main-topbar projector-topbar navigation-topbar search-topbar newsletter-topbar
5 wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego hokera | 9design Magazine
Porady

5 wskazówek dotyczących wyboru odpowiedniego hokera


Hoker, czyli wysokie krzesło barowe, to coraz bardziej popularny mebel do kuchni i jadalni. Ten element wyposażenia, bez którego już wprost nie wyobrażamy sobie wyspy kuchennej czy domowego baru, łączy w sobie dwie funkcje: praktyczność i estetykę. Dobrze dobrane hokery potrafią zaoszczędzić miejsce, gwarantują komfort użytkowania podczas spożywania posiłków czy spotkań towarzyskich, a także dopełniają styl każdej aranżacji.

Mając do wyboru tak wiele typów krzeseł barowych, łatwo jest zapomnieć o ich podstawowych parametrach, które należy ściśle dopasować do naszych potrzeb. Na komfort użytkowania niewątpliwe wpływa projekt: wysokość, wygodne siedzisko czy też opcjonalne oparcie. Okazuje się, że przed zakupem tak pozornie prostego mebla do kuchni czy jadalni należy wcześniej przemyśleć parę kwestii. Designerski czy ponadczasowy? Wielokolorowy czy hoker czarny? Minimalistyczny czy wyrazisty?

Poniżej znajdziesz 5 wskazówek, które pozwolą Ci wybrać wybrać hoker idealny do Twojego wnętrza:

1. Rozważ funkcję

Na rynku znajdziemy hokery w różnych kształtach i stylach. Rozważając zakup nowego krzesła barowego, odpowiedzmy sobie na kilka podstawowych pytań:

- Czy niezbędne nam jest oparcie?

- Czy potrzebujemy podłokietników?

- Czy chcemy, aby posiadał on regulowaną wysokość?

- Jaki styl hokera będzie pasował do naszej przestrzeni?

Klasyczne stołki barowe, pozbawione oparcia, o okrągłym siedzisku - to najpopularniejsze modele goszczące w naszych domach już od wielu lat. To też modele wybierane zazwyczaj do mniejszych pomieszczeń, w których bardzo ważna jest oszczędność miejsca. Pamiętajmy jednak, że mimo iż hokery te idealnie ukryjemy pod blatem, nie należą one do najwygodniejszych. Zdecydowanie bardziej komfortowe są hokery z podłokietnikami.

Jeżeli hoker ma pełnić funkcję krzesła, na którym nasza rodzina będzie spożywać większość posiłków, rozważmy model z tapicerowanym siedziskiem. Ten typ należy nie tylko do najwygodniejszych krzeseł barowych, lecz również doda formalności naszej aranżacji.

2. Wysokość ma znaczenie

Miejsce do siedzenia w kuchni ma być przede wszystkim wygodne. Nie ma nic gorszego niż za wysoki lub za krótki hoker - będzie on nie tylko niewygodny, jak również będzie wyglądać nieproporcjonalnie.

Hokery o wysokości 30 cali doskonale dopasują się do typowych barów (o wysokości około 42 cali), tych samych które spotkamy w restauracjach. Stołki barowe o wysokości od 24 do 26 cali najlepiej sprawdzą się przy wyspach i blatach kuchennych o standardowej wysokości 36 cali.

3. Hoker czarny, metalowy czy naturalny, drewniany?

Jak przy każdym innym elemencie wyposażenia naszego wnętrza, również przy wyborze hokera zwróćmy uwagę na materiał, z którego został on wykonany. Drewniane krzesła barowe to ponadczasowa (droższa) opcja, pasująca niemal do każdej aranżacji. Dla większego komfortu postawmy na drewniany hoker z tapicerowanym siedziskiem.

Do industrialnych, nowoczesnych wnętrz wykorzystuje się hokery wykonane z metalu, o zazwyczaj smukłej sylwetce, dzięki której szczególnie dobrze sprawdzają się na małych przestrzeniach. Modele te nie powinny być używane na zewnątrz, aby zapobiec potencjalnemu rdzewieniu.

4. Szerokość siedziska i liczba hokerów przy jednym barze

Typowe szerokości krzeseł barowych to 15, 17 i 21 cali. Szerokość siedziska hokera ma bezpośredni wpływ na to, ile hokerów uda nam się zmieścić na danej przestrzeni. Zmierzmy zatem wcześniej szerokość blatu, baru czy wyspy. Architekci wnętrz zalecają pozostawienie co najmniej 6 cali między każdym krzesłem barowym, dzięki czemu z łatwością będziemy siadać i wstawać z siedzenia, nikomu przy tym nie przeszkadzając.

5. Bo liczy się efekt!

Kontrast to jedna z najważniejszych zasad projektowania. Polega na umieszczeniu dwóch elementów w opozycji do siebie, takich jak na przykład czarno-białe poduszki na kanapie. Kontrast służy przede wszystkim do ożywienia przestrzeni.

Poniżej kilka przykładów jak wprowadzić efektowny kontrast do naszych aranżacji:

- jeżeli Twoja wyspa kuchenna czy bar są bardzo wzorzyste, wykonane z wizualnie dominujących materiałów - postaw na prosty, klasyczny model, na przykład hoker czarny,

- w przypadku neutralnych wysp czy barów rozważmy modele o odważnych, jaskrawych kolorach lub mających ciekawe, niespotykane kształty,

- do ciemnych blatów zaleca się krzesła barowe w jasnych kolorach i odwrotnie: do jasnych wysp, hokery czarne, bądź ciemne,

- do przestrzeni z dużą ilością drewna wybiera się krzesła barowe z metalu, skóry, natomiast w przypadku wnętrz, w których znajdziemy dużo twardych powierzchni - wybierzmy hokery tapicerowane, przynoszące lekki akcent.

Przy wyborze właściwego hokera należy zwrócić szczególną uwagę na jego funkcjonalność, przy jednoczesnym zachowaniu estetyki całego pomieszczenia. W zależności od koncepcji hokery powinny dominować lub uzupełniać naszą aranżację.

Do minimalistycznego wnętrza wybiera się drewniane, wiklinowe bądź skórzane hokery. Materiały takie jak drewno, wiklina czy skóra dodadzą ciepła aranżacji, a także będą jej naturalnym wykończeniem, zapewniając całości spójność. Industrialne, nowoczesne aranżacje korzystają z metalowych, aluminiowych krzeseł barowych.

Pokaż więcej wpisów z Listopad 2021
pixelpixelpixelpixelpixel