main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
Meble i dodatki wykonywane z rzemieślniczą precyzją | 9design Magazine
Inspiracje

Meble i dodatki wykonywane z rzemieślniczą precyzją

Aranżacyjne rzemiosło to coś więcej niż sposób wykonywania przedmiotów – to sposób myślenia. Podążając tym tropem, w dzisiejszym artykule podpowiadamy, dlaczego warto postawić na meble i dodatki tworzone ręcznie!

 

Meble i dodatki wykonywane z rzemieślniczą precyzją

Maszyny i ściśle powiązane z nimi innowacje technologiczne, towarzyszą nam na każdym kroku. Wkradają się do naszej codzienności, wpływają na sposób komunikacji, pracy, a nawet spędzania czasu wolnego. W wirtualnych i rzeczywistych przestworzach systematycznie pojawia się zdrowa dyskusja na temat tego, w jakim stopniu, powinniśmy korzystać z innowacji w codziennym życiu. Istnieje jednak jeden obszar, w którym wszyscy poddaliśmy się maszynom – to konsumpcja. Praktycznie wszystko, co kupujemy, jest produkowane masowo. Mimo to, jako klienci nadal jesteśmy spragnieni rzemieślniczej precyzji. W takim razie – gdzie aranżacyjne rzemiosło ma swoje miejsce w świecie, w którym zmechanizowana, cyfrowa produkcja staje się coraz bardziej wyrafinowana? Co więcej – dlaczego meble i dodatki wykonywane metodami rzemieślniczymi, powinny pojawić się w domowej przestrzeni? Na te i inne pytania odpowiadamy w dzisiejszym artykule!

 

Rzemiosło w aranżacji wnętrz zawsze jest częścią rozwoju produktu przemysłowego

Myśląc o aranżacji wnętrz, w której kunszt rzemieślniczej precyzji jest dostrzegalny, pierwsze co przychodzi nam do głowy to meble wykonane z drewna. Drewno to jeden z najbardziej wszechstronnych, eleganckich, pięknych i naturalnych materiałów, charakteryzujący się wysoką różnorodnością. Wystarczy zwrócić uwagę na propozycje marki Dutchbone, której projekty doskonale łączą w sobie klimaty orientalne ze stylem vintage. Wśród ich niezwykłych projektów znajduje się m.in. stolik kawowy Kraton, stół Class, czy też lustro Kubu. Dutchbone stawia na stonowaną, niewymuszoną elegancję. Ta w połączeniu z ręcznym wykonaniem sprawia, że meble i dodatki są jeszcze bardziej unikatowe. Ścieżką tą podąża również określana mianem „małej krakowskiej manufaktury”, Szyszka Design. Bazując tylko na naturalnych materiałach, w tym również na drewnie, marka prowadzi pewnego rodzaju dialog pomiędzy prostotą, dobrym designem i niecodzienną formą. Wśród niezwykłych produktów Szyszka Design znajdziemy m.in. krzesło Piko, czy też stolik Ago wyróżniający się nietypowym połączeniem drewnianego korpusu z ramką, wykonaną z polerowanej stali nierdzewnej.

 

Dlaczego meble i dodatki wykonane z rzemieślniczą precyzją mają aranżacyjną moc?

Bardzo istotne jest zajmowanie się technologiami cyfrowymi. We współczesnym świecie potrzebujemy jednak pewnych wrażeń piękna i wyjątkowości rzeczy, których nie można zrealizować bez rzemieślnika. To on z dostępnego materiału tworzy rzeczy unikatowe. Produkcja rzemieślnicza jest zawsze częścią rozwoju produktu przemysłowego. Praca z wykorzystaniem nowoczesnych maszyn ma duże znaczenie m.in. dla rozwoju gospodarki, ale zapotrzebowanie na kunszt i wykonanie ręczne zawsze pozostanie. Możemy więc śmiało stwierdzić, iż rzemiosło nawet współcześnie, ma znaczenie. Wystarczy zwrócić uwagę na propozycje dodatków marki Nude Glass. Tutaj rzemieślnicze podejście do wyrobów szklanych zawsze znajduje się na pierwszym miejscu. Nude Glass świetnie łączy elegancką prostotę z idealnym wyczuciem aktualnie obowiązujących trendów w designie. Oryginalne karafki do wina, wazony, kolorowe pojemniki na cukierki, czy też awangardowe kieliszki do szampana świetnie odnajdą się w naszych domach. Warto także zainteresować się propozycjami marki Kaspa. W ich ofercie znajdziemy zarówno oświetlenie dekoracyjne, jak i techniczne. Kaspa zachwyca ciekawym designem, który w aranżacji wnętrza przyciąga wzrok postronnych obserwatorów. Oryginalne lampy wiszące, kunsztowne lampy stołowe, czy też nowoczesne kinkiety od polskich projektantów tworzą inspirującą narrację w domowej przestrzeni.

 

Rzemieślniczy dialog – na przekór masowej produkcji

Rzemiosło odgrywa taką samą rolę w aranżowanej przestrzeni jak kilkaset lat temu. Dzięki niemu w pewnym sensie katalogujemy nasze doświadczenia - przedmioty stają się zwierciadłem tego, kim byliśmy, i w pewnym sensie, kim będziemy. Wystarczy wyobrazić sobie drewnianą komodę lub konsolę przyniesioną z zakurzonego strychu. Każde pojedyncze zadrapanie, rysa, delikatne przypalenie ma znaczenie, opowiada swego rodzaju historię pokoleń, które w jej „towarzystwie” spędzały czas. Prowadzi także dialog pomiędzy przeszłością, a przyszłością, akcentując obecność rzemieślnika. Praca, jaka została włożona w wykonanie danego przedmiotu, jest po prostu bezcenna.

Ponadto, meble i dodatki wykonywane ręcznie są doskonałą przeciwwagą dla współczesnego świata maszyn i robotów. To właśnie one spowalniają czas i utrzymują tradycyjne techniki twórczości przy życiu. To wspaniałe móc korzystać i patrzeć na ręcznie robione dodatki, znajdujące się w domowej przestrzeni. Jak już wspomnieliśmy, przeciwstawne idee, takie jak na przykład rzemiosło i innowacja, często wzajemnie z siebie czerpią i paradoksalnie… wzmacniają. 

Na zakończenie pragniemy dodać, że naszą naturalną potrzebą jest… potrzeba posiadania rzeczy. Warto więc wybierać meble i dodatki, które stworzą oryginalny i nietuzinkowy wystrój przestrzeni.

Pokaż więcej wpisów z Wrzesień 2019
pixelpixelpixelpixel