lub chodnik na podłodze.

Kuchnia w stylu scandi boho? Tego w niej potrzebujesz!

Kolejne pomieszczenie w mieszkaniu w stylu scandi boho, któremu warto poświęcić uwagę, to kuchnia. Jeśli połączona jest z jadalnią, to wybierz drewniany stół i krzesła – najlepiej… nie do kompletu. Drewniane (na przykład Charley od 2modern) i tapicerowane (jak Teddy Kink od Zuiver) stworzą ciekawą kompozycję, właściwą dla eklektycznej estetyki bohemian chic. Pod rozwagę weź też różnego rodzaju dodatki i akcesoria kuchenne: w tak dopracowanym stylu, jak scandi boho liczy się nawet to, jak prezentuje się na tle blatu Twoja deska do krojenia!

Mieszkanie w stylu scandi boho to, jak już wspomnieliśmy w tym tekście, jedno z najbardziej przytulnych i sprzyjających relaksowi miejsc na ziemi. W otoczeniu miękkich tekstyliów w subtelnych kolorach, funkcjonalnych mebli i ciekawych dodatków w duchu eko poczujesz się spokojny i odprężony jak nigdy, a Twój dom będzie oazą nie tylko dla Ciebie, ale też dla Twoich gości. W naszym sklepie z ekskluzywnymi meblami znajdziesz wszystkie elementy, które są niezbędne, żeby wyczarować odpowiedni rezultat.

Pokaż więcej wpisów z Grudzień 2021
pixelpixelpixelpixel