main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Urządzamy mały przedpokój | 9design Magazine
Porady

Urządzamy mały przedpokój

Aranżując niewielkich rozmiarów przedpokój, stajemy przed nie lada wyzwaniem. Musimy połączyć funkcjonalność z walorami estetycznymi. Tym bardziej że korytarz to miejsce stanowiące pewnego rodzaju teaser, próbkę stylu. Dlatego, zanim przystąpimy do urządzania przedpokoju, warto starannie przemyśleć i rozplanować każdy element. Sprawdźmy jak sprytnie urządzić mały przedpokój!


Przedpokój, czyli witaj w moim domu

Przedpokój to wizytówka mieszkania. Stanowi swoiste wprowadzenie do tego, co czeka nas we wnętrzu. Jest łącznikiem pomiędzy pokojami. Wystawiony na pierwszej linii frontu, musi sprawiać korzystne wrażenie. Im więcej czasu poświęcimy na jego staranne wykończenie, tym efekt będzie bardziej zadowalający. Jakie triki możemy wykorzystać? Przede wszystkim musimy zadbać o oswojenie, udomowienie przestrzeni, czyli nadać jej osobistego charakteru. Dyskretne ozdoby ścienne, ramki ze zdjęciami powieszone na ścianie, oprawiona grafika, elegancki wiklinowy koszyk na klucze czy wazon sprawią, że bezosobowa surowość, o którą łatwo w przypadku niewielkiego metrażu, stanie się bardziej przyjazna. Łatwo się zatracić w narzuconym rygorze ograniczania ozdobników, szczególnie gdy każdy centymetr jest na wagę złota. Kierujmy się jednak zdrowym rozsądkiem i poczuciem estetyki.


Niewielka przestrzeń, wielkie możliwości

Z jakiej palety kolorystycznej czerpać? Najlepiej wybierać jasne, neutralne barwy, takie jak biele, szarości i beże, które optycznie powiększają i rozświetlają przestrzeń. Ściany pomalujmy farbą odporną na ścieranie i szorowanie. Jest to o tyle ważne, że korytarz to newralgiczne miejsce, w którym łatwo o zabrudzenia, które skutecznie pozbawiają nasze ściany nieskazitelnego uroku nowości.
 
Jeśli chodzi o podłogę – bądźmy w tej kwestii praktyczni. Wybierzmy materiał, który bez zbędnego wysiłku, będzie można utrzymać w czystości. Świetnie odnajdą się tutaj płytki ceramiczne lub lakierowane drewno. Aby pomieszczenie pozbawić aury ascetycznego chłodu, zainwestujmy w nowoczesne dywany, które nadadzą nie tylko przytulności, ale jednocześnie będą stanowiły element dekoracyjny. Mały przedpokój najlepiej urządzić w duchu minimalizmu, nie zapominając o detalach, które dookreślają przestrzeń, czyniąc ją bardziej spersonalizowaną i po prostu... naszą.

Tyle, jeśli chodzi o teorię. Jak zatem rozplanować przestrzeń, aby na niewielkim metrażu zmieściło się niezbędne wyposażenie? Podpowiadamy jak rozwikłać tę zagadkę logiczną.

Dobrze urządzone

Przedpokój musi być dobrze zorganizowany, przejrzysty, funkcjonalny i estetyczny. Prostota i umiar w dekoracjach zawsze się sprawdzają. Jakie wyposażenie powinien zawierać? Jakich zasad aranżacyjnych się trzymać? Przede wszystkim musimy dobierać meble wizualnie lekkie, które będą pojemne, ale jednocześnie nie zagracą i optycznie nie zmniejszą przestrzeni. Listę naszych korytarzowych niezbędników powinna otwierać solidna szafka na buty, która pomieści przynajmniej tę część naszego obuwia, którą nosimy na co dzień. Szafa na palta, szaliki, chusty, czapki i rękawiczki znacznie ułatwi zachowanie porządku, tak istotnego, szczególnie w niewielkich pomieszczeniach. Pamiętajmy też o tak zwanych smart rozwiązaniach, czyli meblach, które łączą w sobie dwie funkcje, na przykład puf ze schowkiem czy ławka ze skrzynką, w których możemy z powodzeniem przechowywać kapcie dla gości czy inne drobiazgi. Pamiętajmy, że czym bardziej uporządkowane wnętrze, tym przestrzeń wydaje się większa. Wybierając meble, stawiajmy na te podłużne – ustawione pod ścianą zajmą mniej miejsca. Wszelkie schowki, pojemniki i pudełka, które dyscyplinują przestrzeń, są mile widziane. Ustawione na szafie lub wieszaku wprowadzą ład, a przy okazji dodadzą uroku. Żaden przedpokój nie może obejść się bez lustra. A najlepiej dwóch. Jakie lustra do przedpokoju wybierać? Takie, w których z powodzeniem będzie można obejrzeć całą sylwetkę oraz poprawić makijaż przed wyjściem. Im większe tym lepsze – oprócz praktycznego zastosowania, wartością dodaną będzie powiększenie przestrzeni. Aby osiągnąć ten efekt, wybierajmy modele bez ram.

Magia światła

Jak wiadomo, oświetlenie odgrywa niebagatelną rolę w aranżacji pomieszczenia. Zazwyczaj przedpokój nie ma dostępu do naturalnego światła. W takim wypadku warto postawić na kilka źródeł światła, dzięki którym przestrzeń wyda się większa i jaśniejsza. Oświetlenie należy umieścić przy lustrze oraz w najciemniejszych kątach przedpokoju. W zaprojektowaniu dobrze doświetlonej przestrzeni pomoże nam nowoczesne oświetlenie w postaci lamp sufitowych. Tutaj możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Im ciekawszy kształt, tym lepiej. Nada on minimalistycznemu w wyrazie pomieszczeniu intrygującej kokieterii. Kinkiety ścienne również będą przydatne, szczególnie jeśli powiesimy je nad lustrem.

Aranżując domową przestrzeń często musimy iść na praktyczne kompromisy. Pamiętajmy jednak, że nie metraż, ale pomysł na jego zagospodarowanie się liczy. Nie bójmy się eksperymentować i stawiać na nowatorskie rozwiązania. Małe jest piękne.
Pokaż więcej wpisów z Luty 2019
pixelpixelpixelpixelpixel